Augalų kategorijos

verbena

Jei renkatės dekoratyvinį augalą siekdami susikurti originalų ir įdomų gėlyną, verta atkreipti dėmesį į verbeną. Ši kultūra pasižymi ilgu žydėjimu, ryškia spalvų palete ir yra neįnoringa priežiūros požiūriu. Verbena – puikus pasirinkimas tiems sodininkams, kurie dar neturi reikiamos patirties šioje srityje.

Bendrasis augalo aprašymas

Verbena yra daugiametis arba vienmetis augalas iš Verbeninių šeimos. Jos gimtinė yra Pietų Amerika, iš kurios augalas pasklido po Euraziją ir Šiaurės Ameriką. Šilumą mėgstanti gėlė mūsų krašte paprastai auginama kaip vienmetis augalas. Ji gana populiari tarp sodininkų, taip pat naudojama gydymo tikslams. Verbena – žolė ar krūmas su tvirtais, šakotais šakniastiebiais ir vertikaliais stiebais, kurie šakojasi daugiausia viršutinėje dalyje. Ūglių aukštis gali sudaryti 0.2-1.5 m. Kampuoti, lygūs verbenos stiebai padengti žaliais plaukeliais. Augalo lapai yra ovalo formos, su dantytais ar išpjaustytais kraštais. Lapų spalva varijuoja nuo žalios iki šviesiai žalios.

Jau liepą stiebelių viršūnėse susidaro tankūs žiedynai. Kiekviename iš jų yra po 30-50 pumpurų, kurie paeiliui pražysta.

Smulkūs žiedai su 15-25 mm skersmens žiedlapiais nusidažo balta, geltona, tamsiai raudona, rausva, mėlyna ir violetine spalva.
Yra verbenų veislės su vienspalviais arba su dvispalviais žiedlapiais. Pats žydėjimo periodas labai ilgas. Jis tęsiasi iki šalčių.

Yra išskiriama daugiau kaip 200 verbenos rūšių, tačiau sodininkystėje naudojamos tik kelios iš jų. Pirmenybė teikiama dekoratyvinėms hibridinėms rūšims.

Pagrindinis augalo privalumas yra tai, jog jis yra nepretenzingas. Verbena gana atspari šalčiui, gali ištverti užšalimą iki -4 laipsnių.

Didelis verbenos populiarumas tarp sodininkų yra sąlygotas jos nepretenzingumo, žiedų patrauklumo ir plačios rūšių įvairovės. Žemiau pateiki įvairiausių rūšių pavadinimai ir aprašymai, taip pat jų nuotraukos:

Kanados verbena canadensis  Kanados verbena. Priskiriama daugiamečiams augalams. Palankiomis klimatinėmis sąlygomis šios verbenos žydėjimas gali tęstis iki spalio mėnesio pabaigos. Neaukšto ūgio krūmelis – 20 cm. Ažūrinė lapų forma, švelnūs žiedų atspalviai – baltas, rausvas, violetinis.

verbena bonariensis purpletopPatagoninė verbena (verbena patagonica). Verbenų veislė, kuri mūsų krašte auginama kaip vienmetis, nepaisant to, kad yra daugiametis augalas. Žiedai violetinės spalvos. Ant šakotų stiebų susitelkę plaukuoti pailgos formos lapeliai.

Buenos-airių (verbena bonariensis). Šie augalai priskiriami prie aukštaūgių, nes stiebai gali išaugti iki 1 m. Daugiametis puskrūmis ar krūmas formuoja daugybę šoninių šakų su plonyčiais dantytos ir ištemptos formos lapais. Žiedynai skėčio formos, lapeliai dantyti ir pailgi. Šios verbenos žiedeliai smulkūs, alyvinės spalvos.

citrininė verbena aloysia citrodoraCitrininė verbena. (Išsamiau čia) Kvapieji daugiamečiai krūmai auga iki 1.5-2 m aukščio. Patrynus verbenos lapus, juntamas aštrus aromatas su citrusų, mėtų ir melisų natomis. Liepos pradžioje, pasirodo nedideli baltos spalvos žiedai, kartais su rausvai violetinės spalvos užuominomis.

Hibridinė verbenaHibridinė verbena. Veislė buvo gauta iš kelių rūšių. Augalas žolinis, jo aukštis pasiekia 50 cm, turi daug šoninių ūglių. Lapeliai nuleisti, pagal formą primena trikampį. Hibridinės verbenos išsiskiria gausia spalvų palete. Iš viso jų yra 30 rūšių – nuo pačių šviesiausių iki pačių tamsiausių.

Pagrindinis verbenos pranašumas prieš kitas dekoratyvines žydinčias kultūras yra tas, kad ji žydi ilgą laiką ir turi aukštą sėklų daigumo lygį.

Kaip kvepia verbena?

Verbenos kvapas panašus į švelnų citrinų aromatą, kuris yra labai patrauklus.

