Augalų kategorijos

Gėlė Tilandsija (Augalas Tillandsia)

Tilandsijabromelijinių šeimos (Bromeliaceae) žolinis augalai, kilę iš Amerikos subtropikų. Tėvynėje auga ant medžių, kelmų, uolų. Dauguma šios genties atstovų turi būdingą siaurų kietų lapų skrotelę. Dažniausiai tai epifitai, kurie šaknimis nesiurbia maisto medžiagų, jos reikalingos tik prisitvirti. Gamtoje yra apie 400 rūšių.

Amerikos tropinio ir subtropinio klimato srityse tilandsijos auga ant uolų, ant medžių kamienų ir net ant elektros kabelių, kur, žinoma, visai nėra žemės, nes joms jos nereikia. Egzistuoja apie 400 augalo rūšių. Formų ir žiedų įvairovė tokia didžiulė, jog kai kurie kambarinių gėlių entuziastai augina vien tik šiuos augalus. Tilandsijos dažnai įvardijamos kaip Oro Augalai (Air Plants) būtent dėl šios priežasties.

Tilandsijų priežiūra labai priklauso nuo jų išvaizdos. Jei augalas žalias, su skrotele ir auginamas vazone (pavyzdžiui, Tillandsia cyanea ir jai artima Tillandsia lindenii rūšis), jį reikia laikyti toliau nuo tiesioginės saulės ir prižiūrėti kaip žydinčią guzmaniją. Jei lapai yra kreidiškai balti, apkibę mikroskopiniais žvyneliais, pavyzdžiui, kedeninės tilandsijos (Tillandsia usneoides), tai augalui reikia saulėtos ar bent jau labai šviesios vietos.

Šios rūšys vandenį ir maistingąsias medžiagas pasisavina tiesiogiai pro lapus. Kasdien purkškite lietaus vandeniu, į kuri primaišykite specialių trąšų, kuriomis tręšiama pro lapus, arba kitų, smarkiai atskiestų ir turinčių mažai azoto.

Labiausiai paplitusi Mėlynoji Tilandsija (Tillandsia cyanea Lind. ex K. Koch. sin. Tillandsia morreniana Reg.). Tai netipiškas epifitas stipriomis šaknimis, todėl gali augti vazone, žemių mišinyje. Skrotelę sudaro siauri linijiški, rausvai žali lapai su pilkais žvyneliais, kuriais lapai siurbia drėgmę ir maisto medžiagas. Iš skrotelės vidurio išauga žiedynkotis su 15 cm ilgio žiedynu (jį sudaro viena kitą uždengiančios pažiedės) plokščia viršūne. Kai žiedynas susiformuoja, pasirodo įspūdingi mėlyni trilapiai žiedai. Jie skleidžiasi paeiliui ir žydi trumpai, bet spalvingos pažiedės augalą puošia beveik mėnesį. Tilandsijos žydi spalio – sausio mėnesiais.

Panašiai auginama Tillandsia lindenii Reg . Jos lapai linijiški, siauri (iki 20-25 cm ilgio ir 1-2 cm pločio). Žiedai dideli, tamsiai mėlyni, pažiedės uždengia viena kitą, rožinės su karmino atspalviu. Šios tilandsijos gerai auga šiltame kambaryje (ne mažiau kaip 20°C).

Įdomi Kedeninė Tilandsija (Tillandsia usneoides (L.) L.). Tai tipiškas epifitas – neturi šaknų, maisto medžiagas ir vandenį sugeria lapų plaukeliai iš drėgno oro. Augalo stiebai ploni, pilki, apaugę keleto centimetrų ilgio žvynuotais lapais. Auga be žemės ant medžių šakų.

Dar auginama Tillandsia stricta Soland ., kilusi iš Centrinės Amerikos. Auga kaip epifitas. Lapai siauri, ilgi (iki 18 cm), iš abiejų pusių sidabriškai pilki, o prie pagrindo sidabriškai balti. Žiedynas – svyranti varpa. Pažiedės rausvos, plačios (iki 2,5 cm). Žiedai mėlynai violetiniai, vėliau išblunka. Vainiklapiai suaugę į vamzdelį, lenktomis viršūnėlėmis.

Tillandsia Tricolor Schldl. et Cham ., kilusi iš Meksikos. Lapai iki 35 cm ilgio ir 1,5 cm pločio, siauri, tamsiai žali, bet prie pagrindo rudi, statūs su aštriu galu. Žiedynas – varpa, pažiedės rausvos. Žiedai apačioje rudai violetiniai, o viršuje balti.

Tilandsijoms tinka derlingas ir purus velėninės, lapinės žemės, durpių, smėlio, smulkintos pušų žievės, kiminų ir medžio anglies (4:4:4:1:1:1) mišinys. Gerai auga ir pirktiniuose substratuose bromelijoms arba orchidėjoms. Jų šaknys silpnos, todėl nereikia dažnai persodinti. Sodinama negiliai, nes gali supūti šaknies kaklelis ir augalas žus. Svarbu įrengti storą drenažo sluoksnį iš vazono šukių arba keramzito. Epifitines tilandsijas (Tillandsia usneoides (L.) L.) geriausiai pritvirtinti prie medžio žievės.

Žemė, kurioje “auga” tilandsijos, gali būti beveik sausa, nes joms svarbiau drėgnas oras. Vasarą reikia dažnai purkšti kambario temperatūros vandeniu. Apsiniaukusiomis žiemos dienomis, jei kambaryje šalta, tilandsijos laistomos ir apipurškiamos rečiau. Šie augalai mėgsta šviesą, tik vidurdienį nuo tiesioginių saulės spindulių reikia saugoti. Vasarą tilandsijoms labiau tinka vakarinė arba rytinė palangė ir 20-24°C šilumos. Bijo skersvėjų.

Tilandsijos dauginamos sėklomis ir šoninėmis atžalomis. Sėklos sėjamos į durpes arba kiminus. 22-24°C šilumoje sudygsta po 1-2 savaičių. Po 2-2,5 mėn. daigus jau galima pikuoti į velėninės, lapinės žemės ir durpių (1:2:4) mišinį. Dar po pusmečio sėjinukai persodinami į suaugusioms tilandsijoms skirtą žemių mišinį vazonėliuose. Sėjinukai žydi 3-4 metais. Atminkite, kad sėklos labai greitai praranda daigumą, todėl jas reikia sėti šviežias arba laikyti vėsiai (2-3°C).
Vegetatyviškai tilandsijos dauginamos šoninėmis atžalomis. Kai augalas žydi arba jau peržydėjo, iš skrotelės pamato išauga atžalos. Jos atskiriamos, kai susiformuoja 5-6 lapų ir beveik pusės pagrindinio augalo aukščio skrotelė. Atžalos pjaunamos aštriu peiliu, pjūvis apiberiamas medžio anglimi ir sodinama į vazonėlius su švariu smėliu arba lengvu, puriu durpių, lapinės žemės, kiminų ir smėlio mišiniu. Laikoma šiltai (24-26°C). Atžalos pražysta po metų.

Jei kambaryje oras per sausas, pradeda džiūti tilandsijų lapų galai. Kai vėsu ir žemė šalta – ruduoja lapai, o jeigu dar ir perlaistoma – supūva šaknys. Dažniausiai tilandsijas puola skydamariai. Augalų lapus reikia nuplauti vandeniu su žaliojo muilo, o paskui insekticidais. Jeigu kenkėjų labai daug, lapus geriau nupjauti ir sudeginti.