Augalų kategorijos

Gėlė Ananasas

Gėlės Ananasai (Ananas) priklauso bromelinių (Bromeliaceae) šeimai. Jų tėvynė – Brazilija, Vidurio ir Pietų Amerikos atogrąžos. Daugelyje tropinių šalių ananasai auginami laukuose kaip pas mus kopūstai. Kaip lapines gėles ananasus augina ir kambariuose (vazonuose), bet vaisiai būna maži ir nevalgomi.
Ananasai suformuoja plačią skrotelę iš tankių, kietokų, nusvirusių lapų. Iš skrotelės išauga žiedynkotis su žiedynu, kurį sudaro raudoni žiedai. Ananasai žydi tik vieną kartelį, paskui sunyksta. Tai būdinga visiems bromelinių šeimos augalams.

Kaip kambariniai augalai paprastai auginami tik mažesnių rūšių ir veislių ananasai.

Ananaso auginimas šiltnamyjeValgomieji ananasai (Ananas comosus sin. Ananas sativus) – kalavijo formos lapais su dygliuotais pakraščiais, užauga iki metro. Dėl skanių vaisių tropikuose šie ananasai auginami didžiulėse plantacijose. ‘Aureovariegatus’ formos ananasų lapai rausvai margi. Galima nusipirkti margalapį valgomąjį anansą (Ananas comosus var. variegatus) žaliai, gelsvai ir baltai juostuotais lapais.

Raudonas ananasasParagvajiniai ananasai (Ananas bracteatus) ryškiai raudoni viršūniniai lapai sutelkti skrotelėse, kurios dengia vaisius. Kartais šiam augalui prireikia aštuonerių metų, kol jis ištįsta iki metro. Žydi levandos spalvos žiedais ir subrandina didelius, rudus, valgomus vaisius. ‘Striatus’ veislės ananasų lapai platūs, tamsiai žali, geltonai kreminiais pakraščiais, turi dyglius ir atrodo labai puošniai. Visi šios rūšies ananasai turi bromeliniams augalams būdingas skroteles su beveik metro ilgio dantytais lapais, todėl jiems reikia nemažai vietos (apie 2 kvad.m).

Nykštukiniai ananasai (Ananas ananasoides) ‘Nanas’ labai gražūs. Užaugina nevalgomus, tamsiai žalius ir kietus vaisius. Lapai tamsiai žali, išlinkę, maždaug 45 cm ilgio.

Kaip pasodinti ananasą

Kambarinis ananasasAnanasą nesunku užsiauginti ir kambaryje. Nuo sveiko ananaso vaisiaus nupjaukite viršūnėlę su lapais ir pasodinkite. Viršūnę pjaukite prie pat vaisiaus pagrindo, be minkštimo. Nuplaukite kalio permanganato tirpalu, pjūvį apibarstykite pelenais ir palikite 5-6 val., kad apdžiūtų. Sodinkite į vazoną su drenažu ir puria žeme. Tinka juodžemio, perpuvusių lapų, smėlio ir durpių (1:2:1:1) mišinys. Ant viršaus užberkite apie 3 cm lengvesnio perpuvusių lapų ir smėlio (1:1) mišinio sluoksnį. Vazono centre padarykite 2,5 – 3 cm gylio duobutę ir įberkite truputį susmulkintos medžio anglies, kad skrotelė nepradėtų pūti. Į duobutę pasodinkite ananaso viršūnėlę, žemę aplink gerai apspauskite. Substratą palaistykite, ant vazonėlio užmaukite skaidrų polietileno maišelį ir pastatykite šviesiai ir šiltai (25-27°C).

Jeigu dauginate žiemą, vazoną pastatykite prie radiatoriaus. Ant šaltos palangės pirmiausiai padėkite medinę lentelę.
Ananaso šaknys susiformuoja per 1,5 – 2 mėn., tuomet pradeda augti nauji lapai. Polietileninį maišelį nuimkite maždaug po 2 mėn.

Ananasas leidžia šaknis (kaip pasodinti ananasą)Jeigu mėgstate ananasus ir dažnai juos perkate, pabandykite paprastesnį dauginimo būdą. Skrotelę padžiovinkite 5-6 dienas, paskui sodinkite į drėgną žemę, sudrėkinkite ir laikykite šviesiai 21-23°C temperatūroje, kol išleis šaknis.

Tinkamai prižiūrimas augalas pražysta po 3-4 metų. Tokio amžiaus ananaso lapai siekia 80 – 90 cm. Ananasus galima dauginti ir lapų kuokštu. Jį atsargiai nupjaukite nuo sveiko didelio vaisiaus, nuskinkite apatinius lapus ir pamerkite į indą su vandeniu. Auginio kotelis turi tik truputį liesti vandenį, o vandens lygis – nesikeisti. Laikykite šiltai. Šaknys užauga per 1-2 savaites. Auginį su 2 cm ilgio šaknimis jau galima persodinti į vazoną.

Suaugęs ananasas prie stiebo pagrindo išleidžia šonines atžalas – “vaikučius”. Jos atskiriamos tik tuomet, kai pasiekia pusę “mamos” dydžio. Sodinama į vazonus ir laikoma saulėtoje, šiltoje vietoje. Atžalos pražysta maždaug po dviejų metų.

Mini ananasasAnanaso augalai persodinami kas antri metai. Tinka daržo žemės ir durpių (2:1) mišinys su trupučiu smėlio. Substratas turi būti purus, rūgštokas (4 – 6 pH) ir gerai sugerti drėgmę. Pavasarį ir vasarą augalai reguliariai laistomi kambario temperatūros vandeniu. Ypač tinka pastovėjęs lietaus arba tirpsmo vanduo. Labai karštomis dienomis reikia purkšti. Žemė tarp laistymų turi išdžiūti. Perlaistytų augalų šaknys pradeda pūti. Nuo sauso oro ananasų lapai suglemba.

Ananasas vazoneDekoratyvinis ananasas spalvotais pažiedlapiais reikalauja daug šviesos ir tiesioginės saulės, kitaip jie nenusispalvina. Namuose auginami ananasai mėgsta šilumą, jiems visus metus reikia ne mažiau kaip 18°C temperatūros. Žiemą nelaikykite vazono ant šaltos palangės, nes šaknys labai jautrios, lengvai peršąla ir augalas suserga. Jeigu įmanoma, tamsiausiais mėnesiais papildomai apšvieskite. Nuo gegužės iki rugpjūčio kas dvi savaites tręškite skystomis kompleksinėmis trąšomis. Prastai prižiūrimus ir perlaistytus ananasus gali pažeisti puviniai. Jų lapus ėda skydamariai.

Gėlė Ananasas (vazone)
Vazoninis ananasas