Augalų kategorijos

Gėlė Azarina

Gėlė Azarina (Asarina) natūraliai auga šiltuose kraštuose, tai daugiametis augalas kurį pas mus galima auginti lauke arba balkone kaip vienmetį vijoklinį arba žiemai perkelti į namus. Tiesa, azarinoms reikia daug šviesos ir šilumos, todėl per žiemą gali ištįsti arba pasiligoti, o šaltą vasarą augs prastokai. Užsienio gėlių mylėtojai azarinas vadina apgavikėmis, nes populiariausių rūšių augalų lapai labai panašūs į gebenių lapus, o žiedai – į žioveinių žiedus. Sėklų kataloguose azarinos kartais pavadinamos maurandijomis.

Vijoklinės gėlės žiedai (žioveiniažiedė azarina)Žioveiniažiedė azarina (Asarina (Maurandia) antirrhiniflora) šiltą ir saulėtą vasarą užauga 1.2-1.5 m aukščio (kartais iki 2.5). Prie atramų jos kabinasi kibiais lapų ūgeliais. Lapai kampuotos širdelės formos, žiedeliai – 1.5-3 cm ilgio pailgi varpeliai, pavieniai arba sutelkti po keletą ūglių viršūnėse, ryškiai raudoni, geltoni, mėlyni, lelijiniai arba balti. Savo forma jie labai panašūs į žioveinių žiedus, todėl šios azarinos dažnai vadinamos vijokliniais žioveiniais. Auga greitai, pasėtos namuose vasario pradžioje arba viduryje, pražysta birželio mėn. viduryje ar pabaigoje ir žydi iki šalnų. Jeigu keras nuolat genimas, augalas sutankėja, bet pražysta vėliau.

Žydintis vijoklis (Barklio azarina)Barklio azarina (Asarina (maurandia) barclaiana) savaime auga Meksikoje. Tai tikros spartuolės – per vasarą jos gali pasiekti 3.5 m aukštį. Lapai kampuoti, širdiški, panašūs į gebenių lapus. Žiedai stambūs, 6-7 cm ilgio, ryškiai rausvi, purpuriniai arba šviesiai violetiniai su baltu liežuvėliu. Žydi nuo vasaros vidurio iki šalnų. Šiltą vasarą kartais suspėja subręsti apvalios sėklų dėžutės, kurios, jeigu nespėsite nuskinti, suskyla ir sparnuotas sėklas išnešioja vėjas.

Vijoklinė gėlė azarinaLaipiojančios arba visžydės azarinos (Asarina (Maraundia) scandens = Asarina (Maurandia) semperflorens) labiausiai mylimos užsienio gėlynuose. Šiltą ir saulėtą vasarą užauga 3-3.5 m aukščio. Lapai smulkūs, panašūs į gebenių, tamsiai žali. Žiedeliai vamzdelio formos, 3-6 cm ilgio, balti, rausvi, mėlyni arba kreminiai. Anksti pasėjus į dėžutes pražysta birželio mėn. viduryje arba pabaigoje ir žydi iki šalnų. Karštu oru šias azarinas reikia pridengti nuo tiesioginės saulės arba iš karto sodinti pusiau pavėsyje, kad ryte ir vakare jas apšviestų saulė, o vidurdieny nuo spindulių užstotų medis, krūmas ar pastatas. Ūgliai labai kibūs, lengvai apsiveja bet kokią atramą.

Azarinos gerai auga pusiau pavėsyje arba saulėje, bet tik tuomet, jeigu dirva nuolat drėgna. Pas mus jas galima auginti vazonuose ir žiemai (dar gerokai prieš šalnas) įnešti į kambarį, arba auginti kaip vienmečius vijoklius. Nuo sėjos iki žydėjimo praeina ne mažiau kaip 4 mėn., kad pražystų birželio pabaigoje – liepos pradžioje reikia sėti vasario pabaigoje arba kovo pradžioje. Vėliau geriau pirkti daigus.

Laipiojanti gėlė azarinaSėklos greitai praranda daigumą, net šviežios sėklos dažnai sunkiai dygsta. Sėjama į lengvą, daigams arba sėjai skirtą žemių mišinį, užberiama labai plonai, kad persišviestų, paskui uždengiama stiklu arba polietilenu ir laikoma šiltai (18-29°C). Sudygsta per 21-30 dienų. Paaugę daigai išpikuojami į vazonėlius. Į lysvę persodinama birželio mėn., nes labai bijo šalnų. Sodinama kas 50-60 cm., jeigu reikia, pastatomos atramos. Labai tinka sodinti prie medžių.

Žemė turi būti puri, drėgna ir derlinga. Labai sausą vasarą reikia gausiai laistyti ir mulčiuoti durpėmis, kad mažiau išgaruotų drėgmė. Tręšiama kas 10-12 dienų raugintu paukščiu mėšlu arba kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis su daugiau kalio ir fosforo. Vazonuose auginamos azarinos žiemoja šviesiai, 8-10°C temperatūroje. Žiemą stiebai ištįsta, o lapai susmulkėja, todėl pavasarį jie patrumpinami.

Azarinos žiedas
Balta vijoklinė gėlė azarina