Augalų kategorijos

Gėlė kuprutė

Šios iš pirmo žvilgsnio labai trapios gėlytės mažais žiedeliais ir siaurais lapeliais labai populiarios užsienyje. Jos ypač tinka balkonams papuošti ir sodinamos kartu su kitomis gėlėmis mišriuose gėlynėliuose. Auga tankiu kupsteliu, kurį vasarą beveik uždengia smulkūs žiedeliai. Pas mus dažniausiai auginamos kaip vienmetės balkoninės gėlės arba daugiametės kambarinės, kurios vasarą išnešamos į lauką. Šiai rūšiai priskiriamos gėlės lietuvoje vadinamos kuprute arba kitaip – kupėja.

Gėlė paprastoji kuprutė (cuphea)Paprastoji kuprutė (Cuphea hyssopifolia) kilusi iš Meksikos ir Gvatemalos. Joms patinka šiluma, bet pakenčia ir lietingą vėjuotą orą. Auga tankiu kupsteliu (iki 50 cm) ir tinka auginti vazonuose terasoje arba balkone. Šias kuprutes labai lengva padauginti auginiais (3 mėn. prieš persodinimą į lovelius). Žiedeliai smulkūs, bet jų labai daug, balti, rausvo, alyviniai ar melsvi. Tinka pietiniams ir pietvakariniams balkonams, lauke statoma šilčiausioje vietoje. Žydi visą vasarą iki šalnų. Rudenį peržydėję kerai išmetami arba laikomi per žiemą vėsiai (5-15°C), o pavasarį padauginama auginiais.

Siauralapė kuprutė (cuphea)Siauralapė kuprutė (Cuphea lanceolata) auga greitai, labai tinka apvadams. Žiedai tamsiai alyviniai, vamzdelio formos, iki 3 cm ilgio. Jie sutelkti vienpusiuose retuose žiedynuose. Žydi nuo liepos pabaigos iki šalnų. Užauga 70-90 cm aukščio, stiebus puošia purpuriniai minkšti plaukeliai. Lapai lanceto formos, šviesiai žali.

Ilgažiedė kuprutė (ignea)Ilgažiedė kuprutė (Cuphea ignea) auga aukštoku nelabai tankiu krūmeliu. Žiedai vamzdelio formos, ryškiai raudoni su balta dėme ir violetinėmis žiotimis. Gražiai atrodo pasodintos gėlynuose arba vazonuose, dažnai auginamos namuose kaip daugiametis kambarinis augalas. Į lauką išnešama tik birželio pradžioje, nes labai bijo šalnų. Saulėkaitoje reikia gausiai laistyti, o geriausia sodinti pusiau pavėsyje. Sėjama kovo – balandžio mėn. į dėžutes, sudygsta per 7-10 dienų, pražysta po 3 mėn.

Gulščioji kuprutė (gėlė)Gulsčioji kuprutė (Cuphea procumbens) užauga iki 40 cm. Jų ūgliai labai ilgi, prie pamato stipriai šakojasi ir plinta pažeme. Lapai tamsiai žali, žiedeliai alyviniai, kartais rausvi arba balti. Žydi nuo liepos vidurio. Sėklos sėjamos kovo – balandžio mėn. į dėžutes (pražysta birželio pabaigoje) arba į lysvę gegužės pabaigoje (pražysta rugpjūtį). Labai tinka apvadams, kaip kiliminis augalas tuštiems ploteliams gėlyne greitai apžledinti.

Visos kuprutės mėgsta šilumą ir šviesą, pakenčia sausrą. Geriausiai auga derlingoje, drėgnoje ir lengvoje žemėje. Tinka sodinti loveliuose, kabančiuose krepšiuose, papuošti atramines sieneles ir apvadus.

Balzaminės, kekinės, siauralapės, vaistinės ir kai kurios kitos kuprutės užsienyje plačiai auginamos dėl vaistinių savybių, labai vertinamas jų eterinis aliejus.

Vazoninė gėlė kuprutė
Gėlė kuprutė vazone