Augalų kategorijos

Krūmas (amorpha fruticosa)

Šie gražūs krūmai savo žiedynais šiek tiek panašūs į labai išpopuliarėjusias budlėjas, jie taip pat svaiginančiai kvepia ir yra tikras lobis bitėms. Amorfos pražysta birželio mėnesį, žydi apie 2-4 savaites ir pritraukia būrius įvairių vabzdžių. Žiedai nuo raudonai rudų iki violetinių, ilguose varpos formos viršūniniuose žiedynuose.

Krūminė amorfa (false indigo bush)Užsienyje amorfos vadinamos netikruoju indigo arba indigo krūmu (false indigo bush) ir painiojamos su kitu augalu – dažine indigažole (Indigofera tinctoria) arba tikruoju indigo, iš kurios gaminami indigo dažai.

Krūminė amorfa (Amorpha fruticosa) pas mus užauga apie 2m aukščio. Žydi nuo birželio vidurio iki liepos vidurio, nelygu oras. Sudėtiniai, iki 30 cm ilgio lapai sudaryti iš 11-25 smulkesnių lapelių. Žiedai tamsūs, bet su geltonais kuokeliais, todėl atrodo puikiai. ‘Albiflora‘ amorfos išsiskiria baltais žiedais, ‘Coerulea‘ – mėlynais, ‘Pendula‘ šakos gražiai svyra.

Žiemą kartais apšąla jauni ūgliai, o labai šaltą besniegę žiemą šiek tiek apšąla ir senos šakos. Tai ne bėda, nes pavasarį amorfos greitai atauga ir jauni ūgliai gausiai žydi.

Krūminės amorfos žiedynasŽemoji amorfa (Amorpha nana) užauga vos 50-60 cm aukščio. Žiedai labai kvapnūs, purpuriniai, sutelkti ilguose plonuose varpos formos žiedynuose. Besniegę žiemą šakos gali nušąlti iki žemės, bet pavasarį ataug ir gausiai žydi.

Amorfos pakenčia sausrą, gerai auga priesmėlio arba lengvose priemolio dirvose, labai tinka alpinariumams. Vienintelis šių įspūdingų krūmų trūkumas – jie leidžia daug šaknų atžalų, kurias reikia nuolat išpjauti. Taip pat pavasarį išpjaunamos apšalusios šakos. Dauginama sėklomis, žaliaisiais auginiais ir atžalomis. Amorfų galima įsigyti Lietuvos medelynuose.

Krūminė amorfa
Krūminės amorfos žiedai