Augalų kategorijos

Gėlė Trilija

Gėlė Trilija (Trillium) geriausiai auga pavėsyje arba pusiau pavėsyje po lapuočiais medžiais. Ypač tinka liepos, klevai, kaštonai, uosiai, ąžuolai ir kiti medžiai, kurie neleidžia šaknų atžalų. Tinka drėgna ir derlinga žemė, ypač gerai perpuvę lapai.

Šie reliktiniai augalai patvirtina seną taisyklę, kad svarbiausia gyvenime – geri santykiai su kaimynais. Jie prisitaikė gyventi didelių medžių paunksmėje ir gauna tiek šviesos, kiek jiems reikia. Trilijos pražysta tuomet, kai danguje jau ritinėjasi pavasario saulė, bet medžiai dar būna be lapų arba jie tik pradėję augti. Triliumai greitai užaugina stiebą su trimis plačiais lapais ir neapsakomo grožio žiedelį virš jų. Kai medžių vainikai užstoja saulę, jie jau brandina sėklas.

Trilija (Gėlė)Šis įdomus augalas turi tris lapus, tris taurėlapius, vainiklapius ir trilizdę užuomazgą. Šakniastiebis trumpas ir storas. Stiebai statūs su daugybe mažučių žvynelio formos lapukų prie pamato ir trimis dideliais viršūnėje. Taurėlapiai paprastai žali, vainiklapiai balti, blyškiai žali, gelsvi, rausvi. Vaisius – uoga. Yra išvesta kultivarų pilnaviduriais, geltonais, raudonais, violetiniais, dvispalviais žiedais, įvairiai margintais lapais. Jie žydi ilgiau, žiedai stambesni. Kai kurių rūšių triliumų žiedai auga tiesiai iš stiebo viršūnės, patupdyti ant lapų lyg galva ant pečių, o kitų formuojasi ant trumpų arba ilgesnių žiedkočių. Kai kurių žiedai svyra žemyn.

Nors gėlynuose trilijos auginamos nuo seno, bet vis dar reti, nes jas sunku padauginti. Sėklų subrandina daug, jos daigios, bet ilgai dygsta, sėjinukai lėtai auga. Iš pradžių jie palyginti lepūs, dažnai serga (ypač puola šaknų puviniai), vėliau darosi vis sveikesni. Natūraliai pasisėję triliumai mažiau lepūs, greičiau auga.
Pagal žydėjimą triiliumai skirstomi į ankstyvuosius (žydi balandį) ir vėlyvuosius (žydi gegužės pabaigoje), pagal kilmę – kilusius iš Šiaurės Amerikos ir Rytų Azijos.

Sausą vasarą reikia laistyti, šaltą žiemą – užkloti lapais arba šiaudais. Vienoje vietoje nepersodinti gali augti net 10-25 metus. Jie dera su įvairiais krūmais, prie didesnių akmenų.

Trilijos žydi gražiai, bet trumpai. Vėliau sodą puošia tik jų dideli žali lapai. Nupjovus lapus augalas gali sunykti. Persodinama vėlai rudenį, rugsėjo – spalio mėn., kai lapai jau būna sunykę. Sodinama 8-10 cm gyliu. Pirmaisiais metais po persodinimo dažniausiai nežydi. Sekliai pasodinti dažnai sunyksta.

Trilija
Raudona gėlė Trilija