Augalų kategorijos

Oregono buksmedis (Šilžiurkščio krūmas)

Krūmas Šilžiurkštis (Paxistima myrsinites (Pursh) Raf. – anksčiau gentis buvo vadinama Pachistima arba Pachystima) angliškai kalbančiose šalyse vadinamas Oregono buksmedžiu (Oregon boxleaf). Savaime auga kalnuose vakarinėje Šiaurės Amerikos dalyje bei Šiaurės Meksikoje.

ŠilžiurkštisTai nedidelis (paprastai iki 0,5 m, retais atvejais iki 1 m aukščio) visžalis krūmas, panašus į miniatiūrinį buksmedį, nors kartais jo ilgos plonos šakos nusidriekia pažeme beveik metrą. Lapai odiški, pailgi ar elipsės formos, 1-3 cm ilgio. Žiedai neryškūs, žalsvai purpuriniai arba rusvi, panašūs į karpotojo ožekšnio žiedus, žydi gegužės – birželio mėnesį. Gali augti saulėje ar pusiau pavėsyje, mėgsta drėgnoką, bet neužmirkusią, derlingą dirvą. Dauginama vasaros auginiais, auga lėtai. Apie auginimą Lietuvoje kol kas nėra duomenų, bet po sniegu tikriausiai peržiemotų sėkmingai.

Kalninis šilžiurkštis (Paxistima canbyi A. Gray) natūraliai paplitusi keliose rytinėse JAV valstijose, paprastai upelių šlaituose. Pas mus augina vienas kitas augalų mėgėjas, Vilniaus ir Kauno botanikos sodai. Tai šiek tiek žemesnis (apie 20-30 cm), siauresniais lapais krūmas. Žydi balandžio – gegužės mėnesį, žiedai žalsvai raudoni arba gelsvai žali. Tinka auginti alpinariumuose, nedideliuose gėlynuose, dera su spalvingais neaukštais spygliuočiais ir lapuočiais krūmais. Apšąla tik labai šaltomis žiemomis, ligoms ir kenkėjams atsparus.

Krūmas Šilžiurkštis (Paxistima myrsinites)
Krūmas Šilžiurkštis (oregono buksmedis)