Erantis

Gėlė Erantis – vėdryninių šeimos daugiametis žolinis augalas. Šaknys sustorėjusios, gumbuose kaupiasi atsarginės maisto medžiagos, iš jų pavasarį išauga antžeminė gėlės dalis. Stiebai belapiai, 10—25 cm aukščio. Jų viršūnėje 3—6 geltoni, pavieniai, iki 3 cm skersmens žiedai su pažiedinių lapų puokšte. Lapai skroteliniai, plaštakiškai suskaldyti.

Gentyje yra septynios rūšys, paplitusios Europoje, Rytų ir Centrinėje Azijoje, Šiaurės Amerikoje. Lietuvoje pasitaiko darželiuose.Gėlė Erantis

Kalninis erantis. Auga Kopetdago kalnyne, Pamyre ir Tian Šanyje. Aptinkamas krūmų ir medžių pavėsyje, 1000—2000 m aukštyje. Augalas žemas. Žydi vasario—gegužės mėnesiais. Žiedai 1,5 cm skersmens, geltoni. Sėklų nemezga.

Pavasarinis erantis. Kilęs iš Prancūzijos, Italijos, Jugoslavijos ir Bulgarijos, bet auginamas visoje Europoje. Gėlė 5—12 cm aukščio. Šakniastiebis sustorėjęs, rutuliškas. Lapai dvejopi: apatiniai (užauga augalui peržydėjus) kotuoti, skiautėti, viršutiniai po žiedu sudaro žvaigždišką menturį. Žiedai geltoni. Žydi kovo—balandžio mėnesiais. Dekoratyvūs būna tik žydint (iki gegužės pabaigos). Žiemoja nedengti.

Gerai auga ir atvirose, saulėtose, ir pavėsingose vietose, lengvoje, purioje, nešlapioje dirvoje. Prieš sodinimą ji tręšiama pūdiniu (5—10 kg/m2), įdirbama iki 20 cm gylio.

Gumbeliai sodinami birželio—rugsėjo mėnesiais, iki 5—6 cm gylio, 6—8 cm atstumu. Vasarą iškastus gumbelius iki sodinant reikia laikyti susluoksniuotus smėlyje ar durpėse, arba iš karto sodinti į naują vietą. Nepersodinti gali augti 5 metus.

Erančiai dažniausiai dauginami sėklomis. Sėjamos tik ką surinktos sėklos, pusiau pavėsyje į lysvę 0,5 cm gyliu. Pavasarį pasėtos dažniausiai visai nedygsta, o vasarą ir rudenį sėtos sudygsta kitais metais. Pirmaisiais metais išauga tik sėklaskiltės, kurios greitai sunyksta, antraisiais po vieną tikrąjį lapelį, trečiaisiais metais gumbelius jau galima sodinti. Pražysta trečiaisiais ketvirtaisiais metais.

Sodinama grupėmis po medžiais, krūmais ar žalio gazono fone, taip pat alpinariumuose, derinama su žydinčiomis snieguolėmis. Nuskynus antžeminę dalį, sunyksta ir gumbeliai.