Augalų kategorijos

Gėlės ešolcijos (rūšys)

Geltonžiedė ešolcija (Eschscholzia californica Cham.) dažnai vadinama kalifornine aguona.

Žinoma 12 ešolcijų rūšių, paplitusių Šiaurės Amerikoje. Dažniausiai auginama geltonžiedė ešolcija, kilusi iš Kalifornijos. Tai vienmečiai, 30-50 cm aukščio augalai. Pagrindinė šaknis ilga, stora. Stiebai šakoti, pilkai žali. Lapai plunksniškai suskaldyti linijiškomis skiltelėmis, pilkai žali, dažnai melsvo atspalvio. Stiebai ir lapai padengti vaško sluoksneliu.

Geltonžiedė ešolcijaŽiedai pavieniai, ilgakočiai, 4-7 cm skersmens. Pumpurai ilgi. Taurelė kūgiška, iš dviejų suaugusių taurėlapių, prieš žydėjimą atplyšta nuo stiebo ir nusimauna kaip kepurėlė, todėl kai kuriose šalyse ešolcija vadinama naktine kepurėle, kepurėline aguona (vokiškai Kappenmohn). Vainiklapiai 4, platūs, rūšinių ešolcijų dažniausiai geltoni su oranžiniu pamatu, blizgantys. Veislinių ešolcijų žiedai gali būti balti, oranžiniai, rožiniai, oranžiškai raudoni. Pagal vainiklapių skaičių yra skirstomos į tuščiavidures (4-5 vainiklapiai), pusiau pilnavidures (8-10) ir pilnavidures (10-15). Yra ešolcijų su gofruotais vainiklapiais.

Gėlė ešolcija auga natūraliai gamtojeGėlė Ešolcija žydi nuo birželio iki vėlyvo rudens. Žiedai išsiskleidžia tik saulėtomis dienomis. Apsiniaukusiomis dienomis ir vakarais jie užsiveria. Sėklos subręsta praėjus mėnesiui po žydėjimo. Sėklų dėžutės ilgos (7-8 cm ilgio), vagotos, atsidaro išilgai plyšdamos į dvi dalis. Sėklos rudos, smulkios. Sėklos surenkamos per keletą kartų, kai tik dėžutės pradeda ruduoti, nes vėliau jos plyšta ir sėklos išbyra. Patogiausia sėklas rinkti rytais, kai jos dar drėgnos, kad kuo mažiau išbirtų.

Dažniausiai auginamų veislių ešolcijos:
Cherry Ripe‘ — 30-35 cm aukščio, žiedai pilnaviduriai, vyšniniai su oranžine dėme;
Apricot Chiffon‘ — žiedai pilnaviduriai, kreminiai geltoni;
Milky Way‘ — žiedai tuščiaviduriai, balti;
Fire Busch‘ — žiedai pilnaviduriai, oranžiškai raudoni, su geltona dėme;
Purple Gleam‘ — žiedai tuščiaviduriai, rožiniai;
Mandarin‘ vainiklapiai tamsiai oranžiniai.

EšolcijaMūsų parduotuvėse dažniausiai galima nusipirkti įvairių veislių sėklų mišinių.

Gėlė ešolcija mėgsta saulėtą vietą, gerai auga trąšioje lengvoje žemėje, bet gali augti ir nederlingose smėlingose dirvose. Jos jautrios drėgmės pertekliui ir pakankamai atsparios sausrai bei šalnoms. Ešolcijų sėklos sėjamos į nuolatinę vietą anksti pavasarį arba rudenį. Sudygsta po dviejų savaičių.

Kaliforninė aguona - EšolcijaAugalai dažnai pasisėja patys. Daigai retinami 20-25 cm atstumais. Nepakenčia persodinimo. Gražiausios būna apie du mėnesius. Paskui užaugina daug papildomų ūglių ir žydi dar kartą. Kad ilgiau žydėtį, reikia išskinti užsimezgusius vaisius.

Sodinama lysvelėse, gėlynuose, žydinčiose pievelese. Žiedai vilioja vabzdžius. Ešolcijos, kaip ir kiti aguoninių šeimos augalai turi alkaloidų (cheleritrino, protopino, ionidino ir kt.), jose randama flavonoidų, karotinoidų. Liaudies medicinoje vartojamos nuo skausmo, kaip raminanti, miegą gerinanti priemonė. Indėnai ešolcijomis gydo dantų skausmą. Ešolcijos įeina į kai kurių medicininių preparatų sudėtį.

Gėlės ešolcijos (žiedai)
Ešolcijos žiedas