Augalų kategorijos

Augalas Eglūnas (Tamarix)

Eglūnas (Tamarix) priklauso daugiau kaip 75 rūšių šeimai. Tai žydintys augalai, savaime augantys nuo Pietų Europos iki Indijos. Jie lengvai prisitaikė bei paplito ir kituose žemynuose, ypač Šiaurės Amerikoje.

Eglūnas (chinensis)Palankiomis sąlygomis eglūnai sparčiai plinta ir sudaro sąžalynus. JAV jie naikinami kaip piktžolės, nes užgožia vertingesnius augalus, o Vidurio ir Šiaurės Europoje bei Kanadoje, kur gamta atšiauresnė, vertinami ir auginami dėl grožio. Eglūnai sodinami dykumose, stepėse ir pajūrio zonose, kad sutvirtintų žemę. Jie vieninteliai išgyvena Negyvosios jūros pakrantėje.
Eglūnai nebijo sausrų, nes jų šaknys įsiskverbia labai giliai ir randa vandens net dykumose. Jie nereiklūs žemei ir auga gryname smėlyje, bet sunyksta be saulės. Eglūnai visai nejautrūs druskoms ir puikiai jaučiasi pajūryje. Karštomis dienomis jų lapukai išskiria druską. Naktį druska iš oro sugeria drėgmę, kuri išgaruoja pakilus saulei. Todėl po eglūnais vėsu, gera ir sveika ilsėtis. Dėl šios savybės jie labai vertinami Artimuosiuose Rytuose.
Šie keisti augalai lengvai prigyja, juos galima karpyti ir jiems nekenkia užterštas miestų oras. Dauginami sėklomis, kurios greitai praranda daigumą, atžalomis ir pusiau sumedėjusiais bei žaliaisiais auginiais. Žalieji auginiai beveik visi prigyja.

Eglūno žiedaiAugalas eglūnas gražus savo melsvai žalia ažūrine laja ir spalvingais žiedeliais. Pasodinus keletą įvairaus ankstyvumo augalų, žydi visą vasarą. Jie tinka gyvatvorėms, ypač anksti žydintys žemaūgiai purieji eglūnai. Pas mus dažniausiai auginami šakotieji eglūnai. Į juos labai panašūs smulkiažiedžiai eglūnai (Tamarix parviflora). Azijoje, o ypač Artimuosiuose Rytuose populiarūs medžio formos kininiai (T. chinensis) ir visžaliai (T. aphylla) eglūnai. Jie puikiai prisitaiko prie vietos sąlygų. JAV pietuose šakotieji eglūnai auga tankiais sąžalynais arba kaip didžiuliai medžiai, o Europoje ir Kanadoje tai nedideli lepoki krūmeliai.

Šakotasis Eglūnas (Tamarix ramosissima Ldb.) natūraliai auga Moldovoje, Ukrainoje, Kaukaze ir Vidurinėje Azijoje. Paprastai tai nedideli, stačiašakiai, iki 2 m aukščio krūmai plonytėmis melsvomis arba žalsvomis šakelėmis ir rausvais pirmamečiais ūgliais. Lapukai siauri, iki 1,5 mm ilgio, dengia šakeles kaip žvynai. Žiedeliai rausvi, tankiose sudėtinėse iki 5 cm ilgio šluotelėse. Nelygu ankstyvumas, žydi nuo birželio iki rugsėjo.

Visažalis Eglūnas Tamarix aphyllaDažniau auginami ‘Pink Cascade’ ir ‘Rosea’ šakotieji eglūnai. ‘Rosea’ žydi rugpjūtį – rugsėjį.
Šie eglūnai nereiklūs dirvai, bet žiemą retkarčiais nušąla iki šaknų. Šaknis reikia pridengti. Apšalęs augalas greitai atauga ir žydi. Sodinami grupėmis arba pavieniui, tinka gyvatvorėms.

Medis Eglūnas
Eglūnas (parviflora)