Augalų kategorijos

Brugmansija

Brugmansijos priklauso Durman giminei (Datura). Verta paminėti, jog kartu šiai giminei priklauso ir Gėlė Durnaropė (lot. Datura, vok. Stechäpfel)

Brugmansija vazone Priklausomai nuo rūšies, šis augalas gali išaugti kaip krūmas, o gali ir kaip aukštaūgis medis, todėl dažniausiai auganimos dideliuose vazonuose.
Būtent vazonuose, o ne atvirame grunte todėl, kad šis augalas neištveria šalčio, todėl žiemą jis gali sušalti ir sunykti.

Svarbu paminėti, jog šis augalas itin nuodingas (tiek gėlės, tiek ir sėklos) Tačiau vertinamas dėl savo žiedynų kurie gali pasiekti 50 cm ilgį bei turi viliojantį aromatą.

Vasarą galima sodinti lauke, tačiau priartėjus šalčiams būtina iškasti ir perkelti į uždarą patalpą. Augalo priežiūra reikalauja nuolatinio laistymo – vasarą kasdieninio, o karštomis dienomis net iki dviejų kartų per dieną.

Pernešus augalą iš lauko į kambarį, ar tiesiog perkėlus į kitą vietą namuose, gali numesti didžiuosius lapus. Tai natūrali reakcija į pasikeitusią aplinką. Daugelis brugmansijų žiemą gerai jaučiasi namuose ar oranžerijose.

Kai kurios Brugmansia sanguinea ir Brugmansia vulcanikola veislės yra “kambarinės” ir sėkmingai žydi ištisus metus. Šviesiai ir šiltai rekomenduojama per žiemą laikyti ir jaunus augaliukus. Jie dar per gležni žiemoti rūsyje, nesumedėjęs stiebas su plona odele greičiausiai nudžius arba supus.

Durnaropės žiedai

Kartą ar du kartus per savaitę į laistymo vandenį patariama įmaišyti trąšų. Tai darykite nuo pavasario iki pat vasaros pabaigos. Žydėjimo laikotarpiu augalui itin reikalingi kalio bei fosforo elementai. Genėti patariama maždaug kovo viduryje.

Persodinti augalą būtina kasmet, vazoną keičiant 2-3 cm didesniu. Renkantis vazoną vietoje molinio patariama naudoti plastikinį su drenažo angomis. Didelis vazonas reikalingas tam, kad žemė ne taip greitai išdžiūtų (augalui tai pavojinga).

Gerai žiemoja patalpoje, ramybės periodas nėra labai pastebimas todėl esant geroms sąlygoms žydėjimas gali tęstis per visą žiemą. Tačiau šiuo atveju augalui reikalinga gana šviesi vieta ar net papildomas apšvietimas.

Žiemojantį augalą laistome mažiau, ypač jei patalpos temperatūra žema (5-10 ° C).

Gėlė Brugmansija
Brugmansija (Gėlė Datura)

Jeigu brugmansija žiemoja namuose, šiltoje (12-18°C) ir šviesioje patalpoje, geriausia ją laikyti prie šviesaus lango arba ant palangės, jeigu augaliukas ten vis dar telpa, ir laistyti kartą ar du per savaitę. Galima šiek tiek patręšti, bet nepersistengti, nes ims smarkiai augti. Šiltesnėje patalpoje laikyti nerekomenduojama, nes tuomet jos intensyviai auga, joms reikia daugiau šviesos, todėl neretai ištįsta, praranda formą (augina ūglius su ištįsusiais tarpubambliais, ir vėliau net genėjimas nesugrąžina buvusios “figūros”).
Jeigu manote, kad jūsų namų interjero toks augalas nepuošia, ar jam tiesiog neturite pakankamai erdvės, suaugusią išgenėtą brugmansiją galima nešti į vėsų (geriausia 5-10°C) rūsį, garažą ar sandėliuką. Šviesa vėsiam žiemojimui nebūtina. Kartą per mėnesį augalai palaistomi, kad neperdžiūtų. Tręšti nereikia. Jeigu bus per šilta, brugmansijos neužmigs, augins ištįsusius balsvus (be chlorofilo) ūglius, taip iššvaistydamos savo gyvybines galias. Tokie ūgliai ne tik neišvaizdūs, bet pavasarį išnešus į lauką juos iškart nudegina saulė. Visgi, praktika rodo, kad net per šiltai žiemojusios brugmansijos atsigauna ir sėkmingai auga, tik žydi vėliau. Rūsyje sėkmingai žiemoja B. aurea, B. arborea, B. suaveolens, ir lepesnės B. sanguinea, B. vulcanicola, B. flava ir jų hibridai. Tik šilumamėgėsB. insignis ir B. versicolor gali žiemoti šviesoje ir aukštesnėje negu +12°C temperatūroje.

Gėlė Datura (durnarope ir brugmansija)Žiemą labai svarbu patikrinti, ar augalų nepuola kenkėjai, ypač voratinklinės erkutės, kurios iščiulpia brinkstančius ir augti pradėjusius pumpurus. Jeigu reikia, purškiama insekticidais, tik rekomenduoju ne sisteminius, o kontaktiniais, nes žiemojančios brugmansijos jautresnės jų poveikiui.

Ar žiema, ar vasara — svarbu įsiklausyti į augalus. Jie patys parodys, ar gerai jaučiasi, ko jiems trūksta. Per šviesūs, besiraitantys kambaryje žiemojančių brugmansijų lapai prašosi daugiau šviesos ir trupučio trąšų. Šiek tiek besiraukšlėjantis stiebas, džiūstančios ūglių viršūnėlės rūsyje primena, kad laikas palieti. Ruduojančios ūglių viršūnės ar net pats stiebas rodo, kad sąlygos netinkamos, tikriausiai per šalta. Nors brugmansijos pakenčia nedideles šalnas, žiemoti žemesnėje nei +4°C temperatūroje pražūtinga net ir seniems sumedėjusiems augalams.