Augalų kategorijos

Kukmedis

Augalas Kukmedis (Taxus) priklauso kukmedinių (Taxaceae) šeimai. Šis dekoratyvus medis savaime gana plačiai paplitęs Vakarų Europoje.

Angliškas kukmedisAnglų legenda byloja, kad legendinio Robino Hudo lankas buvo pagamintas iš kukmedžio. Jo mediena ne tik tvirta, bet ir tampri. Anglai iki šiol labai myli ir gerbia šį augalą, mielai jį sodina savo sodybose. Nuo seno žinoma, kad kukmedžiai nuodingi. Kuo spygliai senesni (jie gyvena apie 6-8 metai), tuo daugiau nuodų sukaupia. Senovėje Anglijoje buvo sakoma, kad jeigu nori nunuodyti žmogų, pavaišink jį vynu kukmedžio taurėje. Sodininkams kukmedžių bijoti neverta, svarbu neleisti vaikams į burną kišti jų spyglių ar raudonų gražių uogų. Angliškas kukmedis (Taxus baccata) – tai vienas iš nedaugelio spygliuočių, kurie puikiai jaučiasi pavėsyje. Medienoje esantys fitoncidai valo orą ir užmuša daugelį pavojingų mikroorganizmų.

Atvirose ir saulėtose vietose kukmedžiai auga greičiau, bet prasčiau žiemoja. Šakos dažnai apšąla, spygliai pavasarį nudega. Šiltoje pavėsingoje užuovėjoje – geriau žiemoja, bet lėčiau auga. Jeigu sodinama duobėse arba vazonuose, tinka velėninės žemės, durpių ir smėlio (3:2:2) mišinys. Pridedama 100 g universalių kompleksinių mineralinių trąšų. Rekomeduojama įrengti apie 20 cm žvyro arba molio duženų drenažo sluoksnį. Europiniai kukmedžiai dirvai nereiklūs, kanadiniai geriau auga silpnai rūgščiose, tarpiniai – neutraliose arba silpnai kalkingose dirvose.

Europinis KukmedisKukmedis visai nepakenčia stovinčio vandens, sunkiųjų metalų bei kitų toksinių medžiagų, todėl dideliuose miestuose auginami rečiau. Neblogai ištveria sausrą, nes ilgos šaknys pačios suranda vandens požeminiuose šaltinuose. Jeigu požeminis vanduo labai druskingas, per sausras kukmedžiai pradeda ruduoti. Pirmiausiai nukenčia spygliai arčiausiai kamieno.

Grupėse kukmedžiai sodinami kas 0.6-2.5 m (nelygu kultivaras), 60-70 cm gyliu. Šaknies kaklelis turi būti lygus su žemės paviršiumi. Mulčiuojama medžio žieve 8 cm sluoksniu. Jaunus augalus žiemai reikia uždengti ir saugoti nuo sniego, nes šakelės būna labai trapios ir lengvai lūžta. Paaugusius kukmedžius svarbiausia saugoti nuo kaitrios pavasario saulės, kuri nudegina spyglius ir šakas.

Dauginama sėklomis ir auginiais. Sėklos laikomos 7 mėn. šaltai (3-5°C) drėgname smėlyje. Galima sėti tiesiai į lysvę rudenį. Sudygsta pavasarį per 2 mėn. Nestratifikuotos sėklos sudygsta tik per 1-3 metus.

Kukmedžiai lengvai dauginami auginiais, nupjautais nuo viemečių ir dvimečių šakučių (su “pėdele”). Įdomu, kad auginiai nuo stačiai į viršų augančių šakų suformuoja labai tankius ir tiesiai aukštyn augančius kerus. Auginiai nuo horizontaliai augančių šakų suformuoja žemus ir retus kerus. Greičiau augančių formų kukmedžiai tinka gyvatvorėms ir apvadams, nes visai nebijo žirklių.

Europinis kukmedis (Taxus baccata) paplitęs beveik visoje Vakarų Europoje, Kaukaze ir Mažojoje Azijoje. Vidurio Europoje užauga iki 17, Kaukaze – iki 27 m arba daugiau. Spygliai 2-3.5 cm ilgio, tamsiai žali, plokšti ir blizgantys, labai gražūs.

Paprastasis kukmedisKukmedžiai gerai pakenčia pavėsį ir išgyvena tokiose vietoje, kur kiti spygliuočiai skurstų ir pamažu sunyktų. Jiems reikia derlingos, kalkingos ir drėgnos žemės, tinka priemolis. Nebijo persodinimo, galima karpyti. Nemėgsta kaitrios saulės, nors margaspygliai ar geltonspygliai kultivarai ją pakenčia. Auga palyginti lėtai (kai kurių rūšių kukmedžiai – 5 cm per metus), gyvena iki 4000 metų. Šaltomis žiemomis Lietuvoje kai kur apšąla, kai kada smarkiai. Jaunus augaliukus žiemai reikia pridengti. Labai gerai jaučiasi ir greičiau auga pajūryje, drėgnuose šlaituose, šiltose užuovėjose.

