Augalų kategorijos
Saulėje šie augalai skursta. Gėlynuose dažniausiai auginamos europinės pipirlapės, Ziboldo pipirlapės, uodeguotosios pipirlapės, blizgančiosios pipirlapės ir Hartvegio pipirlapės. Dauguma iš jų labai gražios, margais ir blizgančiais lapais.
Asarum genčiai priklauso 14 rūšių pipirlapių, augančių Šiaurės pusrutulio vidutinio klimato juostoje. Tai daugiamečiai augalai su šakotais šakniastiebiais ir inksto arba širdies formos lapais ant ilgų kotelių. Varpelio formos žiedai pavieniai, svyrantys, pasislėpę po lapais, todėl jų nematyti ir atrodo, kad pipirlapės nežydi.
Vienos iš gražiausių – Hartvegio pipirlapės (Asarum hartwegii) ir blizgančiosios pipirlapės (Asarum splendens) pipirlapės, kilusios iš Kanados. Jų lapai pailgos širdelės formos, žali, išmarginti sudėtingais sidabriniais raštais.
Europinė Pipirlapė (Asarum europaeum L.) paplitusi visoje Europoje ir Vakarų Sibire. Tai daugiamečiai, visžaliai, iki 30 cm aukščio augalai ilgais šakniastiebiais ir šliaužiančiais įsišaknijančiais stiebais. Lapai tamsiai žali, odiški, forma primena arklio kanopą. Žiedeliai – svyrantys iki 0.8 cm skersmens varpeliai, iš viršaus rudai žali, viduje – tamsiai raudoni su violetiniu atspalviu. Maloniai kvepia. Žydi balandžio – gegužės mėn. Sėklas išnešioja skruzdėlės. Labai gražios europinės pipirlapės geltonai margintais lapais.
Ziboldo pipirlapės (Asarum sieboldii) savaime auga Tolimųjų Rytų drėgnuose miškuose. Lapai pilkai žali, auga kupsteliu. Gražiausios pavasarį, kai pražysta daug smulkių žiedelių. Po pirmųjų šalnų lapai sunyksta. Gerai auga tik pavėsyje.
Uodeguotosios pipirlapės (Asarum caudatum) kilusios iš Šiaurės Amerikos. Visžalės, lapai gerokai stambesni (apie 13 cm) negu kitų pipirlapių, šviesiai žali. Žydi gegužės pabaigoje – birželį, žiedai labai originalūs. Geriausiai jaučiasi pusiau pavėsyje, auga labai greitai. Pipirlapės geriausiai auga drėgnose, puriose ir derlingose dirvose. Aprašytų rūšių augalai šalčiui atsparūs, žiemai pridengti nereikia.
Dauginama sėklomis, kero ir šakniastiebių dalimis (vasaros pabaigoje). Tai puikus kiliminis augalas, jį galima sodinti po medžiais. Užsienyje labai populiarūs iš Rytų kilusių pipirlapių kultivarai įvairiaspalviais lapais ir palyginti stambiais originalios formos žiedais. Deja, Lietuvoje jiems per šalta.