Augalų kategorijos

Gėlė dyvinutė (Mirabilis)
Gėlė Dyvinutė kurios lotyniškas pavadinimas ‘mirabilis‘ reiškia nuostabus. Jų žiedai išsiskleidžia saulei persiritus vakarop, žydi visą naktį ir nuvysta kitą rytą.

Dyvinučių genčiai priklauso apie 60 rūšių augalų, savaime augančių šiltuose Amerikos kraštuose. Tai žoliniai, vienmečiai ir daugiamečiai augalai storokomis šaknimis (šakniastiebiai arba šakniagumbiai). Žiedai pavieniai arba sutelkti po keletą žiedynuose, balti, rausvi, geltoni, raudoni ir pan.

Dyvinutė mirabilis (dvispalvis žiedas)Vakarinės dyvinutės (Mirabilis jalapa L.) dažnai dar vadinamos nakties karalienėmis, nes žydi vakare ir naktį, ir labai gardžiai kvepia. Tai daugiamečiai augalai, pas mus auginami kaip vienmečiai. Keras 30-80 cm aukščio, stiebai statūs, tankūs, rausvi ir prie pamato medėjantys. Lapai pailgai kiaušiniški, žali. Žiedeliai 2.5-3 cm skersmens, balti, oranžiniai, geltoni, avietiniai, purpuriniai, ryškiai raudoi ar net dvispalviai. Jie pavieniai arba sutelkti viršūniniuose žiedynuose. Išsiskleidžia 16 val. ir žydi per naktį iki kito ryto. Kasdien skleidžiasi vis nauji žiedai, dyvinutės gausiai žydi nuo birželio iki šalnų.

Kartais vakarinės dyvinutės pražysta kelių spalvų žiedais. Ant vieno kero tuo pačiu metu kybo rausvi ar raudoni ir balti (dažniausiai pasitaiko) arba geltoni žiedai. Dažnai šviesesnių atspalvių žiedus “vagoja” tamsesni dryžiai.

Geriausiai auga derlingame ir kalkingame priemolyje arba priesmėlyje, pakenčia sausrą, bet per ilgai trunkančias sausras reikia laistyti, nes nustoja žydėti. Mėgsta šviesą ir šilumą, gerai auga atviroje vietoje.

Sėjama į šiltnamį arba ant palangės balandžio pradžioje arba tiesiai į lysvę gegužės pradžioje. Namuose sudygę daigeliai išpikiuojami po vieną, o į lysvę persodinami gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje. Retas hibridines dyvinutes galima dauginti šakniastiebiais, jie laikomi per žiemą rūsyje, panašiai kaip jurginai.

Lauko gėlė dyvinutė
Gėlė dyvinutė (mirabilis)