Augalų kategorijos

Jostras

Jostras priklauso stepukinių (Apocynaceae) šeimai. Gentyje 70 rūšių, kurios paplitusios Pietų Amerikos šiaurinėje dalyje. Tai medžiai arba krūmai su storais ir mėsingais ūgliais. Ši gėlė dar vadinama Plumerija. Jos lapai kiaušiniški, pailgai lancetiniai su ilgais lapkočiais. Žiedai balti, raudoni, geltoni arba rausvi, sutelkti į kekes ūglių viršūnėse. Žydi gausiai ir ilgai.

Dažniausiai auginamas dviejų rūšių – baltosis ir raudonosis jostras. Jis gerai auga erdviuose kambariuose ir žiemos soduose.

Baltasis JostrasBaltasis jostras (Plumeria alba L.) savaime auga Antilų salų pakrančių brūzgynuose, sausoje dirvoje. Tai lapus metantys medžiai iki 10 m aukščio. Lapai linijiški, iki 30 cm ilgio ir 1,2-7,5 cm pločio, pakraščiai pakilę į viršų, viršūnėlės smailėjančios. Lapų apačia baltai pūkuota. Žiedai sutelkti retose kekėse ūglių viršūnėse, 2-2,5 cm skersmens, balti su geltonu viduriu, kvepiantys.

Raudonasis JostrasRaudonasis jostras (Plumeria rubra L.) savaime auga Meksikoje, Venesueloje ir Antilų salų pakrančių brūzgynuose, taip pat sausoje dirvoje. Užauga mažesni, bet kartais pasiekia 5 m. Lapai atvirkščiai kiaušiniški, iki 45 cm ilgio ir 15 cm pločio, su buka arba smailėjančia viršūne. Lapų apačia lygi arba pūkuota. Žiedai sutelkti tankiose kekėse ūglių viršūnėse, 5 cm skersmens, rausvi, raudoni ir stipriai kvepiantys.

Jostras šviesiamėgis, jiems patinka ilgos ir saulėtos dienos. Vasarą reikia laistyti gausiai, bet vandenį iš padėklo iš karto išpilti. Nuo pavasario iki rudens tręšiama kas 2-3 savaitės mineralinėmis arba organinėmis trąšomis. Jauni augalai persodinami kasmet, senesni kas 2-3 metai. Vazonų reikia didelių, nes greitai auga. Žiemoja palyginti šiltai, reikia palaikyti ne mažiau kaip 16°C. Kai numeta lapus, laistoma retai ir negausiai, tik tiek, kad nesudžiūtų šaknys. Žemė neturi perdžiūti.

Gėlė dauginama sėklomis, kurios sėjamos į 6 cm skersmens vazonėlius. Auginiai skinami pusiau sumedėję, liepos – rugpjūčio mėn. Galiukai apveliami fitohormonais ir sodinami dėžutėse. Laikoma šiltai (24-28°C) ir labai drėgnai, dažnai vėdinama ir purškiama drungnu vandeniu. Labai naudinga dėžę iš apačios šildyti. Įsišaknija po 1,5 mėn., tuomet persodinama į vazonus. Jostrams tinka velėninės, kompostinės, durpinės žemės ir smėlio (2:1:1:1) mišinys.

Šaltai laikomas ir gausiai laistomas augalas pradeda pūti. Kai oras per sausas, ruduoja lapų galai (sausame ore reikia purkšti drungnu vandeniu). Sausoje, saulėtoje patalpoje gali užpulti voratinklinės erkės.

Jostras vazone (kambarinė gėlė - žydintis medelis)
Žydintis medelis (Jostras arba Plumeria)