Augalų kategorijos
Šaknys sustorėjusios, gumbuose kaupiasi atsarginės maisto medžiagos, iš jų pavasarį išauga antžeminė gėlės dalis. Stiebai belapiai, 10—25 cm aukščio. Jų viršūnėje 3—6 geltoni, pavieniai, iki 3 cm skersmens žiedai su pažiedinių lapų puokšte. Lapai skroteliniai, plaštakiškai suskaldyti.
Gentyje yra septynios rūšys, paplitusios Europoje, Rytų ir Centrinėje Azijoje, Šiaurės Amerikoje. Lietuvoje pasitaiko darželiuose.
Kalninis erantis. Auga Kopetdago kalnyne, Pamyre ir Tian Šanyje. Aptinkamas krūmų ir medžių pavėsyje, 1000—2000 m aukštyje. Augalas žemas. Žydi vasario—gegužės mėnesiais. Žiedai 1,5 cm skersmens, geltoni. Sėklų nemezga.
Pavasarinis erantis. Kilęs iš Prancūzijos, Italijos, Jugoslavijos ir Bulgarijos, bet auginamas visoje Europoje. Gėlė 5—12 cm aukščio. Šakniastiebis sustorėjęs, rutuliškas. Lapai dvejopi: apatiniai (užauga augalui peržydėjus) kotuoti, skiautėti, viršutiniai po žiedu sudaro žvaigždišką menturį. Žiedai geltoni. Žydi kovo—balandžio mėnesiais. Dekoratyvūs būna tik žydint (iki gegužės pabaigos). Žiemoja nedengti.
Gerai auga ir atvirose, saulėtose, ir pavėsingose vietose, lengvoje, purioje, nešlapioje dirvoje. Prieš sodinimą ji tręšiama pūdiniu (5—10 kg/m2), įdirbama iki 20 cm gylio.
Gumbeliai sodinami birželio—rugsėjo mėnesiais, iki 5—6 cm gylio, 6—8 cm atstumu. Vasarą iškastus gumbelius iki sodinant reikia laikyti susluoksniuotus smėlyje ar durpėse, arba iš karto sodinti į naują vietą. Nepersodinti gali augti 5 metus.
Erančiai dažniausiai dauginami sėklomis. Sėjamos tik ką surinktos sėklos, pusiau pavėsyje į lysvę 0,5 cm gyliu. Pavasarį pasėtos dažniausiai visai nedygsta, o vasarą ir rudenį sėtos sudygsta kitais metais. Pirmaisiais metais išauga tik sėklaskiltės, kurios greitai sunyksta, antraisiais po vieną tikrąjį lapelį, trečiaisiais metais gumbelius jau galima sodinti. Pražysta trečiaisiais ketvirtaisiais metais.
Sodinama grupėmis po medžiais, krūmais ar žalio gazono fone, taip pat alpinariumuose, derinama su žydinčiomis snieguolėmis. Nuskynus antžeminę dalį, sunyksta ir gumbeliai.
Lietuvoje dažniau auginamas pavasarinis erantis (Eranthis hyemalis), o kitos rūšys pas mus retos. Genčiai priklauso 7 rūšių augalai, kurie natūraliai paplitę Europoje ir Azijoje. Tai daugiamečiai žoliniai augalai su sustorėjusiomis, gumbo formos šaknimis. Žiedai pavieniai, iki 3 cm skersmens, plačiai išsiskleidę, juos sudaro 5-8 vainiklapiai. Žiedelį supa stiebinių lapų vainikėlis. Žiedkočiai iki 25 cm ilgio. Skroteliniai lapai pasirodo, kai augalas žydi arba po žydėjimo. Erančiai žydi apie 2-3 savaitės. Vaisiai pailgi arba ovalūs, sėklytės apvalios, rudai geltonos, nedidukės.
Pavasariniai erančiai kilę iš Pietų Europos, savaime auga Prancūzijoje, Ispanijoje, Italijoje, Graikijoje ir Bulgarijoje. Pavasarį erančių žiedai geltonai nudažo lapuočių medžių paklotę ir derlingus, pavėsingus kalnų šlaitus.
Pavasarinių erančių šakniastiebiai išsiskiria riešuto dydžio sustorėjimais. Lapai auga tiesiai iš šaknų, jų nedaug (1-2), giliai karpyti. Puodelio formos žiedeliai sutelkti po 3-6 žiedkočių (15-20 cm) viršūnėse. Vainiklapius gaubia puošnūs, žali, panašiai kaip lapai karpyti taurėlapiai. Žydi labai anksti, žiemos pabaigoje, dažnai dar nenutirpus sniegui. Lapai užauga, kai augalas peržydi. Žiedai išsiskleidžia tik saulėtą dieną. Gegužės pabaigoje ar birželį lapai sunyksta ir po žeme augalas ilsisi iki kitų metų.
Eranthis ‘Noel Ayres‘ erančių žiedai pilnaviduriai.
Eranthis ‘Orange Glow‘ žiedai sodriai geltoni, su oranžiniu atspalviu.
Erančiai geriausiai auga lengvose, drėgnose ir derlingose, silpnai šarminės reakcijos žemėse. Dauginama dažniausiai sėklomis, nes šakniagumbių užaugina mažai. Sėjamos šviežiai surinktos sėklos arba rudenį tiesiai į daigyną. Jeigu sėjama pavasarį, 2-3 mėn. sėklos stratifikuojamos šaldytuve. Pavasarį pasirodo vienas arba du netikri lapukai, kurie greitai sunyksta. Atrodo, kad augalas žuvo, tačiau iš tikrųjų po žeme auga jo šakniagumbiai. Kitais metais erančiai užaugina pirmą tikrą, rūšiai būdingą lapą. Pražysta 3-4 metų amžiaus sėjinukai. Kartais erančiai pasisėja patys, nes jų sėklas išnešioja skruzdėlės.
Erančiai sodinami ir persodinami tuomet, kai sunyksta lapai, paprastai iki rugpjūčio pabaigos. Sodinama 5 cm gyliu kas 6-8 cm. Persodinama kas 2-3 metai, tuo pačiu surenkami jauni gumbeliai. Jie labai maži, panašūs į molio gurvuolėlius, todėl žemę, kur augo erančiai, reikėtų išsijoti sietuvu.
Erančiai gražiai atrodo pasodinti grupėmis vejoje arba po lapuočiais medžiais ir krūmais, dera su snieguolėmis.