Augalų kategorijos

Gėlė gloksenija

GloksinijaGesnerinių (Gesneriaceae) šeimos gėlė, kilusi iš tropinės Amerikos. Tikrasis gloksinijos pavadinimas – siningija, bet pas mus šis vardas neprigijo. Iš 15 rūšių gloksinijų namuose dažniausiai auginama Dailioji Gloksinija (Sinningia speciosa sin. Gloxinia speciosa) ir daug jos kultivarų. Tai daugiamečiai žoliniai šakniagumbiniai augalai su trumpais mėsingais ūgliais arba be jų. Lapai stambūs, pailgi, tankiai pūkuoti. Žiedeliai varpo formos, paprasti, pusiau pilnaviduriai arba pilnaviduriai, kartais netaisyklingi, truputį nulinkę. Smulkiažiedžiai – 3.5 – 4.5, stambiažiedžiai – 4 – 8 cm pločio ir 4 – 6 cm ilgio, balti, rausvi, mėlyni, raudoni, violetiniai, dvispalviai, trispalviai, dryžuoti ir net dėmėti. Žydi paprastai vasarą, bet kartais pražysta ir kitu metų laiku.

Geriausiai auga ant šviesios palangės, bet nemėgsta tiesioginės saulės spindulių. Laistoma šiltu vandeniu (18 – 20°C), atsargiai, kad neužtikštų ant lapų. Žydinčios gloksinijos kas dvi savaitės laistomos silpnu mineralinių kompleksinių trąšų tirpalu. Nupjovus peržydėjusių gloksinijų žiedus ir lapus (paliekamas tik 1 – 2 cm aukščio ūglis), jos greitai atauga ir dažnai žydi dar kartą.

Vazoninės gėlės gloksinijaGloksinijos sukasi į šviesą. Kad keras būtų simetriškas, gloksinijos vazoną reikia sukioti. Įdomu, kad iš pradžių, kol užauga antra pora lapų, ūglys į šviesą beveik nereaguoja ir gali augti prietemoje. Kai ūgliukas užauga 2 cm, kartą per 3 dienas vazoną reikia apsukti. Kai pradeda formuotis pumpurai, keras nustoja greitai augti ir šviesos vėl reikia mažiau – vazoną užtenka apsukti kartą per 1-2 savaites. Peržydėjusio augalo sukioti nereikia.

Kai augalai peržydi, laistoma retai, o kai lapai nugelsta ir nudžiūva, laistyti nustojama. Vazonai su šakniagumbiais laikomi 10 – 12°C šilumoje.

Žiemą laistoma saikingai, nes gumbai maži, juos lengva supūdyti. Pražysta kitais metais. Kai kurių veislių gloksinijų žiedkočiai neįsišaknija.

Sausio-vasario mėn. gumbus reikia išimti iš žemės ir apžiūrėti. Sudygę sodinami į šviežią pirktinį substratą arba lapinės, durpinės žemės ir smėlio (1:1:1/2) arba lapinės ir durpinės žemės (1:1 arba 1:3/2) mišinį 1- 4 cm gyliu. Kuo gumbas didesnis, tuo giliau jį galima sodinti. Paskui palaistoma ir laikoma šviesiai.

Gloksinijos priežiūra

Gerai prižiūrimos gėlės žydi iki 2 mėnesių. Laistyti jas reikia tik pašildytu vandeniu. Vasarą gausiai žydi. Gėlė mėgsta kai patalpa silpnai apšviesta, apsaugota nuo vidurdienio saulės, vėdinama, be skersvėjų, gana šilta.
Mėgsta drėgną orą, bet gėlės apipurkšti negalima, lapai turi būti sausi. Kol visiškai nužydės kas savaitę tręšti (2—3 g/l) mišiniu, kuriame daugiau fosforo ir kalio.
Rudenį ramybės periodas. Kai gėlės peržydi, laikyti saulėtoje vietoje, laistyti mažai, kad greičiau nuvystų lapai. Vazoną su gumbu toje pačioje žemėje laikyti iki 12 – 18°C temperatūros, galima patamsyje, nelaistyti.
Žiemą ir pavasarį augimo periodas. Sausio – vasario mėnesiais gumbą apvalyti, pašalinti negyvas šaknis, palikti ne daugiau kaip 3 akutes.

