Augalų kategorijos

Gėlė zefyrantas

Zefyrantas (Zephyranthes) – amarilinių (Amaryllidaceae) šeimos augalai, natūraliai augantys Centrinėje ir Pietų Amerikoje.

Lapai siauri, ilgi, išaugantys iš gumbelio. Mano auginamo zefyranto žiedai balti, esama ir kitų spalvų. Gausiau žydi nuo pavasario iki vasaros vidurio su pertraukomis. Vėliau prasiskleidžia pavieniai žiedai. Rudenėjant lapai pamažu nudžiūsta. Taip ateina ramybės periodas. Per žiemą laikyti sausoje vietoje (panašiai kaip amarilius).

Augalas nėra reiklus. Gali augti kambaryje, vasaros sezonu lauke. Sodinti į vazonėlius po kelis, į purią, laidžią vandeniui žemę, padaryti drenažą. Sodinti taip, kad gumbelio viršus matytųsi. Kol pradės augti lapai, laistyti saikingai, neleisti žemei išdžiūti.

Zefyranto žiedasGali pirmiau už lapus pasirodyti žiedai. Jie pirmi pasveikins su pavasariu. Lapai netruks pasirodyti. Kai žiedynkočiai šiek tiek paaugs, pamaitinti trąšomis. Taip stiebai užaugs aukštesni ir nepražys tarp lapų. Žydintiems reikalingos trąšos, turinčios daugiau fosforo, peržydėjusiems – kur daugiau kalio.

Peržydėjus augalams, žiedynstiebius nukarpyti. Jie gelsta, pasidaro nedekoratyvūs. Be to, stiebas be reikalo naudoja maisto medžiagas.

Vasarai galima su vazonu ar be jo išnešti į lauką. Žiedai jautrūs lietaus lašaus lašams, todėl reikia juos apsaugoti. Kad apsaugotume, išneštą vazoną pastatykime po stogu. Auginamus vazonėliuose kasmet persodinti nereikia, užtenka pakeisti viršutinį žemės sluoksnį.

Jei sodinsime lauke, tiesiai į lysvę, sodinkime tik po šalnų, nes visi šios šeimos augalai atkeliavę iš šiltesnių kraštų. Tai bus apie gegužės pabaigą ar birželio pradžią.

Rudenį nepamirškime iškasti, įsodinti į vazonus ir per žiemą laikyti sausai. Galima gumbelius sudėti į dėžutes ir užpilti durpėmis.

Galima užsiauginti sėklų, tačiau patiems reikės žiedelius apdulkinti. Žiedynkočiai, augindami sėklų dėžutes, linksta. Reikia juos pririšti prie mažų kuoliukų, kad neišlūžtų iš svogūnėlio ar stiebelio. Paprastesnis dauginimo būdas atskiriant gumbelius.

Žiedai puošnūs net ir pavieniai, verti, kad augintume ir džiaugtumės jais.

Zefyrantas
Kambarinė gėlė zefyrantas