Gėle Plukė (Anemone)

Plukės, vėjų dukros arba rečiau įvardinamos pagal mokslinį pavadinimą “Anemonės” (Anemone) nuostabios mūsų darželių gėlės. Labiausiai paplitusios žemaūgės veislės siekiančios maždaug 30 cm, nors giminėje yra ir aukštaūgių atmainų, kurios mūsų klimato sąlygomis yra kiek retesnės. Suskaičiavus randama daugiau kaip 150 šios gėlės atmainų kurių žydėjimo laikotarpis šiek tiek skiriasi todėl sumaniai sodinant galima džiaugtis plukių žiedais per visą vasaros sezoną.

Dailūs plukių žiedai tikrai vilioja akį tačiau neskubėkite susižavėti šių ryškiaspalvių gėlių auginimu, nes tai tikrai nebus itin lengva. Čia yra tam tikrų niuansų, nuo kurių labai priklauso plukių auginimo sėkmė. Auginant atvirame grunte, svarbu ne tik parinkti tinkamą plotą, kuris turi atitikti konkrečios plukės veislės poreikius, bet ir užtikrinti atitinkamą priežiūrą. Laistymas privalo būti reguliarus. Jei pamiršite, kompensuodami didesniu kiekiu vandens tikrai nepadarysite šiai gėlei naudos.

Kadangi yra nemažai atmainų, iš jų išskiriamos lengviau auginamos veislės kurias galėsite sodinti be didesnių rūpesčių. Žinoma, šioje įvairovėje pasitaiko ir tokių kurias išauginti itin sudėtinga net ir kruopščiai besirūpinant. Botanikai pastebėjo, jog šiuos skirtumus lemia šaknų sistemos sandaros įpatumai: štai vienos veislės formuoja kamuolius, o kitos yra linkusios šakotis. Ir būtent pastarieji yra lengviau auginami todėl pradėti patariama su šiomis veislėmis.

Plukių priežiūra

Plukes reikia laistyti reguliariai, be to, esant sausam bei karštam orui laistymas turi būti gausus.

Per visą auginimo laikotarpį šias gėles reikia tręšti: rudenį dirva tręšiama kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis, o žydėjimo fazės pabaigoje organinėmis.

Žiemai turi būti uždengiamos sausais lapais.

Plukės dauginamos dalinant šaknis arba sodinukais išaugintais iš sėklų.

Pavasarinės plukių veislės žydi jau gegužės pradžioje, tačiau toks ankstyvas žydėjimas trunka tik iki liepos mėnesio. Šias veisles galima sodinti ankstyvą pavasarį, kai visiškai ištirps sniegas, arba spalį. Prieš sodinant reikia tam tikrą laiką palaikyti šiltame vandenyje. Šios gėlės sodinamos negiliai, vos į 10 cm duobutę be ne daugiau.

Šiam augalui sodinti rekomenduojama parinkti erdvų plotą šešėlyje. Netinkama vieta – sodinimas prie krūmų. Tačiau saugokite nuo vėjų ar skersvėjų. Be to, atsižvelkite, jog gruntas turi būti gerai drenuojantis. Gerai tinka durpinga žemė tačiau galima ir dirbtinai pagerinti dirvos kokybę sodinant į iš anksto paruoštą mišinį.
Gėlė Plukė (žiedai)

 

Plukių auginimas

Sėklų dygumas nėra didelis ir naudojant pernykštes sėklas galima tikėtis vos 25% dygumo, todėl į tai būtina atsižvelgti siekiant išauginti šias gėles iš sėklų. Be to, šis auginimo būdas nėra tinkamas jeigu norėsite greito rezultato. Paprastai iš sėklų išaugintos plukės žydėti ima tik trečias, ketvirtais auginimo metais.

Sodinant ne sėklas o gumbus reikia atsižvelgti į kryptį. Pastebėsite, kad viršutinė gumbo dalis turi plokščią paviršių, o apatinė smailesnį. Esant neaiškiai formai tiesiog sodinkite šakniagumbį savo nuožiūra.

Sodinant plukės sodinukus reikia sulaukti palankaus momento, o tai pastebėsite iš susiformavusių dviejų tikrų lapelių. Svarbu neskubėti, nes šiam augalui būtina susiformuoti ir pasiruošti lauko salygoms.

Neapleiskite šio augalo ir pasibaigus žydėjimo periodui. Prižiūrėkite dirvą, nes užsilaikęs vanduo kaip mat pradės pūdyti plukės šaknis. Lengviau kontroliuoti dirvožemį galima augalus sodinant pakiloje ir įrengiant kokybišką drenažą.

Pavasarį gėlėms reikės mažiau dėmesio, galite apsiriboti laistymu kartą per savaitę, kartais to užtenka ir vasarą, ypač esant vėsesniam orui. Jeigu oras karštesnis, laistyti teks kiekvieną dieną prieš saulėtekį arba saulei nusileidus. Tręšti reikia tuomet, kada augalas ruošiasi žydėjimui.