Augalų kategorijos

Kambarinė gėlė aronas

Ajerinių šeimos gėlė (sauromatum venosum) pražysta be vandens ir be žemės. Žydi žiemą. Gumbai perkami parduotuvėje. Didesnė tikimybė pražydėti iš stambesnių gumbų išaugusioms gėlėms.

Gėlė aronasGumbas dedamas į sausą dubenį ir laikomas užpavėsintoje ar šviesioje vietoje. 16—20°C temperatūroje per 3—6 savaites išauga trumpi, dėmėti pamatiniai lapai ir ilgas vingiuotas “stiebas”, kuris išsivynioja į gražų margą, didesnį ar mažesnį žiedyną.

Kai pradeda žydėti, gumbą dviems dienoms galima išnešti iš kambario, nes jis skleidžia nemalonų kvapą. Po to jį galima grąžinti ir dar kelias dienas pasigėrėti nuostabiu žiedynu. Iki nužydės, gumbą laikyti sausai. Nuvytusį žiedyną pašalinti. Pavasarį ir vasarą augimo periodas.

Kai pradeda augti, gumbą pasodinti į sunkią puveninę žemę vazone. Vidutinėje drėgmėje išauga šaknys ir lapai. Laistyti kaskart gausiau, vasarą kas savaitę tręšti (3—4 g/l), kad vėl išaugtų gumbas.

Lauke laikyti pusiau paunksnėje, vazoną geriau įkasti į žemę. Galima pasodinti tiesiog. į dirvą. Rudenį ramybės periodas. Lapai pagelsta. Nelaistyti, netręšti. Rugsėjo pabaigoje gėlę perkelti į šiltą kambarį, lapams leisti nudžiūti, kad gumbas pailsėtų. Dauginama dukteriniais gumbais, kurie žydi po 3 metų

Aronas
Gėlė voodoo lily aronas

Aronai panašūs į savo giminaičius žinginius, kurie natūraliai auga Lietuvoje ir ateivius iš Šiaurės Amerikos lizichitonus. Auginti nesunku. Į žemę gumbai sodinami vėlai rudenį ir uždengiami eglišakėmis. Jiems reikia purios, drėgnos ir derlingos vietos, saulės arba pusiau pavėsio.

Italiniai, dėmėtieji, alpiniai ir pailgieji aronai vienoje vietoje nepersodinti gali augti keletą metų, o iš Azijos kilę Korolkovo aronai kasmet iškasami (kai nudžiūva lapai), apdžiovinami ir laikomi šiltai iki rudens.
Aronų žiedynus supa ryškūs pažiedlapiai, dažnai vadinami žiedais. Priklausomai nuo rūšies, jie būna gelsvi, geltoni, rausvai geltoni, rudi, žalsvi ir pan. Nors gražūs, bet žydi tik 2-3 dienas, be to, labai dvokia.