Augalų kategorijos

Jatrofa

Gėlės jatrofos (Jatropha Podagrica) auga Centrinėje Amerikoje ir pasižymi ypatingomis savybėmis, kurios padeda išgyventi permainingus sezonus.

Liūčių metu gėlė turi lapus ir žydi. Per sausrą lapai nukrinta, o augalas maitinasi drėgme, sukaupta pagrindiniame stiebagumbyje, kuris užauga net iki kelių dešimčių centimetrų aukščio.

Augalas braivėlisŽiemą ir vasarą jatrofai tinka labai šviesi, geriausiai saulėta vieta šiltame kambaryje. Augalas gerai ištveria ir sausą orą.

Kol jatrofa žaliuoja, laistykite vidutiniškai, tik nepalikite šaknų vandenyje. Sezono pabaigoje lapai pagelsta ir nukrinta.

Augalui beveik nebereikia vandens iki pat pavasario, kai vėl jis pradeda augti. Raudonai oranžinių žiedų kuokšteliai dažnai pasirodo anksčiau nei lapai.

Dažniausia auginama vaistinė jatrofa (Jatropha podagrica Hook.), kilusi iš Centrinės Amerikos. Tai lapus metantis sukulentinis krūmas. Užauga iki 60 cm aukščio, kamienas butelio formos. Lapai skydiški, 3-5 skilčių, iki 10-20 cm ilgio. Žiedai raudoni, sutelkti ūglių viršūnėse į skėčius. Žydi gegužės – birželio mėn.

Jatrofos nereiklios, visus metus gerai auga šiltoje ir saulėtoje vietoje. Rudenį savaime nukrenta lapai, tuomet laistoma vis mažiau ir rečiau, tik tiek, kad nesudžiūtų šaknys. Žiemą laikoma ne vėsiau kaip 16°C šilumoje. Gausiau laistyti vėl pradedama pavasarį, kai ima augti nauji ūgliai. Iš pradžių užauga žiedia, o paskui lapai. Tręšiama nuo pavasario iki rudens kartą per mėnesį, kaktusams skirtomis trąšomis. Dažnai persodinti nereikia, o jeigu jau reikia, sodinama į kaktusams skirtą substratą. Tinka velėninės, kompostinės, durpinės žemės ir smėlio (1:1:1:3) mišinys.

Dauginama šviežiomis sėklomis. Sėkloms daiginti tinka smėlio, sėjai skirtų durpių, komposto ir lapinės žemės mišinys lygiomis dalimis. Persijokite jį per tankų tinklelį, kad neliktų stambių gabalėlių. Sėklas berkite ant drėgno substrato, apipurkškite vandeniu ir uždenkite stiklu. Neužberkite žemėmis! Paskui laikykite šiltai. Jeigu dauginsite auginiais, juos keletą dienų padžiovinkite ir sodinkite į drėgną smėlį. Geriausiai įsišaknija, kad vazonas šildomas iš apačios. Kenkėjai ir ligos jatrofas puola retai.

Augalas labai nuodingas. Saugokitės, kad sultys nepatektų į akis, laikykite augalą toliau nuo vaikų.

 

Jatrofos žiedas
Gėlė Jatrofa