Augalų kategorijos

Fitolaka
Gėlė Fitolaka (Phytolacca) pas mus gana naujas augalas, ir jo dekoratyvumas iš tiesų traukia akį, tačiau būtina žinoti, jog tai nuodingas augalas ir dėl to su juo elgtis reikia šiek tiek atsargiau.

Fitolaka (pokeweed)Fitolaka – žolinis augalas pasiekiantis net 3 metrų aukštį. Ši gėlė yra pakankamai atspari šalčiui bei mėgsta daugiau drėgmės. Augalo stiebai stori, šakoti ir turi šiek tiek rausvą atspalvį. Lapkočiai nėra smarkiai ištysę, o patys lapai galuose nusmailinto ovalo formos.

Fitolakos uogosŽydi fitolaka bordo spalvos žiedeliais, po to užmegza neįprastos formos vaisius (uogas). Žydėjimas trunka nuo pirmo vasaros mėnesio iki pat rugsėjo, tačiau rugpjūčio mėnesį pasirodo fitolakos uogos. Tai tamsios, beveik juodos, blizgios uogos turinčios šiek tiek violetinio atspalvio.

Amerikinė Fitolaka (Phytolacca Americana) labai dekoratyvus augalas atkeliavęs į mūsų kraštus iš Šiaurė Amerikos. Būtent ši rūšies atmaina yra labiausiai paplitusi todėl dažniausiai sutinkama.

Fitolakos auginimas

Gėlė fitolaka mėgsta pavėsį – nuo tiesioginės saulės augalas skursta, fitolakos lapai blykšta ir šviesėja. Pagal šį požymį nesunku suprasti, jog augalas įkurdintas netinkamoje sklypo vietoje.

Fitolakos krūmasFitolakas pamėgo apželdinimo dizaino paslaugų sfera kadangi tai gana egzotinės išvaizdos gėlė. Šis augalas paprastai sodinamas rudenį, o konkrečiau – spalio mėnesio pabaigoje. Tuomet fitolakų sėklos yra sėjamos tiesiai į nuolatinę augimo vietą. Tačiau jas galima pasėti ir pavasarį – balandžio mėnesio pabaigoje. Fitolakas sodinant pavasarį reikalinga ne trumpesnė nei 3 savaičių sėklų stratifikacija.

Daiginti fitolakų sodinukus nėra jokios prasmės, kadangi augalas puikiai jaučiasi sodinamas tiesiai į atvirą gruntą. Tačiau joms reikalinga derlinga žemė.

Patys tvirčiausi ir stipriausi fitolakų augalai sužydi jau pirmąjį sezoną. Jeigu po sezono nusprendėte pakeisti fitolakos auginimo vietą, geriausias metas tai daryti – kitas pavasaris.

Patys tvirčiausi ir sveikesni augalai jau dabartiniame sezone galės sužydėti. O jei išsprūdo fitolaka ne į nuolatinę vietą, tai perkelti ją rekomenduojama kitu pavasarį.

Žiemai, prieš šalnas nupjaukite visą fitolakos stiebą. Lapai bei visa virš žemės esanti augmenija turi buti pašalinta. Fitolakos augimo vietą uždenkite durpėmis bei lapais. Storas, iki 10-12 cm sluoksnis užtikrins augalo gerbūvį šalčiausiuoju žiemos meto periodu.

Gėlė fitolaka (uogos)
Fitolakos