Augalų kategorijos

Citrininė verbena

Ši Citrininė verbena (Aloysia citrodora) – Verbeninių (Verbenaceae) šeimos augalas, kuris savo pavidalu šiek tiek skiriasi nuo savo giminaičių – dekoratyvios išvaizdos “buenos airių” verbenos “bonariensis” bei hibridinių, įvairiaspalvių darželiuose auginamų verbenų.

citrininė aloyzija (verbena)Tačiau ši verbena sulaukia ne mažiau dėmesio ir pagyrų, net ir negalėdama pasigirti ryškiaspalvių, bites viliojančių žiedynų gausa, ši krūmelio formą auganti verbena turi kitą, ne mažiau vertinamą savybę – visas augalas skleidžia gaivų bei malonų citrinų aromatą. Todė ne veltui yra vadinamas citrininės verbenos vardu.

Sunku pasakyti iš kurio pietų amerikos krašto kilo šis augalas, kadangi jį greitai pamėgo dauguma tropinio klimato šalių. Dabar citrininė verbena plačiai paplitusi ne tik Brazilijoje, Bolivijoje, Čilėje, Argentinoje bet ir kitose šio regiono šalyse, o taip pat ir Europoje. Pasakojama, jog šiuo unikaliu augalu smarkiai susidomėjo ispanų tyrinėtojai, kurie pirmieji ir atvežė citrininės verbenos ūglius savo ekspedicijų metu.

Natūraliai auganti citrininė verbena medėja, formuojasi nedidelio krūmelio pavidalu ir (priklausomai nuo augavietės) pasiekia vieno, dviejų, kartais trijų metrų aukštį. Citrininės verbenos lapelių forma šiek tiek primena gluosnio lapus – pailgi, lygiakraščiai ištįsę netoli 10 cm ilgio. Ant stiebo jie išsidėsto gana simetriška priešingine struktūra. Augalas žydi, formuoja kekinius žiedynus kuriuose gausiai išsidėsto smulkūs bei kvapnūs baltos spalvos tauriniai Citrininės Verbenos žiedeliai. Žiedų reikia laukti liepos mėnesio pradžioje.

Citrininės verbenos auginimas ir priežiūra

Citrininės verbenos sėklosLabai paprasta Citrinines verbenas auginti kaip vienmečius augalus, tam pakanka derlingos, lengvos žemės kurioje neužsilaiko vanduo. Rudenį pažemėje nukirptas krūmas turėtų be problemų ataugti kitą pavasarį iš mėsingos šaknies, kurios struktūra šiek tiek primena imbierą ar ženšenį. Tačiau norint auginti šį augalą ilgiau teks gerokai paplušėti. Visų pirmą, mūsų klimato sąlygomis citrininė verbena nežiemoja, todėl augalui būtinas konteineris (vazonas) kurį, pasibaigus vasarai galėsite perkelti į žiemojimo patalpą kurios rekomenduojama temperatūra yra apie 10 laipsnių pagal celsijų.

Šios verbenos sėklas galima sėti tiesiai į dirvą, jos lengvai sudygsta esant bent 20 C aplinkos temperatūrai. Jaunam augalui gali reikėti šiek tiek daugiau dėmesio, tačiau laikui bėgant pastebėsite, jog krūmelis iš ties gajus. Pavasarį pravartu apgenėti augalą jeigu norite suteikti jam kokią nors formą.

Vertinamas dėl savo malonaus kvapo Citrininės verbenos krūmas patraukė įvairių industrijų dėmesį ir dabar galima rasti visą gausybę šios verbenos aromatu kvepiančių produktų. Prancūzai itin pamėgo naudoti natūralius citrininės verbenos kvapiklius muilų, šampūnų ir net žvakių gamyboje. Šiam tikslui dažniausiai išgaunamas aukštos koncentracijos eterinis aliejus kuris ir įeina į visų šių produktų sudėtį. Tačiau patikėkite, niekas negali nustelbti to malonaus kvapo kurį karštą vasaros dieną skleidžia žaliuojantis, aromatingas citrininės verbenos krūmelis augantis šalimais.

Citrininės verbenos auginimas
Citrininė verbena vazone
Citrininė verbena lauke