Gėlė kalatėja

Marantinių šeimos gėlė, kurios žiedynai primena graižus. Kilusi iš Brazilijos miškų. Kambariuose – geriausia auginti šias rūšis: Calathea lietzei ir Calathea makoyana. Pavasarį ir vasarą augimo periodas. Kasmet vasario—kovo mėn. persodinti į lengvą, rupią puveninę žemę. Dėmėtus lapus pašalinti. Galima padalyti kerą. Gausiai laistyti, purkšti, tręšti kas savaitę (2 g/l), saugoti nuo vidurdienio saulės, galima laikyti ant palangės iš šiaurinės pusės. Rudenį ir žiemą ryškaus ramybės periodo nebūna. Laikyti šviesioje, 15—20 °C temperatūros vietoje. Jei oras per sausas, sukasi lapai, gali apipulti voratinklinės erkutės. Laistyti du kartus per savaitę, purkšti, kartais patręšti mišiniu, kuriame mažiau azoto. Dauginama kero dalimis ar atžalomis.

Calathea crocata

Tai vienintelė kalatėja, kuri auginama žydi, visos kitos – tai tipiški lapiniai augalai. Calathea crocata lapai užauga maždaug 10 cm ilgio. Lakšto apačia vyno raudonumo, o viršus tamsiai raudonas. Lapai sudaro makštį aplink stiebą, kurio viršūnėje esančios pažiedės suteikia gėlei dekoratyvumo. Calathea crocata kilusi iš Brazilijos miškų, kur oras beveik visad prisotintas drėgmės. Sausas kambario oras gali pražudyti gėlę. Net ir išnešta į vėsią patalpą ji sunkiai pakelia žemesnę nei 15 °C temperatūrą.

Kalatėjos priežiūra

Norint pasimėgauti šių gėlių grožiu tenka imtis ypatingų priemonių. Laikykite jas šviesioje vietoje, bet toliau nuo tiesioginių saulės spindulių. Kalatėjoms patinka vienodai drėgna, lengvai rūgšti žemė, kurioje yra daug durpių ir lapų humuso. Reguliariai purkškite lapus lietaus ar virintu vandeniu. Vazoną pastatykite plačiame dubenyje ant apverstos lėkštelės ar žvyro. Pripilkite dubenį vandens beveik iki vazono dugno, kad šaknys nemirktų vandenyje. Augalas sėkmingai auginamas ir terariume.