Augalų kategorijos
Citrusas arba Citrinmedis – rūtinių (Rutaceae) šeimos augalas. Jų yra kelios rūšys. Gerai žinomi jų vaisiai – apelsinai, citrinos, greipfrutai, mandarinai. Iš vaisių sėkliukių nesunku išauginti visžalius augalus; per keletą metų užauga tokio dydžio, kad reikia sodinti į kubilą. Žiemą laikant vėsioje patalpoje, jau dvejų metų gėlės žydi, bet vaisių nemezga (išimtis yra Citrus taitensis).
Pavasarį ir vasarą citrinmedžio augimo periodas. Kovo-balandžio mėn. persodinti į gerai perpuvusią, vidutinio sunkumo puveninę žemę. Vazonuose auginamus kas 2-3 metus, kubiluose – kas 5-8 metus. Indas turi būti ne per didelis, geras drenažas. Dalį šaknų nupjauti aštriu peiliu, saugoti jaunas šakneles. Pavasarį šakas galima apgenėti, bet tai ne persodinimo metais. Laistyti laipsniškai gausiau. įsišaknijusios gėlės balandžio-liepos mėn. tręšiamosi atitinkamomis trąšomis kas savaitę (3 g/l). Vasarą išnešti į lauką, saulėtą vietą, gausiai laistyti, purkšti.
Rudenį ir žiemą, ramybės periodu, laikyti labai šviesioje, 5-8°C temperatūros vietoje, laistyti labai mažai.
Šiltesnę patalpą gerai vėdinti, nes gali užpulti amarai, kartais nukrinta lapai. Dauginama sėklomis. Žiemą jos sėjamos j smėlj ar lengvą žemę ir laikoma šiltame kambaryje. Pavasari dauginama ūgliais.
Citrinmedžio auginimas namuose
Vasarą citrinmedį pridenkite nuo tiesioginių saulės spindulių, kad neperkaistų vainikas ir šaknys. Jie nemėgsta kilnojimo, kartais net nustoja augti. Citrinmedžiai pripranta prie vieno kambario, vieno lango ir net prie vieno žmogaus.
Jeigu kambaryje oras sausas, lapus purškite vėsiu vandeniu. Žemė vazonėlyje niekada neturi perdžiūti, nes ima kristi lapai. Karštomis vasaros dienomis citrinas gausiai laistykite, kartais net 2 kartus per dieną. Vandenį iš čiaupo bent parą palaikykite, kad išgaruotų chloras. Žiemą optimali kambario temperatūra – 12-16°C.
Jaunus medelius persodinkite kiekvieną pavasarį, penkiamečius ir vyresnius – kas 2-3 metai. Persodinama į tokio dydžio vazonėlį, kad laisvai tilptų prieš tai buvęs. Labai erdvaus vazono nereikia, ypač jauniems augalams.
Žemės grumstą atsargiai apgramdykite iš viršaus ir šonų ir įstatykite į naują vazoną. Kiaurymes užpildykite šviežiu substratu. Vazono dugne priberkite smulkių akmenėlių arba keramzito drenažui.
Tręšiama kartą per 2 savaites mineralinių trąšų tirpalu be chloro. Naudinga pakaitomis tręšti karvės arba paukščių mėšlo antpilu. Trečdalį indo pridėkite mėšlo, iki viršaus pripilkite vandens ir uždengę laikykite 2 savaites. Prieš tręšdami atskieskite vandeniu: karvių mėšlo antpilą — santykiu 1:10, paukščių mėšlo — 1:25.
Sėjinukai pražysta tik po 7-15 metų, todėl citrinmedžiai dažniausiai dauginami auginiais, nupjautais jau nuo derančio medžio. Auginiai su 2-3 lapais pjaunami nuo vienmečių arba dvimečių ūglių. Apatinis pjūvis daromas kampu per 2-3 mm nuo pumpuro, viršutinis — tiesiai, 5 mm virš lapo. Apatinis lapas nugnybiamas. Auginiai kampu sodinami į drėgną smėlį 1,5-2 cm gyliu, palaistomi, lapai apipurškiami vandeniu ir užvožiami stiklainiais. Labai dideli lapai trečdaliu patrumpinami. Auginius reguliariai purškite ir vėdinkite, jie įsišaknyja per 1-1,5 mėn.
Dažnai citrinmedžiai vienu metu žydi (pavasarį arba rudenį) ir nokina vaisius, todėl atrodo ypač dekoratyviai. Žiedai labai kvapnūs. Citrinmedžius būtina formuoti. Pirmiausia nugnybiama viršūnė, kad geriau šakotųsi. Vaisius citrinos mezga tik ant šoninių, horizontalių šakelių, bet ir jas patrumpinkite, kad per daug neištįstų.
Citrinmedžių dauginimas
Sėjinukai pražysta tik po 7-15 metų, todėl citrinmedžiai dažniausiai dauginami auginiais, nupjautais jau nuo derančio medžio arba skiepijami. Auginiai su 2-3 lapais pjaunami nuo vienmečių arba dvimečių ūglių. Apatinis pjūvis daromas kampu per 2-3 mm nuo pumpuro, viršutinis – tiesiai, 5 mm virš lapo. Apatinis lapas nugnybiamas. Auginiai kampu sodinami į drėgną smėlį 1,5-2 cm gyliu, palaistoma, nupurškiama vandeniu ir kiekvienas užvožiamas stiklainiu arba dėžute uždengiama stiklu, polietilenu. Labai dideli lapai trečdaliu patrumpinami. Auginius reikia nuolat purkšti ir vėdinti, jie įsišaknyja per 1-1,5 mėn. Sėklos sėjamos į lengvą žemių mišinį, laikoma šiltai ir drėgnai. Jokių specialių sąlygų nėra. Dažnai sėklyčių prikaišoma kitų gėlių vazonuose ir pamirštama, o po mėnesio ar dviejų pasirodo daigeliai.
2-3 m. amžiaus sėjinukus rekomenduojama skiepyti jau derančio citrinmedžio ūgliais, tuomet pradės greitai derėti.