Augalų kategorijos

Eucharis

Eucharis (lot. Eucharis) – svogūninė gėlė, priklausanti amarilinių (lot. Amaryllidaceae) šeimai. Yra suskaičiuota apie 20 šio augalo rūšių. Išvertus iš graikų kalbos, žodis “Eucharis” reiškia “grakštus”, kas be abejonės puikiai charakterizuoja tiek augalo žiedus, tiek lapus. Natūraliomis sąlygomis, eucharis auga Centrinėje ir Pietų Amerikoje nuo Gvatemalos iki Bolivijos, žemutiniame drėgnų miškų sluoksnyje, šešėlyje. Augalas dar vadinamas “Amazonės lelija“, kadangi didžiausias šio augalo rūšių skaičius sutinkamas rytiniuose Andų šlaituose, Kolumbijoje ir Vakarų Amazonijoje. Į Europą eucharis buvo atvežtas pirmoje XIX amžiaus pusėje ir labai greitai tapo populiariu namų augalu.

Amazoninė lelija (Gėlė)Euchario rutulinės formos svogūnėlio diametras siekia 6 cm. Lapai tamsiai žali, platūs, elipsiški, ant ilgų, storų lapkočių. Lapų paviršius šiek tiek susiraukšlėjęs, su išsikišusiomis išilginėmis gyslelėmis. Žiedynkotis iki 80 cm ilgio. Aromatingi euchario žiedai, pasirodę rugpjūčio arba rugsėjo mėnesį, primena narcizus – stambius, baltos spalvos, susiformavę skėčius primenančiuose žiedynuose su karūna, kurios spalva priklausomai nuo rūšies gali būti žalia arba geltona. Žiedyną sudaro 3-10 žiedų. Euchario vaisius yra trijų kamerų odiška dėžutė.

Labiausiai paplitusi euchario rūšis, auginama kaip kambarinė gėlė, yra Eucharis grandiflora. Svogūnėlio skersmuo 3-6 cm. Lapai platūs, elipsiški, ilgakočiai, žvilgūs, apie 30 cm ilgio ir 15 cm pločio. Žiedai balti, kvapnūs, iki 12 cm skersmens. Žiedyną sudaro 3-6 žiedai. Žiedynkočio ilgis iki 80 cm. Žydi du kartus: pavasarį balandžio-gegužės mėn., antrą kartą rudens pabaigoje. Kilęs iš Kolumbijos Andų, Amazonės ištakų.

Euchario priežiūra priežiūra namų sąlygomis

Šios kambarinės gėlės priežiūra yra ganėtinai paprasta. Vis dėlto reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad euchario auginimas reikalauja didelės erdvės.

Augalui tinkamiausia temperatūra 18-22º C, net žiemą jo nereikia laikyti vėsioje patalpoje, jam pakanka 16-18º C. Svarbiausia apsaugoti gėlę nuo temperatūros svyravimų ir skersvėjų. Priešingu atveju kitas euchario žydėjimas bus ne toks gausus ir žiedai bus mažesni. Aktyvaus augimo laikotarpiu, eucharį reikia laistyti du kartus per savaitę, ramybės laikotarpiu – šiek tiek rečiau. Reikia orientuotis pagal dirvožemio būklę: jis neturėtų visiškai išdžiūti, bet viršutiniam sluoksniui turėtų būti leista išdžiūti. Negalima perlaistyti augalo, nes kitaip jo svogūnėlis supus.

Ši kambarinė gėlė natūralioje gamtoje yra atogrąžų augalas, todėl jai reikalinga aukšta oro drėgmė. Ją namuose galima užtikrinti nuolat apipurškiant gėlės lapus kambario temperatūros distiliuotu vandeniu. Purkšti eucharį reikia nuolat, ypač žiemą, kai oras patalpoje išsausėja nuo šildymo. Jeigu purškimo nepakanka, gėlę reikia laikyti ant padėklo su šlapiu žvirgždu, taip pat retsykiais nuplauti jos lapus po dušu arba nuvalyti šlapia kempinėle. Purškimą reikia nutraukti tik žydėjimo metu, iškart, kai atsiranda žiedynkotis, nes kitu atveju drėgmė pateks ant žiedų pumpurų ir jie pradės ruduoti.

Didžiažiedis Grakštuolis (Eucharis)Nuotraukoje – Eucharis x grandiflora (Dar žinomas kaip Didžiažiedis Grakštuolis)

Eucharis tręšimas tik aktyvaus augimo ir žydėjimo laikotarpiu du kartus per mėnesį, naudojant skystas trąšas su sumažintu azoto kiekiu, skirtas žydintiems kambariniams augalams. Yra rekomenduojama pakaitomis naudoti mineralines ir organines trąšas. Kai tik augalas nužydi, tręšimas nutraukiamas.

Eucharis persodinamas kartą per 3-4 metus, ramybės periodu, kada augalas jau yra nužydėjęs. Į lengvą derlingą substratą reikia įmaišyti smėlio, į vazono dugną įberti storą drenažo sluoksnį. Eucharis augs ir žydės geriau, jei į 12-14 cm skersmens vazoną bus susodinti 3-4 svogūnėliai. Po vieną susodinti svogūnėliai žydi retai. Persodinti reikia labai atsargiai, nepažeidžiant augalo šaknų ir lapų. Euchario svogūnėliai sodinami į 4-5 cm gylį, kad jų viršūnės tik truputį būtų apdengtos žemėmis. Žemė lengvai prispaudžiama.

Eucharis dauginamas persodinimo metu nuo motininio augalo atskiriant dukterinius svogūnėlius.

Šios kambarinės gėlės ramybės laikotarpis nėra stipriai išreikštas – jis nenumeta lapų. Vis dėlto, jam reikia leisti pailsėti ir įgauti jėgų kitam žydėjimui. Kai tik eucharis nužydi, reikia pašalinti nebereikalingus žiedynkočius ir palaipsniui mažinti laistymą bei nutraukti tręšimą. Reikia duoti augalui pailsėti apie pusantro mėnesio.

Pagrindiniai euchario kenkėjai: tripsai, skydamariai ir voratinklinės erkės.

Iš ligų eucharis dažniausiai kenčia nuo pilkojo pelėsio. Ligos priežastis – aukšta oro drėgmė, esant žemai kambario temperatūrai.

Tinkamai prižiūrint, eucharis žydi du kartus per metus.

Grakštuolis (Eucharis grandiflora) kambarinė gėlė
Vazoninė gėlė eucharis
Kambarinė gėlė grakštuolis (eucharis)
Gėlė Eucharis