Augalų kategorijos
Medinilės – melastominių (Melastomataceae) šeimos augalai. Šiai šeimai priklauso apie 200 genčių ir apie 4000 rūšių tropinių augalų, paplitusių abiejų pusrutulių tropikuose. Žinoma apie 300 rūšių medinilių, natūraliai augančių Rytų Azijoje, Ramiojo ir Indijos vandenynų salų drėgnuose tropikų miškuose. Tai puošni, iki 1m aukščio gėlė kurios žiedų kekės ilgos (iki 40 cm), nusvirusios, rožinės spalvos.
Žiemą ir pavasarį intensyviai auga. Apie vasario pradžią užauga naujos šakos. Tuo laiku kas 2—3 metus reikia persodinti į durpinę žemę arba durpinės, lapinės, viržinės žemių ir molio mišinį nemažame vazone su geru drenažu. Šakas ir šaknis apkarpyti. Vieta silpnai apšviesta, 20—25°C temperatūros. Gausiai laistyti, dažnai purkšti, kas 1—2 savaites tręšti (1—2 g/l).
Kai oras per drėgnas, lapus užpuola tripsai, kai per sausas – lapai sukasi. Žydi vasarą, dažniausiai birželio—rugpjūčio mėnesiais. Žiedai ilgiau laikosi vėsesnėje patalpoje. Pridengti nuo vidurdienio saulės. Gausiai laistyti ir purkšti, iki liepos pabaigos tręšti.
Rudenį ir žiemą ramybės periodas. Vieta šviesi, maždaug 15°C temperatūros. Laistyti saikingai, netręšti. Per didelę gėlę galima nugenėti iki pat kamieno. Kambarį su centriniu šildymu gerai vėdinti, gėles dažnai nupurkšti.
Dauginti geriausia vasario mėn. Senoje šakoje padarius įpjovą, apvynioti drėgnomis samanomis arba durpėmis. Kai prasikala šaknys, šaką toje vietoje nupjauti ir atsargiai pasodinti.
Kaip dekoratyvinis augalas oranžerijose ir šiltuose kambariuose dažniausiai auginamos Puikiosios Medinilės (Medinilla magnifica Lindl.) iš Filipinų tropinių miškų. Tai viena iš gražiausių kambarinių gėlių labai puošniais, įspūdingais žiedas. Mediniles sunku padauginti, todėl jos brangios, o kad pražystų kambaryje, reikia įdėti nemažai pastangų ir turėti pakankamai patirties.
Puikiosios medinilės visžalės, tėvynėje užauga iki 2 m aukščio. Tai krūmas storomis, keturbriaunėmis, plikomis šakomis. Lapai tamsiai žali, odiški, ryškiomis gyslomis, pailgai kiaušiniški, maždaug 30 cm ilgio ir 10-15 cm pločio. Rausvai raudonos, grakščiai nusvirusios žiedų kekės sudarytos iš mažų pavienių žiedelių, kuriuos dengia dekoratyvūs šviesiai rausvi pažiedlapiai. Tinkamai prižiūrimos medinilės žydi kasmet balandžio-liepos mėn.
Medinilės geriausiai auga šviesioje, bet ne saulėtoje, labai šiltoje (daugiau kaip 20°C) patalpoje, jos jautrios temperatūros svyravimams. Tinka rytų ir šiaurės-vakarų palangės. Vazono negalima sukinėti, nes pasikeičia šviesos kryptis ir medinilės iš karto sureaguoja. Kambarį reikia vėdinti, bet saugoti gėlę nuo skersvėjų. Vasarą į lauką jos geriau nenešti.
Medinilėms labai svarbus vadinamasis ramybės periodas, kurio metu formuojasi žiediniai pumpurai. Du žiemos mėnesius jas reikia laikyti vėsiau (apie 15-16° C), paskui pernešti į šiltesnę vietą.
Nuo pavasario iki rudens žemė vazonuose turi būti nuolat drėgna, augalus dažnai apipurkškite minkštu kambario temperatūros vandeniu, be to, drėkinkite ir kambario orą. Medinilių negalima laistyti šaltu, kalkingu vandeniu! Per žiemos ramybės periodą laistoma retai, tarp laistymų žemės paviršius turi apdžiūti. Pasirodžius pumpurams pradėkite laistyti gausiai ir perkelkite augalą į šiltesnę vietą. Žydinčią medinilę galima įstatyti į padėklą su vandeniu. Jeigu oras per drėgnas, lapus gali užpulti tripsai, o jeigu per sausas, lapai sukasi.
Tręšiama kas savaitę nuo kovo iki rugsėjo, žiemą tręšti nereikia.
Medinilės gali užaugti aukštos, jos ištįsta, todėl peržydėjusių augalų šakelės trečdaliu patrumpinamos, kad šakotųsi ir nenupliktų. Senus augalus galima genėti stipriau, bet reikia persodinti į mažesnius vazonus.
Netinkamai prižiūrimos medinilės augina sveikus lapus, bet nežydi arba žydi prastai.
Namuose medinilių sunku pasidauginti. Dauginama sausio-gegužės mėn. pusiau sumedėjusiais viršūniniais auginiais su 2-3 tarpubambliais. Juos galima pamirkyti augimą skatinančiuose preparatuose. Auginiai sodinami į dauginimo dėžutes su smėliu ir laikomi 26-30° C temperatūroje. Medinilės labai jautrios temperatūros ir oro drėgmės svyravimams. Tinkamai prižiūrimi auginiai įsišaknija per 30-35 dienas ir persodinami po vieną į 9 cm skersmens vazonėlius. Tinka lapinės, kompostinės, durpinės, lengvos velėninės žemės ir smėlio mišinys (2:1:1:1:1). Paaugę stiebai patrumpinami, kad pradėtų šakotis. Vasarą jaunus augalus gausiai laistykite, saugokite nuo tiesioginės saulės ir kas 2 savaites patręškite. Kitų metų pavasarį medinilės vėl persodinamos, tik šį kartą į žemių mišinį reikia įdėti dvigubai daugiau kompostinės žemės ir įrengti gerą drenažą. Jauni augalai persodinami kasmet, suaugę – kas 2-3 metai. Mediniles galima dauginti ir sėklomis, bet kambariuose jos subręsta retai. Sėjama vasario-kovo mėn. (ką tik prinokusias) į lapinės žemės ir smėlio mišinį.
Oranžerijose ir kambariuose kartais auginamos ir kitų rūšių medinilės – Medinilla teysmannii , Medinilla venosa .
Tėvynėje kai kurios medinilės naudojamos liaudies medicinoje. Pavyzdžiui, Indonezijos pusiasalyje auganti Medinilla macrocarpa vartojama kaip priešnuodis.
Sveiki. Ar turite gėlę Medinilę? Ačiū.