Augalų kategorijos

Abisininė kalija

Ajerinių šeimos gėlė, kilusi iš Kapo žemės. Žiedynai dideli, balti su geltona burbuole viduje. Lapai vešlūs, žali, strėliški. Auginama kambariuose. Pietinėje Afrikoje ji auga pelkėtose pievose, kurios pavasarį išdžiūsta ir gėlė priversta pereiti į ramybės būklę.

Kad gėlė reguliariai žydėtų, tokios sąlygos būtinos ir pas mus. Gausiai žydi Perle von Stuttgart ir Tittle Gem. Žiemą ir pavasarį žydėjimo periodas. Nuo sausio mėn. laikyti šviesioje vietoje, 12— 16°C temperatūros.

Gausiai laistyti, vandenį galima palikti padėkle. Tręšti (3 g/l) kas dvi savaites mišiniu, kuriame mažiau azoto. Purkšti, kai sausa ir šilta. Šiltoje patalpoje puola amarai ir tripsai. Lapai smarkiai garina vandenį. Jie turi būti švarūs. Pavasarį ramybės periodas.

Gėlei peržydėjus, mažai laistyti, didieji lapai apdžiūsta, vidurinius reikia išlaikyti. Nuo gegužės vidurio vazoną paguldyti pusiau užpavėsintoje vietoje sode, kur neužlyja lietus. Jei laikoma kambaryje, laistyti retai. Vasarą ir rudenį intensyviai auga. Birželio pabaigoje ar liepos mėnesį ramybės periodas baigiasi.

Persodinti į derlingą žemę lysvėje arba į sunkią puveninę žemę gana erdviame vagone. Vešlesnias gėles galima dalyti. Visą laiką gausiai laistyti. Rugpjūčio—rugsėjo mėnesiais tręšti kas savaitę (3 g/l), iš pradžių turi būti daugiau azoto, nuo spalio menesio – fosforo ir kalio.

Iki pirmųjų šalnų laikyti lauke. Kai oras drėgnas ir vėsus, lapus gali apėsti šliužai. Iš lysvių jau rugsėjo pradžioje pasodinti į vazonus (nepažeisti šaknų).

Po savaitės pastatyti ant palangės iš pietų pusės. Naktimis temperatūra 8—10°C. Rūpestingai prižiūrėti toliau. Dauginama kero dalimis persodinant arba atžalomis, prasidėjus ramybės periodui. Atžalos auginamos be ramybės periodo, kol visiškai užauga.

Abisininės kalijos žiedas
Kalija