Augalų kategorijos

Gėlė Lantana

Gėlė Lantana (Lantana) priklauso verbeninių šeimai, jų žiedai tikrai primena verbenas. Pietų bei Šiaurės Amerikos tropikuose ir subtropikuose natūraliai auga per 50 rūšių lantanų – tai visžalės žolės, krūmai ir medžiai. Namuose dažniausiai auginami Lantana camara hibridai ir atmainos. Jie paprastai auga krūmu, bet nesunku suformuoti medelį.

Lantana vazoninė gėlėMedelio formos lantanos netgi populiaresnės, jos labai gražios. Lapai nedideli, šiurkštūs, žiedai kvapūs ir medingi, traukia vabzdžius, įvairių spalvų, dažnai dvispalviai ir trispalviai. Jie sutelkti skėčio formos žiedynuose, skleidžiasi paeiliui nuo krašto į vidurį, be to, keičia spalvą (dažniausiai tamsėja) – šviesiai gelsvi tampa rožiniais, o oranžiniai paraudonuoja.

Lantanos sodinamos į derlingą, orui ir vandeniui laidžią žemę, tinka kompostinės žemės ir durpių mišinys, vidutinio sunkumo bedurpiai, kambarinėms gėlėms skirti substratai. Žemė visuomet turi būti drėgna, bet neužmirkusi, nes šios gėlės nepakenčia kraštutinumų. Tręšiama kartą per 1-2 savaites kompleksinėmis žydinčioms gėlėms skirtomis trąšomis. Rudenį prieš šalnas ūgliai trečdaliu patrumpinami ir lantanos pernešamos į šviesią vėsią patalpą (4-10°C). Žiemą laistoma saikingai. Sausio pabaigoje arba vasarį, kai pradeda augti nauji ūgliai, lantanas vėl galima pernešti į šiltą patalpą.

Gėlė lantana (žiedas)Ūgliukų viršūnės nugnybiamos, kad geriau šakotųsi. Į dirvą persodinamos arba į balkoną išnešamos gegužės pabaigoje, po šalnų. Stipriai atšalus orams, lantanos numeta lapus, o paskui vėl atželia. Neišskynus peržydėjusių žiedų, vasaros pabaigoje prinoksta pipiro dydžio sėklytės, o prinokusios nubyra. Peržydėjusius žiedus geriau išskinti, kad greičiau augtų nauji.

Lengviausia lantanas dauginti auginiais. Vasario-kovo mėn. jauni 8-10 cm ilgio ūgliai sodinamos į smėlio ir durpių mišinį (1:1) arba pamerkiamos į vandenį, uždengiamos plėvele ir laikoma 20°C šilumoje. Po 3-4 savaičių temperatūra po truputį sumažinama iki 12°C, kad daigai neištįstų. Jauni augaliukai pražysta tais pačiais metais. Žiemos sode lantanos žydi visus metus.

Sode medingas ir kvapnias gėles lanko patys gražiausi drugiai, balkone aplink nuolat zyzia pulkai įvairiausių vabzdžių, tačiau, deja, neaplenkia ir kenkėjai. Ypač puola amarai, baltasparniai, skydamariai. Joms patinka saulė, bet nuo tiesioginės saulės kartais pagelsta lapai.

Lantanos vazone
Lantana kambarinė gėlė