Augalų kategorijos
Lūgnė (Nuphar) – daugiametė vandens gėlė. (Kartais klaidingai užrašoma kaip Luknė) Šakniastiebis storas, mėsingas, iki 2 m ilgio, su nukritusių lapų pėdsakais ir daugeliu plonų pridėtinių šaknų. Apatiniai lapai pusiau persišviečiantys, ant trumpų lapkočių, išaugę iš šakniastiebio. Plūduriuojantieji vandens paviršiuje lapai tamsiai žali, su ilgais lapkočiais, lygiakraščiai. Žiedai stambūs, pavieniai, geltoni, ant ilgų žiedkočių. Vaisius – sultinga, žalia dėžutė. Subrendusi būna gleivėta.
Lūgnės yra vandens lelijų giminaitės, bet grožiu joms neprilygsta. Jos labiau dera dideliame tvenkinyje negu sodo baseine. Žiedeliai smulkūs, ant storų žiedkočių.
Žiedkočių ir lapkočių ilgis priklauso nuo tvenkinio gylio. Jeigu vandens telkinys seklus, koteliai bus trumpi, ir atvirkščiai. Geltonų vainiklapių išorinėje pusėje yra medaus “kišenės”, todėl lūgnes mielai lanko įvairiausi vabzdžiai. Sėklas išnešioja vanduo ir vandens paukščiai. Šakniastiebiai peržiemoja grunte.
Paprastosios lūgnės (Nuphar lutea) turi dvejopus lapus – povandeninius ir paviršinius. Jie blizgantys, tamsiai žali, iki 20 cm ilgio. Žiedai ryškiai geltoni, 6 cm skersmens, labai kvapūs. Pražysta birželį – liepą. Nakčiai žiedai susiskleidžia, bet nepasislepia po vandeniu, kaip vandens lelijų. Paprastoji lūgnė paplitusi Lietuvos ežeringuose rajonuose. Auga stovinčiuose ir lėtai tekančiuose vandenyse: ežeruose, tvenkiniuose, upių užutekiuose.
Mažosios lūgnės (Nuphar pumila) auga 0,5-1,5 m gylio tvenkiniuose. Lapai pailgai kiaušiniški, iki 15 cm ilgio ir 11 cm pločio, kraštai užlinkę į vidų. Žiedai geltoni, vos 2-3 cm skersmens.
Japoninės lūgnės (Nuphar japonica) ‘Variegatus’ baseinuose auginamos dažniausiai. Dalis jų paviršinių lapų iš vandens kyšo stačiai. Jie nedideli, geltonai dėmėti. Rekomenduojama auginti specialiuose, vandens augalams skirtuose krepšeliuose. Vasarą jos laikomos 20 cm, žiemą – 60 cm gylyje.
Lūgnėms patinka saulė ir gerai įšylantis vanduo. Kitaip negu vandens lelijos, lūgnės gali augti tekančiame vandenyje, joms nebaisūs fontano purslai.
Sodinamos į durpinės ir kompostinės žemės mišinį su trupučiu molio. Smulkios lūgnės sodinamos 30-60, stambios – 0,6-2 m gyliu. Būtina retinti, kad nepriaugtų pilnas baseinas lapų. Dauginamos šakniastiebių dalijimu rudenį ir pavasarį.