Augalų kategorijos

Gėlė gardenija

Gardenia jasminoides gėlė žavinga kiekviena savo detale: ir glotnūs, žvilgantys, žali lapai ir nuostabūs, snieko baltumo žiedai, tarsi pagaminti iš tyro vaško. Įspūdingas jazmino aromatas verčia prisiminti vasarą. Tačiau ši tropinė viešnia yra gana įnoringa ir jos priežiūra namų sąlygomis tikrai nėra paprasta. Norint sėkmingai augti reikės išpildyti keletą salygų kurias iškels ši kaprizinga gražuolė.

Gardenia jasminoides priežiūra bus sėkminga jeigu vadovausitės šiais nurodymais. Vos nupirkas augalas turi būti nedelsiant persodintas ir kitą vazoną bei specialiai paruoštą gruntą. Taip yra todėl, kad durpiniai gruntai kuriuose ji auga parduotuvėje nėra tinkami ilgalaikiam gardenijos gyvenimo ciklui. Be to, gardenijai reikia gana didelio vazono kuriame būtų pakankamai laisvės šaknims. Todėl persodinimas yra pirmas dalykas, kurį reikia padaryti po pirkimo. Bet prieš tai atliekant pradėkite nuo lengvo bei šilto, tropinio dušo.

Gardenijos auginimui reikalingas tinkamas gruntas. Jis turi greitai išdžiūti, tačiau tuo pačiu ir neišsausėti, o gerai laikyti drėgmę. Tam reikalui puikiai tinka specialūs grunto mišiniai kurie dažnai paruodami kaip subalansuoti azalijoms, rododendrams. Tokiame mišinyje yra smėlio bei specialiai paruoštų durpinių priemaišų. Dirvožemyje turi būti pakankamai maistinių medžiagų.

Labiau patyrę augintojai kartais ruošia gruntą patys maišydami žemes su smėliu, pridėdami tinkamų durpių bei dirvožemio iš spygliuočių miškų. O taip pat iš anksto paruoštų, maistingo komposto mišinių su lapais.

Ruošdami gardenijas persodinimui, maždaug valandą iki procedūros gausiai palaistykite augalą šiltu vandeniu. Atsargiai ištraukite augalą iš vazono nepažeisdami šaknų. Gerai apžiūrėkite persodinamo augalo šaknis, pastebėję puvinių juos pašalinkite steriliomis žirklėmis, pažeistą vietą patepkite specialiai tam skirtu šaknų fungicidu.

Persodinant ant dugno dengiame drenažo sluoksnį iš keramzito ar smulkių akmenukų, iš viršaus – smėlio sluoksnį, ant jo šiek tiek dirvožemio mišinio. Persodinant gerdeniją kiekvieną krūmeliui reikalingas atskiras vazonas todėl jeigu pirkote keletą gardenijos krūmelių susodintų viename vazone, juos reikės atskirti.

Temperatūros pastovumas yra labai svarbus šiai gėlei, vasarą palaikome ją 21-24 laipsnių tarpe bei 15-18 laipsnių intervale naktį. Žiemos laiku ją reikia sumažinti iki 16 laipsnių.Ši gėlė puikiai auga šviečiant ryškiam apšvietimui, tačiau tiesioginiai saulės spinduliai nėra pageidaujami. Komfortiškiausia vasara gėlei bus ant palangės su vakarine ar pietvakarių orientacija. Žiemą šioje vietoje augalui gali trūkti šviesos todėl šiam periodui verta paieškoti šviesesnės vietos.

Kaip ir visi tropikų gyventojai, gerdenija jasminoides mėgsta orą kurio drėgmė gana aukšta, ypač tuomet kai augalas žydi. Augalą galima drėkinti ir purkštuvu, tačiau naudojant šį metodą išdžiūvęs vanduo dažnai palieka dėmes ant lapų. Apšlakstymui ar purškimui naudokite ne šaltesnį nei kambario temperatūros vandenį. Galima naudoti ir kitus oro drėkinimo metodus, garintuvus bei šluostyti lapus drėgnu skudurėliu.

Vasarą žemė turi būti drėgna, todėl laistoma reguliariai. Žiemą galima tai daryti šiek tiek rečiau – kartą per 2-3 dienas. Bet bet kokiam sezonui vanduo turi būti minkštas, geriau virintas, neturėti druskos. Gardenijos laistymui vandens temperatūra turi būti ne mažesnė už kambarinę arba šiek tiek aukštesnė. Kas penktą laistymą įlašinkite 2-3 citrinų sulčių lašus kiekvienam vandens litrui. Augalas laistomas iš viršaus, gerdenijos negalima laistyti per vazono apačią.

Gardenija tai raudinių (Rubiaceae) šeimos gėlė. Žiedai maloniai kvepia, panašiai kaip kamelijos, Veitchii rūšis žydi žiemą, Gardenia grandiflora — pavasarį. Pradeda augti pavasarį. Senesnes gėles kovo mėn. Persodinti į trąšią, rūgščią puveninę žemę. Gniužulą sumažinti, gėlę apgenėti. Laikyti aukštesnėje kaip 20°C temperatūroje, kol įsišaknys užpavėsinti, saikingai laistyti minkštu vandeniu, dažnai purkšti.

Vasarą ir rudenį augimo bei žydėjimo periodas. Vieta labai saulėta, laistyti gausiai, purkšti, tręšti (1—1,5 g/l) kas savaitę mišiniu, kuriame daugiau azoto. Kol sukraus pumpurus, patalpą mažai vėdinti. Kai oras šiltas ir sausas, puola voratinklinės erkutės ir skydamariai.

Žiema – gardenijų ramybės periodas. Vieta šviesi, 15—20°C temperatūros, mažai laistyti. Vėsioje, drėgnoje patalpoje ir kalkingoje žemėje gelsta lapai. Gėlė dauginama ūgliais pavasarį ar vasarą. (Žr. Gėlių dauginimas). Laikoma po stiklu ar plėvele; oras turi būti drėgnas, 25°C temperatūros. Labai lepi vazoninė gėlė.