Augalų kategorijos
Augalas catnip lietuviškai vadinamas katžole.
Paprastoji katžolė (Nepeta cataria) – daugiametis, 40-100 cm aukščio žolinis augalas, turi specifinį kvapą, kuris ypač patinka katėms. Katžolės savaime auga patvoriuose, krūmynuonuose. Augalo stiebas status, keturbriaunis, šakotas. Lapai trikampiai kiaušiniški, stambiai dantytu pakraščiu. Žydi birželio – rugpjūčio mėn. smulkiais baltais, rausvai baltais arba gelsvais dvilūpiais žiedais. Jie sutelkti į 4-8 cm ilgio ir 1,5-2,5 cm storio žiedynus. Vaisius – smulkus riešutėlis. 1000 sėklų sveria 0,5 g.
Sėjama daigyne kovo mėn. arba prieš žiemą 1- 1,5 cm gyliu. Sėklos dygsta nevienodai, nuo 6 iki 100 dienų. Iš pradžių sėjinukai auga labai lėtai, greičiau ima tįsti tik tuomet, kai užauga 2-3 tikri lapai. Į lysvę persodinami 10-12 cm daigeliai su 3-4 lapukais (dažniausiai gegužės pradžioje).
Daugiausia vaistinės žaliavos nupjaunama 2-4 metais po sėjos.
Katžolės atsparios šalčiui, jų nereikia dengti žiemai. Pradeda atželti kovo pradžioje, bet greičiausiai auga gegužės – birželio mėn. iki žydėjimo. Mėgsta saulę ir drėgmę, purią lengvą žemę.
Vaistams pjaunama žolė, kai augalas žydi. Vasaros pradžioje nupjautos katžolės atželia ir žydi dar kartą rugpjūčio – rugsėjo mėn. Joms labai patinka trąšos – sparčiau auga ir gausiau žydi.
Katžolių užpilai ir nuovirai slopina uždegimą, slopina spazmus, ramina, lengvina atsikosėjimą ir stiprina organizmą. Jie žadina apetitą, reguliuoja virškinamojo trakto veiklą. Nuoviru gydomas bronchitas ir bronchų astma, migrena, skrandžio ligos, lėtinis kolitas. Juo vilgoma oda, kai sergama egzema, niežais, skalaujama gerklė, kai sergama angina.
Citrininių katžolių (Nepeta cataria var. citriodora) arbata ne tik stiprina sveikatą, bet ir pakankamai skani. Ji šiek tiek traukia burną, todėl geriama su cukrumi, bet labai kvapni – citrinų aromato su vos juntamais mėtų ir snapučių potėpiais. Džiovintų lapukų ir žiedelių dedama į padažus, gardinamos mišrainės, sūriai, beriama į gaivinančius ir alkoholinius gėrimus.