Augalų kategorijos

Augalas afrikinis agurkas
Melotrijos (Melothria) arba afrikiniai agurkai, dar vadinami mažaisiais agurkais, kilę iš Meksikos ir Pietų Afrikos. Į Europą melotrijų sėklų buvo atvežta 17 amžiuje, ir nuo tada jos mielai auginamos. Lietuvoje retos.

Vijoklis afrikinis agurkasŠi vienmetė daržovė užauga daugiau kaip 3 m ilgio. Jai reikia atramų, kad galėtų kabintis ir lipti aukštyn. Melotrijų žiedai geltoni, vyriški sutelkti po keletą, moteriški pavieniai. Lapai trikampiai, vaisiai 1,5-2,5cm, žalsvai margi, panašūs į arbūziukus. Skonis kaip agurkų, odelė maloniai rūgšti.

Auga labai greitai, tinka apželdinti neišvaizdžius statinius. Geriausiai auga po priedangomis – šiltnamyje ar balkone, taip pat galima sodinti ir lauke prie pietinės sienos. Į lysvę geriau sodinti daigus, kad spėtų subręsti vaisiai.

Afrikinis agurkas sėjamas balandžio pradžioje kambaryje arba šiltnamyje į dėžutes. Tinka daigams skirtas žemių mišinys. Sėklos užberiamos, dėžutės uždengiamos polietilenu ir padedama šiltai. Sudygusioms melotrijoms reikia šviesos – pastatykite ant palangės. Paaugusius daigus išpikiuokite, bet lauke persodinkite tik po šalnų.

Parinkite šiltą pietinę užuovėją prie sienos arba pergolės. Žemę pagerinkite kompostu arba juodžemiu. Kai augalas ima leisti ūsus, pastatomos atramos. Prigyja lengvai ir jau po savaitės ima sparčiai augti. Žemę reikia dažnai supurenti, tik stengtis nepažeisti šaknų.

Augalas MelotrijaJeigu melotrijas auginsite balkone, imkite negilų vazoną, nes šaknys auga žemės paviršiuje. Balkone augalus irgi reikia paremti. Iš pradžių atrodo, kad melotrija neauga, “tupi” vietoje. Iš tikrųjų ji po žeme augina gumbą. Melotrijos auginamos kaip vienmečiai ir daugiamečiai augalai. Rudenį jas galima išrauti ir išmesti, o kitais metais vėl sėti, arba nupjauti lapus, o gumbą per žiemą laikyti rūsyje. Antrametės melotrijos auga vešliau, dera gausiau ir anksčiau.

Tai puikus vijoklinis augalas. Jeigu norite gražių ir vešlių lapų, vasaros pradžioje patręškite trąšomis su daugiau azoto, jeigu vaisių – trąšomis su daugiau fosforo ir kalio. Melotrijų vaisius galima valgyti žalius, tinka marinuoti, raugti ir sūdyti.Ypač skanu, kai į marinatą įberiama aštriųjų pipirų. Pietiniame įstiklintame balkone auginti melotrijas sudėtinga, nes vasarą temperatūra pakyla virš 30°C, oras nevėdinamas, todėl žiedai sterilizuojasi ir nukrenta.

Afrikiniai agurkai
Afrikinis agurkas