Verbenų priežiūra

Auginti verbenas visiškai nesunku, tad tai puikus pasirinkimas tiems, kurie tik ketina pradėti auginti dekoratyvinę gėlę namų sąlygomis. Priežiūra apima šiuos žingsnius:

Laistymas. Aktyvuojant augimą ir intensyvų žydėjimą, verbenos reikalauja reguliaraus drėkinimo. Jau nuo vasaros vidurio laistyti augalą rečiau. Pakanka sudrėkinti gruntą 2-3 kartus per savaitę. Vienam krūmeliui prireiks maždaug 5 L vandens.

Negalima perlaistyti, nes tai gali paskatinti ligų vystymąsį.

Dirvožemio purenimas. Ši procedūra labai reikalinga augalams stipraus karščio metu, kai vyksta gausus drėkinimas.

Purenimas leis pamaitinti šaknų sistemą reikiamu deguonimi.

Piktžolių šalinimas. Ypatingai svarbu naikinti piktžoles tik pasodinus verbenas, kol augalai dar nesutvirtėjo. Suaugę verbenų krūmai neblogai susidoroja su piktžolėmis. Jų stiebai auga į plotį ir suformuoja tirštą augmeniją, po kuria kiti augalai jaučiasi nekomfortiškai.

Mulčiavimas. Jį reikia atlikti iškart po to, kai verbenos pasodinamos į atvirą gruntą. Naudojami sudžiūvę lapai arba pjuvenos. Tai leidžia rečiau purenti dirvą ir atsikratyti piktžolių.

Tręšimas. Jei laiku patręšite verbenas mineralinėmis trąšomis, augalas ilgai žydės ir bus nepažeistas ligų. Organinės trąšos naudojamos kartą per visą sezoną. Jei padauginsite azoto žemei, tai neigiamai paveiks žydėjimą. Mineralinės trąšos naudojamos 3-4 kartus per visą vegetacijos laikotarpį. Pernelyg daug tręšti neverta, antraip verbenų ūgliai bus labai stiprūs, o žydėjimas bus silpnas.

Žydėjimo skatinimas. Jei teisingai įvedėte trąšas ir laiku nurinksite nuvytusius žiedus, tai suteiks galimybę gauti ilgalaikį ir gausesnį žydėjimą, kuris tęsis iki pirmųjų šalčių.

Verbenų dauginimo būdai

Sėklinis dauginimosi būdas tinka net pačiam nepatyrusiam sodininkui. Kovo mėnuo laikomas optimaliu laiku sodinimui. Po 2 savaičių bus galima pamatyti pirmuosius daigus.

Verbenos krūmai išsodinami į atvirą gruntą gegužės pabaigoje, o šiauriniuose regionuose – birželio pradžioje. Jie netgi gali išlaikyti užšalimą iki -3 °C, bet tik per trumpą laikotarpį. Verbenoms tinkamiausia vieta bus gerai apšviestas atviras sklypas. Galima panaudoti iš dalies užtemdytą teritoriją. Verbenoms reikia derlingų ir minkštų gruntų, todėl geriausiai tinka substratas, kurį sudaro smėlis ir durpės. Kol sodinukams nėra visiškai susiformavusi šaknų sistema, juos reiktų laikyti po perregima plėvele.

Ligos ir kenkėjai

Tinkamai prižiūrint verbenas, įmanoma išvengti įvairių ligų atsiradimo, juk augalo imunitetas gana tvirtas. Problemos gali atsirasti, jei sodininkai per daug laisto gėles arba lauke per karštas oras. Tuomet egzistuoja miltligės vystymosi tikimybė. Tai grybelinė liga, kai lapeliai pradeda džiūti.

Augalas gali būti paveiktas amarų arba erkių. Norint jų atsikratyti verta naudoti insekticidus.

Naudingos savybės

Verbenų žolė turi didelį kiekį glikozidų, flavanoidų, eterinių aliejų, vitaminų ir mikroelementų. Yra tikima jos gydančiomis savybėmis. Ji renkama, išdžiovinama, o po to naudojama ruošti nuovirus ir tinktūras. Preparatai pasižymi dezinfekuojančiu poveikiu. Juos naudoja kovai su karštine, raumenų spazmais, peršalimo ligomis ir uždegimais. Arbata su keliomis verbenos šakelėmis padeda susidoroti su nuovargiu, nervine įtampa, nemiga, depresija, isterija. Verbenos losjonai naudojami gydyti egzemą, furunkulus, bėrimus, niežulį. Gydytojai įspėja, kad reikia atkreipti ypatingą dėmesį nėštumo laikotarpiu. Verbenos žolė padidina raumenų tonusą ir gali sukelti persileidimą. Prieš pradedant vartoti verbeną žindymo laikotarpiu taip pat reikėtų pasitarti su gydytoju. Jei esate alergiški, taip pat reiktų atsargiai vartoti verbeną.