Augalų kategorijos

Tradeskantė

Tradeskantė (lot. Tradescantia) – daugiametis svyrantis žolinis augalas, priklausantis komelininių (lot. Commelinaceae) šeimai, turintis nuostabių dekoratyvinių savybių. Jos vienspalviai arba margi žalios, violetinės, rausvos spalvos lapai dažnai paverčia ją tikra interjero puošmena.

Žydinti tradeskantėAugalo gimtinė yra Centrinė, Pietų ir Šiaurės Amerika (nuo Argentinos iki Kanados), nors šiai dienai jis pakankamai palitęs įvairiuose žemynuose. Tradeskantė pavadinta dviejų kvalifikuotų flamandų sodininkų garbei: Džono Tradeskanto – tėvo, tarnavusio Anglijos karaliaus Karlo I ir Džono Tradeskanto, sūnaus, tęsiusio savo tėvo darbus, tapusio sodininku, botaniku ir keliautoju. Anglijoje šis augalas auginamas nuo XVII amžiaus vidurio.

Dauguma rūšių nepakelia šalčio, bet yra ir tokių, kurios gali praleisti žiemą sode. Daugumos rūšių žiedai yra maži, o tankiai besišakojantys stiebai su gražiais lapais papuošia bet kokį interjerą. Daugiausiai tradeskantė auginama kaip ampelinis augalas.

Dažniausiai namų sąlygomis auginamos šios tradeskantės rūšys:

Tradeskantė Fluminensis, sin. albiflora – kilusi iš Pietų Amerikos. Tai labiausiai paplitusi rūšis, tinkama prastai apšviestiems kambariams ir šiauriniams langams. Augalo šakos ilgos, svyrančios, žalios. Lapai 3-4 cm ilgio, bekočiai, lygūs. Žydi pavasarį, smulkiais baltais žiedais.

Tradeskantė Blossfeldiana (gėlė)Tradeskantė Blossfeldiana – šios tradeskantės lapai 10 cm ilgio, 5 cm pločio, viršutinė pusė tamsiai žalia, apatinė raudona, apaugusi baltais plaukeliais. Žiedai yra baltai rožiniai. Augalas kilęs iš Argentinos.

Tradeskantė zebrina (gėlė)Tradeskantė Zebrina – lapai ovalo formos su smailiais galiukais. Viršutinė lapo pusė yra žalia su dviem plačiais sidabriniais ryžiais, apatinė – raudonai violetinė. Kilusi iš Centrinės Amerikos ir Meksikos.

Tradescantė navicularis (gėlė)Tradeskantė Navicularis – lėtai augantis sukulentas su 1-2 cm ilgio klostytais lapeliais. Lapai vietomis paraudę. Žiedai rožinės spalvos. Ši tradeskantė kilusi iš Peru.

Tradeskantė Sillamontana (gėlė)Tradeskantė Sillamontana – ši tradeskantė visa padengta baltais plaukeliais. Tai leidžia jai išlaikyti drėgmę ir apsaugoti lapus nuo deginančių saulės spindulių. Stiebai beveik tiesūs, ilgai nesvyra, tai neleidžia naudoti jos kaip ampelinio augalo. Skirtingai nuo daugelio kitų tradeskančių, lapai išdėstyti ne dviguba eilute, o spirale. Žiedai šviesiai rausvos, violetinės spalvos. Kilusi iš šiaurės rytų Meksikos.

Tradeskantė CrassulaTradeskantė Crassula – lapai stori ir ilgi (6-15 cm), žydi baltai, praktiškai be kamieno.

Tradeskantės Priežiūra

Visos tradeskantės yra nepretenzingi augalai. Ši kambarinė gėlė geriau auga šviesioje vietoje, tačiau pridengta nuo tiesioginės saulės, kuri gali nudeginti lapus. Tinkamiausia vieta auginimui – į rytus arba vakarus orietuotos palangės.

Pavasarį, vasarą ir rudenį yra tradeskantės augimo periodas. Vazonuose pasodintus ūglius 2 savaites reikia laikyti nesaulėtoje vietoje, ne itin drėgnai, kartais apipurkšti. Gerai įsišaknijusius augalus reikia perkelti į saulėtą vietą ir gausiai laistyti. Apipurkšti kas 1-2 savaites.

Vandenyje pamerktos tradeskantės šakelės laikosi net kelis mėnesius. Šiltuoju metų laiku – nuo pavasario vidurio iki spalio mėnesio – tradeskantės jaučiasi patogiai esant 25 °C temperatūrai. Ypač karštu metu, vazonus su tradeskantėmis geriau išnešti į gerai vėdinamą balkoną. Tradeskantės bijo šalnų.

Rudenį ir žiemą vieta, kur laikomas augalas, turėtų būti šviesi, 8-24 °C temperatūros. Laistyti reikia saikingai, kartais apipurkšti ir patręšti.

Kadangi senesni augalai žydi žiemą, tuo laikotarpiu jiems reikia daugiau kalio. Silpnai žydinčias rūšis galima pražydinti – laikyti labai šviesioje vietoje ir mažai laistyti.
TradeskantėsTradeskantės dauginamos ūgliais. Jei dauginama pavasarį, ūgliai užauga iki žiemos, jei rugpjūčio mėnesį – iki šiltojo metų laikotarpio. Šakelių viršūnės po 8-12 vnt. sodinamos į 10 cm skersmens vazonus. Iš anksto dirvožemyje padaromos duobutės, šakelių apatiniai lapai nuskinami ir po vieną iki trečdalio sodinama į duobutę, žemė apspaudžiama. Po savaitės šakelės įsišaknija. Jei ūglių nėra daug, galima nuskabyti jaunų augalų viršūnes, kad jie krūmytųsi.

Gerai įsišaknija vandenyje. Jei augalai skursta, džiūsta lapai ir plinka šakos, tai reiškia, kad jiems trūksta maisto medžiagų ir vandens. Kita priežastis – augalai paseno ir juos reikia pakeisti naujais.

Kambarinė gėlė Tradeskantė
Violetinė tradeskantė
Baltai žydinti tradeskantė
Tradeskantė - lapinis sukulentas