Augalų kategorijos

Kaktusas echinopsis

Dar visai neseniai tik apvalaini kaktusai su ilgais baltais žiedais buvo vadinami echinopsiais (lot. Echinopsis). Dabar šiuo vardu vadinama dauguma Trichocereus, Lobivia ir Pseudolobivia rūšių. Echinopsis labai dažnai auginamas kambaryje. Iš pradžių šis tamsiai žalias kaktusas būna apelsino dydžio, bet galiausiai tampa stulpelio pavidalo su ryškiomis briaunomis ir aštriais spygliais. Kai kurie augalai užsiaugina daug atšakų, kurias galima atskirti ir pasodinti į atskirus vazonus. Šie jauni augalai taip pat užsiaugina daug atšakų, tik vargiai kada sukrauna žiedus. Jei norite sulaukti žiedų, pirkite arba pasėkite naują augalą. Žiemą visiškai sausą echinopsį laikykite šviesioje ir kuo vėsesnėje vietoje (tik ne šaltyje) – tuomet ankstyvą pavasari jis sukraus nuostabius baltus, beveik 20 cm ilgio žiedus. Pietų Amerikoje savo gardžiu kvapu jie privilioja naktinius vabzdžius. Echinopsis rūšis, kuri anksčiau vadinta Lobivia, žydi trumpesniais, bet panašaus skersmens žiedais, kurie dažnai būna ryškiai geltoni, oranžiniai, raudoni ar tamsiai raudoni. Šių kaktusų žydėjimui reikia daug saulės, šviežio oro ir vėsos žiemos metu. Todėl juos tinka auginti šiltnamiuose. Žiemą jie pakelia kelis laipsnius šalčio, jeigu laikomi visiškai sausai. Štai kelios rūšys:

Echinopsis backebergii – apvalainas, žiedai (iki 9 cm skersmens) būna nuo tamsiai raudonų iki violetinių su šviesesniu viduriuku.

Echinopsis chamaecereus kai kur vadinamas “arachio kaktusu”. Jo segmentai, panašūs į arachius, persisveria per vazono kraštą. Oranžinio raudonumo žiedai pasirodo vasaros pradžioje, bet tik po sauso ir labai šalto žiemos ramybės laikotarpio, kurio metu kaktusas pakelia šaltį iki minus 10 °C. Ši rūšis lengvai kryžmiškai apsidulkina su kitomis Echinopsis rūšimis, todėl yra begalė mišrūnų su storesniais segmentais ir stambesniais įvairių spalvų žiedais.

Echinopsis haematantha – mažas, rutuliškas arba statinaitės pavidalo, apsidengęs plokščiais spyglių kuokšteliais. 4 cm pločio žiedų spalva nuo raudonos iki oranžinės, o vainikėlio žiotys būna baltos arba žalsvos.

Echinopsis pentlandii užaugina daug atšakų. Tai žvilgančiai geltoni statinaitės pavidalo stiebai su labai aštriais spygliais. Rausvi arba raudoni žiedai užauga apie 3 cm pločio.

Echinopsis tiegeliana žydi tamsiai raudonais žiedais, kurie papuošia žvilgantį, netaisyklingai briaunotą stiebą.

Visas Echinopsis rūšis vasarą galima išnešti į lauką ir laikyti saulėtoje vietoje, kurios nepasiekia lietus. Augimo sezonu šiuos kaktusus reikia laistyti vidutiniškai, kaip paprastą kambarinę gėlę.