Augalų kategorijos

Ginura
Ginura (lot. Gynura) – žolinis visžalis daugiametis krūmas, priklausantis astrinių, graižažiedžių (lot. Asteraceae) šeimai. Augalo tėvyne laikoma Afrika, tačiau jis taip pat plačiai paplitęs Azijos žaliosiose atogrąžų zonose. Gamtoje vertikalūs arba šiek tiek laipiojantys ginuros stiebai pasiekia 2-3 metrų aukštį.

Lapai tankūs, pailgi, aštriais dantytais kraštais. Laukinėje gamtoje krūmai žydi beveik ištisus metus, pats gausiausias žydėjimo periodas tenka laikotarpiui nuo gruodžio iki birželio. Žiedų spalva yra oranžinė, geltona, raudona ir violetinė. Savo išvaizda ginuros žydėjimas yra visiškai neišvaizdus, be to, kvepiantis ne itin maloniai. Daugelis gėlių augintojų iškart nuskina pumpurus, netgi neleisdami jiems išsiskleisti. Botanikai yra suskaičiavę apie 50 augalo rūšių, tačiau tik keli iš jų yra auginami namuose.

Prijaukintos ginuros rūšys

Šios namų sąlygomis auginamos vazoninės ginuros neužauga pernelyg aukštos. Vidutinis stiebų ilgis 30-50 cm, retai daugiau. Ginuros priežiūra namų sąlygomis yra vienoda visoms rūšims.

Gėlė ginura aurantiacaGynura aurantiaca. Krūmas stipriai šakojasi, su raižytais lapais, kurių ilgis nuo 8 iki 20 cm. Lapai ir stiebai padengti ryškiu, storu violetiniu pūkeliu. Žiedai oranžiniai, smulkūs. Augalų sultys nuodingos, todėl persodinant, skinant lapus arba stiebus, reikia dėvėti pirštines. Rūšis kilusi iš Java salos (Indonezija).

Gėlė ginura procumbensGynura Procumbens. Tai pati aukščiausia augalo rūšis, pasiekianti 80-100 cm aukštį. Skirtingai nuo visų kitų ginuros rūšių, Gynura Procumbens neturi pūkelių ir yra laikoma vaistine. Lapai tankūs, žvilgantys, šviesiai žalios spalvos, ovalo formos su šiek tiek dantytais kraštais.

Gėlė ginura sarmentosaGynura sarmentosa. Krūmas gali pasiekti 50-60 cm aukštį. Lapai ir stiebai padengti violetiniais arba purpuriniais plaukeliais. Išoriškai savo išvaizda gėlė identiška Gynura aurantiaca. Vienintelis skirtumas yra tik dydis – pynimas porą kartų mažesnis.

Gėlė ginura scandensGynura scandens. Ši rūšis naudojama kaip ampelinis augalas. Stiebas šiek tiek garbanojasi ir pasiekia 2 m ilgį. Lapai stambūs, ovaliniai su smailiais galiukais, šiek tiek briaunuoti. Žiedai smulkūs, geltonos arba oranžinės spalvos.

Ginuros priežiūra namų sąlygomis

Ginura nėra kaprizinga gėlė, bet tam, kad galėtų išlaikyti savo gražią aksominę išvaizdą, jai reikia tinkamų priežiūros sąlygų.

Vieta ir apšvietimas. Gausus apšvietimas per dieną – pagrindinė sąlyga norint išlaikyti dekoratyvinę ginuros išvaizdą. Augalas yra tropinis ir mėgsta šviesą. Vis dėlto negalima, kad vasaros laikotarpiu gėlė būtų tiesioginiuose saulės spinduliuose pačiomis karščiausiomis vidudienio valandomis. Vakariniai arba rytiniai langai bus geras sprendimas. Galima padėti vazoną ir pietinėje pusėje, bet šiuo atveju ginurą reikia pridengti taip, kad šviesa būtų išskaidyta. Šiaurės pusė nėra geriausias pasirinkimas. Augalui trūks šviesos, jis pradės nykti, augs lėtai ir gali visiškai netekti savo ryškių pūkelių.

Gėlė gynuraTemperatūra. Ginura gerai jaučiasi, kai oro temperatūra vasarą yra +20-26 °C. Žiemą temperatūrą geriau sumažinti iki +12-15 °C, kad augalas galėtų ilsėtis iki pavasario. Kritine temperatūra laikoma +8-10 °C – po keleto dienų pastovėjus tokioje aplinkoje ginuros šaknys gali iššalti ir žūti. Neverta palikti gėlės ant skersvėjo, prie šalto stiklo ir per arti šildymo prietaisų. Neatsitiks nieko baisaus, jei žiemą temperatūra nebus sumažinta, tiesiog krūmelis gali augti ne taip intensyviai, kaip būna po poilsio.

