Augalų kategorijos

Bananmedis
Ne, ne, namuose tikrai neužauginsite tokio banano, koks auga Kauno botanikos sode. Bet žemaūgės, gražiai žydinčios rūšys ir veislės kambaryje jaučiasi visai neblogai. Jų vaisiai dažniausiai nevalgomi, bet labai gražūs lapai ir žiedai.

TIkras bananmedis vazone (musa)Bananmedis (Musa L.) – bananinių (Musaceae) šeimos augalas, kilęs iš tropinės Azijos, Afrikos ir Australijos. Gentyje daugiau 50 rūšių bananų ir dauguma jų yra kultūriniai. Augalas pavadintas 63-14 m. pr. Kr. Romos Cezario rūmų gydytojo A. Musa vardu. Tai daugiamečiai žoliniai augalai – aukštos, kartais labai stambios žolės su stipriu šakniastiebiu ir trumpu stiebu, neiškylančiu į žemės paviršių. Lapai labai dideli, iki 4 m ilgio, lapamakštėse, sudarančiose daugiasluoksnį vamzdelį – tariamąjį stiebą iki 15 m aukščio. Iš jo išauga jauni lapai ir į didžiulę kekę panašus žiedynas. Žiedai vienalyčiai ir dvilyčiai. Vaisiai iki 15 cm ilgio, 3-4 cm skersmens.

Bananmedis vazoneTinkamiausias kambarinis bananmedis – Musa coccinea Andrews (sin. Musa uranoscopus) ir Musa velutina Wendl. Tai bananmedžiai, kurie užauga iki 1- 1.3 m aukščio. Lapai platūs, trumpi iki 60 cm ilgio, šviesiai žali. Žiedai maži, geltoni su raudonomis pažiedėmis, raudoni nevalgomi vaisiai su juodomis sėklomis, užauga iki 5-7 cm ilgio.
Dėl vaisių namuose auginami mažieji bananai (Musa acuminata Colla, sin. M. nana), kurie ištįsta iki 2 m aukščio. Lapai dideli, iki 1 m ilgio, tamsiai žali. Žiedai maži, geltoni, uždengti rausvos arba baltos spalvos pažiedėmis, kurios prisitvirtinusios prie burbuolės. Vaisiai geltoni, iki 15 cm ilgio.

Gėlių parduotuvėse galima nusipirkti ‘Dwarf Cavendish‘ (subrandina vaisius), ‘Dwarf Chyla‘ , ‘Puerto Rican Dwarf‘, ‘Tropicana‘, ‘Purple Rain‘ (labai gražūs lapai, žali su melsvu atspalviu, išmarginti rausvais taškeliais) ir kitų veislių bananų.

Bananų medžiaiDažniausiai parduodami maži, vos 30-50 cm aukščio augalai. Netrukus jie ištįsta iki 2 m aukščio ir beveik tokio pat pločio, todėl bananams reikia didelių, erdvių, šviesių patalpų. Mėgsta labai šviesias, net saulėtas vietas. Tai šilumamėgiai augalai, jiems visus metus reikia ne mažiau kaip 16°C šilumos. Vasarą laistomi gausiai, drungnu minkštu vandeniu (žemė visada turi būti drėgna), žiemą laistoma saikingai, dažnai purškiama.

Augalai persodinami pavasarį arba vasarą į didelius vazonus. Tinka kompostinės, lapinės, durpinės žemės ir smėlio mišinys su medžio anglies gabalėliais. Dideliems ir seniems augalams reikia pridėti molingos žemės. Persodintas bananas gerai palaistomas, substratas mulčiuojamas 4-5 cm kompostinės žemės sluoksniu. Per vasarą kas 2 savaitės tręšiama organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Peržydėję ir subrandinę vaisius augalai nudžiūva, o iš šakniastiebio užauga nauji. Juos atskirkite arba toliau auginkite sename vazone. Jeigu bananas užaugo per didelis, jį galima nupjauti prie pamato, kad užaugtų nauji ūgliai. Geriausiai palikti tik vieną stiebą, jis bus tvirtesnis ir gražesnis. Vasarą bananus galima išnešti į lauką, bet laikyti šiltoje, saulėtoje vietoje. Statykite užuovėjoje, nes nuo vėjo suplyšta lapai.
Bananai dauginami sėklomis, kurios sėjamos į durpių ir smėlio mišinį vazonuose. 20-25°C šilumoje sudygsta per mėnesį. Taip pat dauginama atžalomis, kurios atskiriamos nuo senojo augalo.

Jeigu žiemą bananams per šalta arba per gausiai laistoma, gali supūti šaknys ir augalas sunyksta. Kartais juos užpuola miltuotieji skydamariai, o šiltoje, sausoje patalpoje – voratinklinės erkės.
Atsiminkite, kad tai daugiamečiai augalai ir jeigu senasis augalas sunyko, iš šakniastiebio netrukus išaugs naujas.

Bananų palmė vazone
Bananų medžių auginimas lietuvoje
Bananų medis namuose