Augalų kategorijos

Gėlė Stromantė

Stromantė – (Stromanthe) marantinių (Marantaceae) šeimos augalas. Gentyje 13 rūšių augalų, kurie paplitę Vidurio ir Pietų Amerikoje. Tai daugiamečiai žoliniai augalai, turi šakniastiebius. Stromantės Brazilijoje auga visur – kaip piktžolės.

Kambariuose dažniausiai auginama raudonoji stromantė (Stromanthe sanguinea), kilusi iš Brazilijos. Ji išauga iki 1,5 m aukščio. Lapai linijiškai lancetiški, odiški, iki 30-50 cm ilgio, lapkočiai ilgi, tamsiai raudoni. Lapo viršus tamsiai žalias, pagrindinė gysla šviesi, o apatinė pusė tamsiai raudona. Augalui senstant šoninės gyslos pašviesėja.
Sukurtos naujos veislės – ‘Multicolor’ ir ‘Horticolor’. Jų lapai tamsiai žali su rausvomis ir kreminėmis juostomis. Jeigu augalui trūksta šviesos, spalvos išblunka ar visai išnyksta.

Stomantė mėgsta šviesesnes vietas, jai labai tinka rytinė saulė. Šis augalas pakenčia vėsesnį orą, net 10°C temperatūrą. Geriausiai auga, kai temperatūra 20°C, pastovi oro drėgmė – 60%. o šviesa ir išsklaidyta. Nors augalas neturi ryškaus poilsio meto, bet žiemą jį reikia labai saikingai laistyti ir tręšti ne dažniau kaip kartą per mėnesį. Pavasarį ir vasarą stromantės sparčiai auga, todėl laistoma gausiai laistyti, dažnai nupurškiama drungnu vandeniu. Tręšiama 2 savaitės.

Pavasarį stromantės persodinamos į didelį, platų ir neaukštą vazoną. Būtina įrengti gerą drenažą. Žemė tuti būti lengva, puri, derlinga ir laidi vandeniui. Stomantė dauginama kero dalimis. Jos sodinamos į atskirus vazonus, laikoma šiltai, pavėsyje. Stromantes puola voratinklinės erkės ir skydamariai.

Brazilijoje Stromanthe sanguinea auga krūmynuose ir miškų proskynose, todėl pakelia daugiau šviesos nei marantinių šeimos augalai, kurie želia atogrąžų miškų tankmėje. Todėl jai visai tinka ryto saulės spinduliai. Gėlė atsparesnė ir žemesnei temperatūrai – nakties metu jai nepakenkia net 10 °C. Net ir tvirtą augalą sausas oras galiausiai pražudo, todėl išneškite jį į vėsią patalpą, kur daugiau drėgmės. Pirmasis sausumo požymis – parudavę lapų kraštai.

Gėlė stromantėGėlės lapai pasiekia 30-50 cm ilgį. Jie auga ant vyno raudonumo lapkočių ir turi panašaus raudonumo apatinę pusę. Viršutinė lapų pusė lygiai žalia, per pagrindinę gyslą driekiasi šviesus dryželis. “Stripe star” veislės dryželis dar ryškesnis, o gėlei subrendus, pašviesėja ir šoninės gyslos.