Pasodinti į lengvą puveninę žemę. Vazonas 12 – 13 cm skersmens. Gumbą užžerti 1 – 2 cm žemės sluoksniu. Auginti šiltoje patalpoje, nelabai sausame ore, kitaip riečiasi lapų kraštai.
Kol prasikals daigai, uždengti stiklu ar plėvele. Iš pradžių laistyti saikingai, vėliau daugiau, bet žemė neturi būti perdrėkusi. Vandenį pilti į padėklą ar vazono pakraščiu, kad nepatektų vandens ant stiebo pamato.
Praėjus 4 savaitėms po pasodinimo, tręšti kas savaitę mišiniu, kuriame gausiau azoto. Trąšų kiekį didinti nuo 1 iki 4 g/l. Taip skatinamas lapų ir žiedų formavimasis. Dažnai laistyti lietaus ar kitokiu minkštu vandeniu.

Gloksinijų dauginimas

Gloksinija dauginama sėklomis (pasėtos neužžeriamos žeme), ūgliais ar lapų, žiedkočių ir stiebo auginiais bei gumbo dalimis.

Vegetatyviai dauginama, kai augalai peržydi. Beveik visos augalo dalys lengvai įsišaknija vandenyje arba drėgnoje žemėje. Didelius lapus galima supjaustyti. Lapą arba lapo dalį prie žemės reikia prispausti. Paprasčiau prispausti visą lapą, o paskui jį keletą kartų negiliai įpjauti (1-1,5 cm). Pjūvio vietose susiformuos nauji augaliukai. Dideli gumbai supjaustomi į keletą dalių su 1-2 pumpurais, žaizdos apibarstomos medžio anglimi ir sodinama į atskirus vazonėlius.

Gloksinija lauke Gloksinijos labai lengvai dauginasi stiebo dalimis. Pavasarį, kai pradeda augti nauji ūgliai, nulaužkite vieną šoninį ir pamerkite į vandenį. Jis netrukus įsišaknys. Dar lengviau įsišaknija žiedkočiai. Žiedkotį nupjaukite, kai žiedas peržydi, bet ne vėliau kaip per savaitę, ir pamerkite į pastovėjusį vandentiekio vandenį 1,5 – 2 cm gyliu. Vietoje išgaravusio vandens įpilama šviežio, bet visas nekeičiamas. Stiklinė su žiedkočiu laikoma šviesiai ir šiltai, geriausia ant palangės. Įsišaknija per 3-4 savaites, o dar po 2-2,5 mėn. susiformuoja maži gumbeliai. Tuomet persodinama į vazonėlius.

Dirbtinai apdulkinti žiedai subrandina sėklas. Minkštu šepetėliu nubraukite žiedadulkes nuo kuokelių ir apdulkinkite piestelę. Apdulkinkite iš karto keletą žiedų ir ant vazono būtinai užklijuokite popierėlį su data. Nukritus vainiklapiams pradeda formuotis sėklų dėžutė. Apvaisinto žiedo kotelis būna tamsiai žalias ir ilgai nenudžiūva. Kai sėklų dėžutė suskyla ir ima byrėti sėklos, žiedkotis atsargiai nupjaunamas. Sėklos bręsta nevienodai, todėl iškratykite iš dėžutės prinokusias virš lapo popieriaus ir pamerkite kotelį į vandenį. Po keleto dienų pakartokite.

Surinktos sėklos mėnesį laikomos popieriniame maišelyje kambaryje, kad visai subręstų. 1-2 savaites iki sėjos iš durpių (80-90 proc.) ir smėlio arba lengvo priesmėlio paruošiamas žemių mišinys. Jis sudrėkinamas ir iki sėjos laikoma drėgnai. Sėjama į negilias, bet plačias dėžutes. Sėklos neužberiamos arba užberiama plonyčiu, vos 1 mm durpių sluoksneliu. Dėžutės uždengiamos plėvele ir laikomos šiltai (apie 20°C) ir tamsiai. Žemei apdžiūvus atsargiai palaistoma, retkarčiais išvėdinama. Pasirodžius daigeliams perstatoma į šviesią vietą. Po 6-8 mėn. pradeda formuotis gumbeliai, tuomet plėvelę galima nuimti. Stipriausi sėjinukai pražysta po dviejų metų.