Oro drėgmė. Ginura nemėgsta sauso oro. Ten, iš kur ji kilusi, aplinkos drėgmė yra padidinta. Augalas gana stabilus ir sugebės prisitaikyti prie bet kokios atmosferos, bet esant oro drėgmei 65-75% gėlė jausis lengvai ir patogiai. Vasarą ginurą galima apipurkšti vandeniu su smulkaus dozavimo purkštuvu. Kitu metų laiku, esant žemam drėgmės lygiui, bute netoli ginuros rekomenduojama pastatyti indą su vandeniu arba specialų oro drėkintuvą.

Laistymas. Augimo laikotarpiu (nuo kovo iki rugsėjo) augalas laistomas gausiai, bet taip, kad tarp laistymų dirvožemis pradžiūtų mažiausiai 70%. Negalima perlaistyti ginuros, nes šaknys ir stiebai greitai pradės pūti. Laistymo periodiškumas priklauso nuo mikroklimato, kuriame auga ginura (vidutiniškai – 2 kartus per savaitę). Žiemą laistymas sumažinamas, kadangi dirvožemis šiuo metų laiku džiūsta ilgiau. Negalima leisti vandeniui stovėti vazono lėkštelėje. Laistymui geriau naudoti nusistovėjusį arba filtruotą vandenį. Kraštutiniu atveju jį galima sušvelninti keliais citrinų sulčių ar acto lašais. Vandens temperatūra turi būti šilta.

Tręšimas. Ginurą reikia tręšti lapinėms, o ne žydinčioms gėlėms skirtomis trąšomis. Paprastai naudojamos mineralinės kompleksinės trąšos. Dirvožemis pradedamas papildyti trąšomis pavasarį, periodiškai 1 kartą per 15-20 dienų. Spalio pabaigoje tręšimas nutraukiamas arba iš esmės mažinamas jo kiekis iki 1 karto per 35-40 dienų.

Apkarpymas. Gėlės ūgliai turi būti apkarpomi, kad ji išsaugotų dekoratyvią išvaizdą ir aksominius lapelius. Porą kartų per metus, pavasarį ir rudenį, pašalinami silpni ūgliai ir nykstantys lapai. Apkarpymas skatina krūmų augimą. Kai kurie gėlių augintojai pasirenka ne apkarpyti ginuros, o sukurti stiebams atramas.

Kambarinė gėlė ginura taip pat auginama kaip ampelinis (svyrantis) augalas: jos ilgos šakelės gražiai krenta žemyn.

Dirvožemio pasirinkimas ir persodinimas. Ginura persodinama pavasarį, kartą per 2-3 metus. Persodinant stiebai nupjaunami beveik iki pat pagrindo, kad gėlė atsinaujintų, paleistų naujus ūglius ir išsaugotų savo puošnumą. Dirvožemis turi būti neutralus. Galima naudoti universalų kambarinių augalų substratą. Į vazono dugną būtinai dedamas drenažo sluoksnis.

Ligos ir kenkėjai

Ginurą gali pulti skydamariai, amarai, baltasparniai, voratinklinės erkės. Bet kokius kenkėjus galima greitai sunaikinti naudojant parduotuvėse parduodamas specialias chemines priemones. Augalas daugiausiai serga dėl netinkamos priežiūros. Esant nepakankamam laistymui, ginura gali numesti lapus. Dėl per didelio

tiesioginės saulės kiekio ginuros lapai gali nudegti ir pasidengti rudomis dėmėmis. Jei gėlė bus laikoma šešėlyje, jos lapai pradės blankti ir praras spalvą. Perlaistymas sukelia apatinės stiebo dalies puvimą ir rudas dėmes ant lapų.

Ginurų dauginimas

Dauginti ginurą galima labai paprastai – auginiais. Paprastai naudojami tie auginiai, kurie liko po apkarpymo. Jie įsišaknija labai greitai. Galima įdėti šakelę į stiklinę su vandeniu ir jau po poros savaičių ji išleis šaknis. Kai kurie gėlių augintojai iš karto susodina nukirptas šakeles į dirvožemį, kur jos taip pat lengvai ir greitai prigyja.

Kambarinė gėlė Ginura
Ginuros žiedas
Gėlė ginura
ginuros