Augalų kategorijos

Gėlė Austėja

Šios neaukštos gėlės skambiu pavadinimu – Austėja lot. Jasione idealiai tinka alpinariumams ir akmenų sodams. Gėlynuose dažniausiai auginamos daugiametės ir kalninės austėjos.

Daugiametės austėjos (Jasione perennis) auga rutulio formos 35-40 cm aukščio krūmeliu. Šaknys paviršinės, truputį išsišakojusios. Pašakniniai lapai auga skrotelėmis.

AustėjosBirželio pradžioje pasirodo ploni žiedkočiai su smulkiais lapeliais apačioje. Žiedkočio viršus belapis ir truputį pūkuotas. Maži mėlyni žiedeliai švelniai ir maloniai kvepia, jie sutelkti į žiedynus. Vienas austėjų keras užaugina labai daug vienodo aukščio žiedynų, ir atrodo, kad virš žemės tvyro mėlynas debesėlis.

Kalninės austėjos (Jasione montanum) užauga vos 25-30 cm. Lapai paprasti, šviesiai žali ir neišvaizdūs. Smulkūs žiedeliai švelniai mėlyni ir sutelkti į galvutės formos žiedynus. Pražysta birželio mėn., labai tinka miniatiūriniams alpinariumams akmeniniuose vazonuose.

Austėjos geriausiai jaučiasi derlingose, bet lengvose dirvose. Joms reikia saulės. Šalčiui atsparios, bet nepakenčia nuolatinių atlydžių, stovininčio vandens, kartais apšąla anksti pavasarį.

Padauginti nesunku, dažniausiai dauginama kero dalimis arba auginiais, dažnai pasisėja pačios.

Austėjos žiedai
Gėlės Austėjos alpinariume