Augalų kategorijos

Ajeras (Augalas)

Augalas Ajeras (Acorus calamus L.) į Europą pateko XVI a. viduryje. Lietuvoje paplitęs užpelkėjusiose vietose bei vandens telkinių pakraščiuose, melioracijos grioviuose, kitose drėgnesnėse vietose.

AjeraiTai daugiametis žolinis augalas, natūraliose augavietėse užauga iki 1 m aukščio, o lysvėje – apie 50-80 cm. Ajeras plinta ir dauginasi šakniastiebiais, per 2-3 metus gerose sąlygose keras sutankėja ir jį galima dalinti.

Ajerų šakniastiebiai prabunda balandžio pradžioje, o liepos pradžioje augalas pražysta. Žiedai gelsvai žali, sutelkti į burbuoles. Vienas augalas užaugina 1-2 burbuoles. Žydi apie 10-12 dienų, sėklų nesubrandina. Vegetacija, priklauso nu to kokie pasitako sezono orai, dažniausiai baigiasi rugsėjo viduryje ar pabaigoje. Taigi spalio pradžioje jau galima kasti šakniastiebius. Jie kasami visą spalį ir lapkritį iki stipresnių šalčių, taip pat pavasarį iki vegetacijos.

Ajerų šakniastiebiams žmonės randa įvairių naudojimo būdų, nuo ko ne plačiausiai žinomo – duonos kepimo ant ajerų iki grožio procedūrų plaukams, ar net spiritinių užpilų. Šiam tikslui iškasti ajerų šakniastiebiai nuplaunami, nupjaustomos šaknys, tuomet jie šiek tiek apvytinami. Paskui supjaustomi 15-20 cm ilgio gabalėliais, dar perskeliami išilgai ir džiovinama 20-35°C temperatūroje. Žievė nulupama, kai šakniastiebiai gerai apvysta.

Ajeras
Ajerų šakniastiebiai

Tai išvaizdus žolinis augalas, todėl ne retai auginamas prie dirbtinių vandens telkinių, kadangi balinis ajeras geriausiai jaučiasi tvenkinio pakrantėje, kai šaknys vandenyje arba dumble, tačiau prisitaiko įvairiose sąlygose. Jis klesti sunkiame, pavasarį ir rudenį užliejamame priemolyje. Sausesnėje lysvėje taip pat prigyja, bet keras būna smulkesnis, šakniastiebių užauginama mažiau, neaugina burbuolių.

Balinio ajero šakniastiebiai beveik 5 kartus kvapnesni (turi daugiau eterinių aliejų) negu lapai. Visgi lapus paprasčiau nuskinti. Ant kvapnių ajero lapų iki šių dienų kepama duona, o cukruoti šakniastiebiai valgomi vietoje imbiero. Mokslininkai ištyrė, kad natūraliose augavietėse ir lysvėje augusio ajero šakniastiebiai yra vienodai vertingi ir kvapnūs.

Gėlynuose dažniau sutinkama dekoratyvinė balinių ajerų forma ‘Variegata‘ – jų lapai baltai dryžuoti.

Dekoratyviniai ajerai 'variegata'
Balinis ajeras
Ajerų šaknys
Ajero žiedas