Augalų kategorijos

Akebija (vijoklinis augalas)

Akebija (Akebia) – vijoklinis, žydintis augalas. Akebijų lapai panašūs į šefleros lapus – penkiapirščiai su ilgais lapkočiais, todėl sode atrodo labai egzotiškai.

Stambiavaisė Akebija (Akebia quinata) kilusi iš Japonijos ir Kinijos kalnų. Tai pusiau visžalė liana, šiltesniame klimate užauga iki 9-10 m aukščio, o pas mus pasiekia vos 3-4 metrus ir žiemai numeta daug lapų. Auga palyginti greitai, bet ne taip sparčiai, kaip visterijos. Jauni ūgliai pilkšvai violetiniai ar purpuriniai, lapai penkiaskiaučiai, odiški, labai dailūs.

Maži ir kvapūs rudai purpuriniai žiedeliai (vyriški žiedai šviesesni) išsiskleidžia gegužės mėnesį. Juos sunku pastebėti iš toliau, nes pasislėpę tarp lapų – išduoda tik kvapnus vėjo gūsis. Pasitaiko, kad žydi tik vyriškais žiedais. Vaisius — 5-10 cm ilgio ankštis, kuri prinokusi susprogsta. Sėklytės smulkios, juodos, dygsta sunkiai.

Akebijos žiedasMėgsta derlingą, vandeniui laidžią dirvą, saulėtą vietą. Žemės sudėčiai ir rūgštingumui akebija nereikli, bet nemėgsta stovinčio vandens. Vietą reikia parinkti kruopščiai, nes nepakenčia persodinimo. Geriausiai jaučiasi pusiau pavėsyje arba saulėje, nuo vėjo apsaugotoje vietoje prie sienos arba tvoros.

Literatūroje rašoma, kad gali augti 5 klimato zonoje. Kai kuriuose šaltiniuose užsimenama, kad akebijos ištveria ne daugiau kaip -18°C, ir vidutinio klimato zonoje jas reikia nuimti nuo atramų ir uždengti. Jeigu akebija auga prie sienos, tai padaryti labai paprasta — užpilti nuimtą augalą sausais lapais, smulkintais šiaudais arba užkloti eglišakiais ir uždengti faneros lakštu taip, kad gautųsi trikampis namukas (atremti lakštą į sieną). Svarbu, kad augalas nemirktų vandenyje per atlydžius.

Yra duomenų, kad stambiavaisė akebija sėkmingai auginama Kanadoje. Per stipresnius šalčius nušąla iki sniego dangos arba, jeigu nėra sniego, iki pat žemės. Pavasarį dažniausiai greitai atželia. Akebijos jautrokos pavasarinėms šalnoms, gali nušąlti visi nauji ūgliai su lapais ir pumpurais. Žiemos šalčiui jautresni jauni augalai.

Japonijoje akebijos labai populiarios, ypač neįprastų spalvų žiedais. Pavyzdžiui, “Shirobana” žydi baltai, o “Silver bells” žiedai dvispalviai. Kinijoje jauni akebijų pumpurai džiovinami ir plikomi kaip arbata, lapai ir žiedai vartojami kaip prieskonis žuvies ir daržovių patiekalams gardinti, džiovintų šakelių arba žievės preparatais gydomas laringitas ir sausas kosulys.

Akebija (shirobana) baltai žydintis vijoklis
Augalas Akebija (silver bells)