Augalų kategorijos

Eleborų nuotraukos (galerija)

Eleborų puokštės (galerija)

Nuotraukų galerija

Eleboras gėlė

Eleboras – gerai žinomiems Vėdrynams (Ranunculus) giminingas augalas.

Gamtoje randama, ir yra aprašyta 22 rūšių eleborų, sutinkamas centrinėje bei pietų Europoje, priskiriamas vėdryninių (Ranunculaceae) augalų šeimai.

Šis augalas dar vadinamas: Helleborus, Eliboras, Eleboras, Heleboras

Eleborai, tai stambios, dažniausiai žalsvai baltos gėlės su gelsvu viduriuku. Dažniausiai auga kalnų viršukalnių giraitėse ir netgi žydėjimo periodu gali ištverti šaltį iki -6°C. Tai reiškia, kad ir mūsų sąlygomis galima išauginti šį nuostabų augalą, kuris laikomas vienu iš pačių populiariausių ankstyvo pavasario žydėjimo periodo metu.

Išskiriamos kelios, dekoratyviausios Eleborų rūšys. Tarp jų Baltažiedis eleboras (Helleborus Niger); jis auga Alpių šlaituose, Apeninuose, Šiaurės vakaruose. Užauga iki 20-45 cm. Žiedai stambūs, baltos ar kreminės-baltos spalvos su daugybe geltonų smaigaliukų centre.

Purpurinis Eleboras (Helleborus Purpurascens). Gyvena Karpatuose ir Balkanuose. Žiedai tamsiai violetiniai iki 7 cm skersmens. Žydi taip pat anksti, kai sniegas dar neištirpo.

Rytietiškasis Eleboras (Helleborus Orientalis) kurio žiedai dekoratyvūs, rausvos arba violetinės spalvos, žydi šiek tiek vėlesniais mėnesiais

Dvokiantysis Eleboras (Helleborus Foetidus) gėlės žiedai gelsvai žalios spalvos su violetiniu krašteliu.

Išvedamos ir hibridinės Eleborų rūšys. Jų žiedai gali būti baltos, geltonos, žalsvos, violetinės ir rausvai raudonos spalvos. Tarp hibridinių Eleborų sutiksite raštuotų gėlių su violetinėmis, raudonai raudonomis dėmėmis arba žiedlapio atspalviais. Gėlės taurelė gali siekti daugiau kaip 30 cm skersmenį. Žydi taip pat įvairiais, ankstyvo pavasario mėnesiais. Dažnai naudojamos išskirtino grožio proginėse, pavasarinėse puokštėse (žr. eleborų puokščių galeriją).

Kaip auginti Eleborus

Eleborus galima auginti kaip kambarinius augalus. Jiems nereikia daug saulės, iš esmės tinka ir pavėsis. Gerai jaučiasi mišrioje, šarminėje dirvoje.
Dauginasi šaknų ir sėklų dalyba, kurias reikia išpilti iš karto po surinkimo.

Sodinukus galima užsiauginti namuose ir vėliau persodinti į atvirą darželį, persodinimui tinka pavasaris ar vasaros pabaiga. Subrendę augalai nemėgsta persodinimo.

Darželiuose auginamos veislės

Helleborus x hybridus ‘Violetta’ – balta gėlė su rožinėmis plonytėmis gyslelėmis ir žiedlapių krašteliu.
Helleborus Marion – baltas su molio atspalvio raštais.
Helleborus Belinda – rožinis balkšvai žalsvas, rausvas žiedlapių kraštas.
Helleborus ‘Queen Of The Night’ – visai tamsūs žiedai geltonais viduriukais.

Eleborai labai nuodingi, pavadinimas verčiant iš graikų kalbos reiškia “mirtinas maistas“.

Eleborų nuotraukos (galerija)

Eleborų puokštės (galerija)

Nuotraukų galerija