Augalų kategorijos
Gėlė Kinrožė (Hibiscus) – Dedešvinių (Malvaceae) šeimos augalas. Gentyje priskaičiuojama apie 300 rūšių gėlių – daugiamečių ir vienmečių žolių, krūmų. Pas mus gėlė hibiscus laikoma kambaryje ar balkone. Auga nelabai sparčiai. Žydi beveik ištisus metus. Žiedai dideli, tuščiaviduriai arba pilnaviduriai, pavieniai, raudoni, rožiniai, oranžiniai, balti, geltoni arba margi (spalva priklauso nuo veislės).
Kinrožės kilusios iš pietryčių Azijos, Indonezijos, Ramiojo vandenyno salų. Havajuose tai nacionalinis augalas (ten naudojamas gėlių pynėms), vadinamas “meilės gėle”.
Namuose auginamos tikrosios kinrožės (Hibiscus rosa-sinensis L.) ilgaamžės. Tai gausiai šakoti krūmai tamsiai žaliais blizgančiais lapais. Žydi nuo balandžio iki spalio didžiuliais raudonais piltuvėlio formos žiedais.
Išvesta daug veislių kinrožių baltais, rausvais, geltonais, kreminiais ar net dvispalviais žiedais. Nors vienas žiedas žydi tik dieną, juos greitai pakeičia nauji. Kinrožė labai jautri aplinkos pokyčiams – perstatyta į kitą vietą, pasikeitus šviesos krypčiai arba intensyvumui, taip pat oro drėgmei, protestuoja numesdama lapus ir žiedpumpurius.
Išvesta keletas skirtingos išvaizdos atmainų – ‘Mist‘ veislės kinrožės žydi geltonai oranžiniais žiedais. ‘Alba‘ žiedai balti, ‘Royal Yellow‘ – didžiuliai geltoni, ‘Scarlet Giant‘ – ryškiai raudoni, ‘Lateritia‘ – geltoni su raudonu vidurėliu. ‘Cooperi‘ kinrožė žydi nedideliais purpuriniais žiedais. Jos labai gražūs baltai ir margai dėmėti lapai dantytu pakraščiu.
Kinrožėms nereikia ypatingos priežiūros. Žemė vazone turi būti nuolat drėgna, bet neužmirkusi. Perdžiūvęs augalas numeta lapus ir pumpurus. Vasarą keletą kartų per savaitę nupurškiama vandeniu. Tinkamiausia temperatūra vasarą – iki 25°C, rudenį ir žiemą – apie 16°C (trumpai ištveria ir 10°C). Nepakenčia temperatūros svyravimų, geriausia, kai namuose visus metus 20°C šilumos.
Augalas labai mėgsta saulę, todėl laikomas šviesiai. Tamsiose patalpose auga neblogai, bet nežydi.
Vasarą galima išnešti į lauką, bet reikia saugoti nuo vėjo ir lietaus. Nuo lietaus paruduoja žiedai ir nubyra pumpurai, todėl lietingą vasarą geriau laikyti kambaryje. Į namus kinrožė pernešama, kai lauke naktys atvėsta iki 10°C, nes nuo šalto oro nukrinta žiedpumpuriai. Ramybės laikotarpis – nuo lapkričio iki sausio, tuomet svarbu saikingai laistyti ir netręšti. Vasarį kinrožę rekomenduojama išgenėti, kad formuotųsi gražus vainikas.
Jauni augalai persodinami kasmet kovo-balandžio mėn., senesni – kas 2-3 metai. Persodinama į lengvą žemę. Tinka lapinė arba durpinė – kompostinė žemė, būtinai su storu drenažo sluoksniu. Vasarą kinrožės tręšiamos kas savaitę, o žiemą (išskyrus ramybės periodą) – kartą per mėnesį.
Labai ištįsusias šakas galima pakirpti ir vasarą. Pagrindiniai ūgliai patrumpinami per pusę arba trečdaliu. Kai sprogsta pumpurai, ant šakelių formuojasi daug jaunų ūglių. Palikite po 2-3, o kitus nuskabykite.
Dauginama nuo balandžio iki rugpjūčio sumedėjusiais viršūnių auginiais. Jie sodinami į žemės ir stambaus smėlio mišinį, uždengiami polietileno plėvele ir laikomi ne mačiau kaip 21°C šilumoje (geriausiai 25-28°C). Reikia dažnai vėdinti, kad auginiai nesupūtų nuo drėgmės. Įsišaknijusios šakelės sodinamos į 10 cm skersmens vazonėlius.
Kinrožes dažnai puola amarai ir skydamariai, kurie naikinami insekticidais – deciu, fastaku, aktara, fitovermu. Sausame kambaryje kinrožę puola ir voratinklinės erkutės, kurios naikinamos akaricidais. Žiedpumpuriai krinta dėl šalčio, skersvėjo, vandens ir maisto medžiagų pertekliaus arba stygiaus, sauso oro, kai svyruoja kambario temperatūra, trūksta šviesos arba perstačius augalą į kitą vietą. Jeigu kambaryje labai sausa, per mažas vazonas ir trūksta maisto medžiagų, gelsta lapai, o gyslos būna žalios. Lapai gelsta, krinta ir dėl nereguliaraus laistymo. Neperdžiovinkite šaknų! Lapų galai džiūsta, gelsta ir susisuka, kai gauna per daug saulės, ypač vidurdienį.
Pavasarį, vasarą ir rudenį augimo bei žydėjimo periodas. Vasario – kovo mėnesiais nupjaustyti per ilgas šakas ir pasodinti į vidutinio sunkumo puveninę žemę didesniame vazone. Vieta šviesi, šilta, vėdinama, iki rugpjūčio mėn. saugoti nuo vidurdienio saulės; tik baltakraštė veislė Cooperi pakenčia saulę. Gausiai laistyti, ypač mezgantis pumpurams ir skleidžiantis žiedams. Kas savaitę tręšti (2-3 g/l), nuo rugpjūčio mėnesio mažiau ir tokiu mišiniu, kuriame mažesnis kiekis azoto. Žiūrėti, kad apatinėje lapų pusėje neatsirastų baltasparnių.
Žiemą ramybės periodas. Vieta šviesi, 12-15°C temperatūros, žemė apydrėgnė. Dauginama ūgliais vasario-kovo arba rugpjūčio mėnesiais.
Laba diena, ar turite pardavimui lauke augančių kinrožių?