Augalų kategorijos

Žydintis augalas diktonas

Augalas Diktonas (Dictamnus) kartais vadinamas “degančiu krūmu” arba “ugniniu augalu”, nes išskiria daug lakių eterinių aliejų, kurie karštomis vasaros dienomis garuoja ir nuo atviros ugnies (pvz., prikišus degtuką) gali užsidegti. Šis augalas žinomas jau nuo Aristotelio laikų. Pavadinimas kilęs iš žodžių “dikte” – taip senovės graikai vadino kalną, ir “thamnos” – krūmas. Diktonas priklauso Rutaceae augalų šeimai. Tačiau gali būti, kad graikai šiuo vardu vadino visai kitą augalą, augantį kalnuose.

Diktono žiedaiŽinomi 6 rūšių diktonai. Tai rūtinių šeimos daugiamečiai žoliniai augalai, paplitę Kaukaze, Vidurinėje Azijoje, Tolimuosiuose rytuose, Japonijoje, Himalajuose, Vidurio ir Pietų Europoje.

Baltasis diktonas (Dictamnus albus L. sin. Dictamnus fraxinella Pers.) natūraliai auga Vakarų Europos akmeningose, kalkingose dirvose, krūmokšniais apaugusiose vietovėse, prieškalnėse ir aikštelėse. Tai daugiametis 60-90 cm aukščio žolinis augalas su storu šakniastiebiu. Stiebai tvirti, statūs, lapuoti. Visas augalas apaugęs juosvais liaukiniais plaukeliais. Lapai tamsiai žali, pražanginiai, neporomis plunksniški, atskiri lapeliai lancetiški, karbuoti. Savo forma jie primena uosio lapus, todėl lotyniškai baltasis diktonas dar vadinamas D. fraxinella ( Fraxinus – uosis). Žiedai sutelkti iki 20 cm ilgio paprastose arba sudėtinėse stačiose kekėse. Žiedai netaisyklingi, apie 2,5- 3 cm skersmens, balti arba rožiniai. 5 vainiklapiai susiaurėję į nagelį, 4 iš jų nukreipti į viršų, 1 nulinkęs žemyn. Žydėti pradeda birželio viduryje ir žydi apie mėnesį. Vaisius – trumpakotė penkiaskiautė dežutė, kuri nokdama sprogsta ir išbarsto sėklas. Sėklos apie 4 mm ilgio, kiaušinio formos, juodos ir blizgančios. `Purpureus` veislės diktonai purpuriniais žiedais, `Ruber` – tamsiai rožiniais.

Kaukazinis diktonas (Dictamnus caucasicus Fisch. sin. D. albus var. caucasicus) natūraliai auga Kaukaze, Rytų Europos stepėse, Dagestane ir Irane. Daugiametis, 70-90 cm aukščio augalas. Lapai smulkesni negu baltojo diktono. Žiedai apie 2 cm skersmens, retesnėse apie 15 cm ilgio kekėse. Pražysta birželio viduryje ir žydi apie 6 savaites.

DiktonasDiktonai, ypač kai žydi, išskiria kvapnius eterinius aliejus, todėl maloniai kvepia citrina ir cinamonu. Eteriniai aliejai gali apdeginti rankas (atsiranda pūslelės ar net opos), todėl prižiūrint augalus reikia mūvėti pirštines. Labai mažomis dozėmis aliejai naudojami liaudies medicinoje ir homeopatijoje.

Diktonai mėgsta laidžias vandeniui, kalkingas dirvas, saulėtas arba pusiau pavėsingas vietas. Dirvą reikia įdirbti giliai. Dažniausiai dauginami sėklomis. Jos greitai praranda daigumą, todėl sėjama ką tik surinktos, o sėjant pavasarį sėklas reikia stratifikuoti. Sėklas surinkti sunku, nes dėžutės sprogdamos jas išbarsto, todėl patogiausia vaisynus pjauti anksčiau ir pridengus išdžiovinti.

Sėjama 1 cm gyliu, sėjinukai pikuojami kas 15 cm. Į nuolatinę vietą sodinami tik trečiaisiais metais, 40 cm atstumais. Pražysta 3-4 metų amžiaus. Galima dauginti ir auginiais. Gegužės-birželio mėn. nupjaunami 5-6 cm ilgio ūgliai iš apatinės stiebo dalies. Šaknijama inspektuose, bet prigyja prastai.

Diktonai ilgaamžiai, nepersodinti vienoje vietoje gali augti 10 ar net 20 metų. Sodinami pavasarį arba ankstyvą rudenį (rugsėjo mėn.), prigyja sunkiai. Paskui keletą dienų reikia gausiai laistyti. Diktonai sodinami pavieniui arba grupėmis, dera su kitomis daugiametėmis gėlėmis. Nuskinti žiedynai vandenyje nevysta 3-4 dienas.

Augalas diktonas
Diktono žiedas
Gėlė Diktonas
Gėlė Diktonas