Augalų kategorijos

Gėlė Kluzija

Šiltų kraštų botanikos parkuose labai populiarūs autografų medžiais vadinami augalai – Kluzija (Clusia rosea). Jie ypač traukia įsimylėjusias poras ir turistus, kadangi lapus gaubiančioje storoje odelėje pagaliuku galima įrėžti žodžius, kurie ilgai neišnyksta.
Autografų medis Kluzija (clusia rosea)Nenuostabu, kad viešose vietose augančių kluzijų lapai nuo žemės iki 2 m aukščio – kiek tik žmogus gali pasiekti – išrašyti meilės prisipažinimais, širdelėmis ir inicialais. Prireikus žmonės lipa vienas kitam ant pečių, kad tik pasiektų dar laisvą lapuką…

Clusia genčiai priklauso 145 rūšių augalai, augantys tik tropikuose ir subtropikuose. Clusia rosea nuo seno auginama šiltų kraštų gėlynuose, parkuose ir miestų gatvėse. Šis visžalis medelis palyginti nedidelis (iki 9 m aukščio), tankiu kompaktišku vainiku, lapai dideli ir tamsiai žali, kaip magnolijų, žiedai dideli, baltai rausvi, o vaisiai atrodo kaip plastikiniai. Nors augalas mėgsta drėgmę, bet yra labai ištvermingas ir išgyvena net pajūrio smėlyje arba sausuose rajonuose, kur nuolat trūksta vandens. Dėl pakantumo gyvenimo sąlygoms šilto klimato šalyse juo apželdinamos didmiesčių gatvės, sodinamos puikios visžalės gyvatvorės.

Kluzijos medžio vaisiaiNegenimi medžiai gausiai dera, o prinokę vaisiai labai traukia paukščius. Jie sulesa ir „pasėja“ sėklas toli nuo namų. Clusia rosea gali gyventi kaip epifitas ant kitų medžių kamienų. Augalas išleidžia orines šaknis, kurios pasiekia žemę ir įsišaknija. Greitai augdamas ir stiprėdamas jis „uždusina“ medį, kuriame įsikūrė.

Clusia rosea puikiai jaučiasi namuose. Vazonuose dažniausiai formuojami neaukšti medeliai arba krūmai pusapvalia laja. Miniatiūrinių formų medelių lapai gerokai smulkesni.

Kluzijos žiedasŠiltuose kraštuose augalas žydi visus metus, o namuose – tik vasarą, kai daug šilumos ir šviesos. 4-5 cm skersmens rausvai balti žiedeliai pasipuošę ovaliais vaškiniais vainiklapiais. Žiedai išsiskleidžia naktį ir žydi iki ryto, o apsiniaukusią dieną – iki pusiaudienio. 5-8 cm skersmens vaisiai prinokę paruduoja ir išsiskleidžia kaip žiedas. Viduje daug sėklų raudonu minkštimu. Vaisiai gražūs, bet nevalgomi, alergiškiems žmonėms jų verčiau neliesti.

Dauginama sėklomis, auginiais ir orinėmis atžalomis. Namuose kaip kambarinę gėlę kluziją auginti nėra sunku – geriausiai jaučiasi, kai šilta ir šviesu, žemė derlinga, bet laidi vandeniui. Svarbu neperlieti ir neperdžiovinti, nes kraštutinumų nepakenčia. Jeigu kambaryje labai drėgna ir šilta, C. rosea užaugina daug orinių šaknų ir atrodo ypač egzotiškai.

Kambarinė gėlė kluzija
Krūmas kluzija (clusia rosea) sodinukai vazone
Tropinis augalas Kluzija (Autografų medis)
Medis kluzija
Gėlė kluzija (lapai)