Augalų kategorijos

Gėlė kardelis

Gėlės Kardeliai (Gladiolus) priklauso irisų šeimai (Iridaceae), – tai žavi ir nuo seno mėgstama svogūninė, daugiametė gėlė. Jų aukšti žiedynai puikiai tinka puokštėms bei floristinėms dekoracijoms.

Kardelių žiedai beveik visų atspalvių, išskyrus mėlyną, dažnai dvispalviai arba daugiaspalviai, piltuvėlio pavidalo, stačių stiebų viršūnėse susitelkę į tankias ilgas kekes. Lapai: ilgi smailėjantys, šviesiai žali. Keras: stačiaūgis, vienastiebis (kartais stiebas išauga silpnas).

Savaime kardeliai auga Pietų Europoje, Afrikoje ir Azijoje (žinoma apie 200 rūšių). Geriausiai auga: saulėtoje, šiltoje vietoje, apydrėgnėje arba drėgnoje, derlingoje, laidžioje dirvoje. Nepakenčia šlapios, pažliugusios ir lengvai išdžiūstančios žemės! Priežiūra

Gumbasvogūnius sodinti gegužės pradžioje maždaug 10 cm gylyje (itin lengvose ir puriose dirvose kiek giliau, kad augalas būtų tvirtesnis ir neišvirstų), negailėti mineralinių bei kalio trąšų ir gausiai lieti. Aukštas veisles reikia paremti, kadangi masyvūs žiedynai gali nusvirti vien nuo savo svorio.

Spalio pabaigoje gumbasvogūnius iškasti, lapus ir stiebą nupjauti iki 5 cm ilgio, nuvalyti, pašalinti viršutinį sluoksnį ir laikyti per žiemą pjūvio vieta į apačią sausoje ir vėsioje patalpoje, +5C temperatūroje. Kuo dažniau apžiūrėti ir ligų pažeistus gumbus bemat išmesti.

Dauginimas

Dukteriniais gumbasvogūniais.

Pritaikymas

Skinamų gėlių lysvėse bei lysvaitėse.

Vos keletas dekoratyvinių augalų taip stipriai ir greitai pasikeitė, kaip vilkdalgiai ir kardeliai. Prieš 60-70 metų gėlynuose auginami kardeliai beveik nesiskyrė nuo savo laukinių protėvių, o šiandien selekcininkų rankose jie tapo tikra gėlynų puošmena, įspūdingais puokščių akcentais.

Ne visur kardeliai vienodai populiarūs. Australijoje ir Anglijoje, Amerikoje ir Rusijoje, Čekijoje, Slovakijoje jiems visuomet buvo skiriama daug dėmesio.

Kardeliams abejingų žmonių pas mus nedaug. Vieni jų nemėgsta, vadina “šluotomis”, nes greičiausiai niekuomet nėra matę miniatiūrinių ir smulkiažiedžių veislių. Kiti tiesiog dievina ilgus kardelių žiedynus su spalvingais stambiais žiedais, ir nesirinkdami perka visus, kokius randa. O pavasarį iš prekybos centrų išperka visus beviltiškai pasenusių veislių gumbasvogūnius.

Naujai kardelių veislei sukurti (skaičiuojama nuo tėvinių augalų sukryžminimo) reikia 4-5 metų. Tačiau užtenka vos 2-3 metų, kad selekcininkas pastebėtų naujas vertingas sėjinuko savybes ir galėtų jas panaudoti tolesnėje selekcijoje. Vertingi šiuolaikiniai požymiai — vainiklapių gofruotumas, tankus dvieilis žiedynas su daug pumpurų, standūs, stori, lietaus nebijantys žiedlapiai. Negofruotų ar menkai gofruotų kardelių veislės retais pražanginiais žiedynais yra beviltiškai pasenusios ir nevertingos.

Žiedų skaičių kardelio žiedyne selekcininkams pavyko padidinti maždaug pusantro karto — nuo 18-20 iki 26-30. Yra veislių, kurių žiedynuose net 40 žiedų! Šiuolaikinių veislių kardelių žiedynuose vienu metu išsiskleidžia dvigubai daugiau žiedų — nuo įprastų 6 iki 10-12 ir net 14. Kardelių puokštės tampa vis įspūdingesnės.

Tinkamai parinkus veisles, kardelių žiedais galima grožėtis 2, o šiltesnį rudenį – beveik 3 mėn (nuo liepos vidurio iki spalio pradžios ir ilgiau).

Nepatinka milžinai 15 ar 20 cm skersmens žiedais? Auginkite smulkiažiedes ar vidutines veisles 6-9 cm žiedeliais ir trumpesniais žiedynais.

Nepatinka spalva? Bet kardelių žiedų spalvų, atspalvių ar spalvinių kombinacijų yra daugiau negu vaivorykštėje! Nerasite tik to, kas kardeliams (kol kas) neįmanoma genetiškai — švarios mėlynos spalvos žiedų su kitos spalvos dėmele (ne balta ir ne mėlyna). Galbūt, laikui bėgant, neliks ir šios problemos — juk naudojant selekcijoje įvairius mutagenus (mutacijas sukeliančias chemines medžiagas, gama spindulius), kardelių genotipas kinta.

Jau ne už kalnų tas laikas, kai pusiau pilnavidurių, kvepiančių ir remontantinių veislių kardeliai bus įprasti mūsų gėlynuose. Pirmieji žingsniai šia kryptimi žengti daugiau kaip prieš 20 metų. Pradžia gera, rezultatai teikia daug vilčių. Dabar reikia kantriai dirbti ir laukti.

Per paskutinius 10 metų selekcininkai kardelius papuošė spalvotais žiedlapių apvadais, karpytais žiedlapių pakraščiais (bet jiems dar toli iki tulpėms būdingo “šerkšno”), skirtingo dydžio ir formos vidiniais ir išoriniais žiedlapiais viename žiede. Šie įdomūs požymiai sparčiai plinta — neabejoju, kad per keliolika metų įsivyraus supergofruotos veislės karpytais spalvingais žiedlapių pakraščiais. Tuomet prasidės nauja kardelių era!

Tikiuosi, kad Lietuvos gėlių selekcininkai prisidės prie šios pažangos — ir kurdami naujas lietuviškas kardelių veisles, ir populiarindami bei platindami tikrai vertingus, kolekciniuose gėlynuose jau išbandytus užsieninius šedevrus.