Europinių kukmedžių kultivarai tinka apvadams, gyvatvorėms formuoti. Tai vienas iš svarbiausių augalų Vakarų Europoje, ypač Didžiojoje Britanijoje (po buksmedžių), iš kurių karpomos įvairios figūros. Pas mus verčiau karpyti tarpinius kukmedžius, kurie atsparesni šalčiui ir greičiau auga (žr. augalų klimato zonos).

Kukmedžio auginimas

‘Adpressa’ – neaukšti medeliai arba krūmai iki 3 m aukščio ir pločio. Vainikas platus, šakutės trumpos, auga padrikai. Spygliai trumpi ir smulkūs, iš viršaus tamsiai žali, iš apačios – melsvai žali. Iš šių kukmedžių kilodaug gražių naujų formų geltonai margais spygliais, auksiniai geltonomis ūglių viršūnėmis ir pan. Dauginama sėklomis ir auginiais. Šalčiui atsparūs, bet labai šaltą ir besniegę žiemą gali apšąlti vienmečiai ūgliai. Tinka sodinti grupėmis ir pavieniui, gyvatvorėms.

‘Washingtonii’ – užauga 1,5-2 m aukščio. Vainikas purus, šakos prigludusios. Spygliai gražiai išlinkę, vasarą gelsvai žali su baltu apvadu, žiemą auksiniai geltoni arba bronziniai. Šalčiui atsparus. Labai gražiai atrodo pasodinti po vieną.

‘Horizontalis’ užauga vos iki 0,8 m į aukštį ir gerokai daugiau į plotį. Ūgliai auga plačiai, palyginti toli vienas nuo kito. Spygliai 2,5 cm ilgio ir 4 mm pločio, iš viršaus tamsiai žali, iš apačios šviesiai žali su tamsia juostele per vidurį. Labai tinka pavėsingiems alpinariumams ir atraminėms sienelėms papuošti, galima auginti vazonuose. Grupėmis sodinami pievelėje.

‘Dovastoniana’ užauga iki 3-5 m aukščio. Šakos ilgos, stačios, auga palyginti toli viena nuo kitos, viršūnėlės svyra. Spygliai tamsiai žali, apie 3 cm ilgio ir iki 3 mm pločio, auga dviem eilėmis.Galima dauginti sėklomis ir auginiais. Dažnai auginami ir geltonspygliai kukmedžiai ‘Dovastonii Aurea’ auksiniai geltonais ūgliais ir spygliais.

‘Repandens’ kukmedžiai auga pažeme (0,4-0,5 m aukščio ir 2-5 m pločio). Spygliai iki 3 cm ilgio. blizgantys, iš viršaus tamsiai žali su melsvu atspalviu ir aiškia centrine linija, iš apačios šviesesni. Auga lėtai, pakenčia pavėsį ir mėgsta drėgmę, bet nepakenčia stovinčio vandens. Žemė turi būti puri ir laidi, vidutiniškai derlinga. Sunkesnėje žemėje duobės dugne įrengiamas storas drenažas. Šalčiui palyginti atsparūs. Tinka apželdinti pavėsingas terasas ir stogus, auginti vazonuose ir alpinariumuose (ne pietinėje pusėje).

‘Semperaurea’ užauga 2 aukščio ir 4 m pločio. Vainikas apvalus, šakos stačios, trumpos, bukomis, lyg nupjautomis viršūnėmis. Šakelės geltonai rudos, spygliai 1-2 cm ilgio, ūglių viršūnėse trumpesni, iš viršaus auksiniai geltoni, iš apačios šviesiai auksiniai arba su geltonu pakraščiu. Tai vieni iš gražiausių geltonspyglių kukmedžių.

‘Fastigiata’ užauga iki 3-5 m aukščio. Vainikas plačios kolonos formos, viršūnės svyrančios. Šakų daug, jos stačios, trumpos ir kylančios. Spygliai 2-2,5 cm ilgio, juodai žali, išlinkę į vidų, auga ant šakučių spirale. Palyginti atsparūs šalčiui, bet labai šaltą žiemą apšąla. Sodinama nuo vėjo apsaugotoje ir saulėtoje vietoje. Tinka sodinti pavieniui ir grupėmis.

‘Fastigiata Aurea’ vainikas kolonos formos. Jauni ūgliai ir spygliai auksiniai geltoni su žalsva juostele. Dažniausiai sodinama nedidelėmis grupėmis.

‘Elegantissima’ auga greitai, užauga iki 3-5 m aukščio. Ūgliai plačiai išsišakoję, tvirti, blyškiai žali. Spygliai 1-1,5 cm ilgio, baltai margi su gelsvu atspalviu. Tinka sodinti grupėmis, gyvatvorėms.

‘Erecta’ užauga iki 8 m aukščio. Vainikas platus, viršūnės įstrižai nupjautos. Šakų daug, jos plonos, stačios, galiukai kylantys. Spygliai pilkai žali, trumpi ir ploni. Tinka sodinti grupėmis.

Tarpiniai kukmedžiai (Taxus media Rehd. (Taxus cuspidata x Taxus baccata) auga greičiau už europinius. Jie gauti sukryžminus europinius ir toli Rytuose (Japonija, Korėja ir pan.) savaime augančius dygiuosius kukmedžius. Atsparūs šalčiui, nedideli (iki 6 m aukščio), dažniausiai auga krūmu arba medeliu su keletu kamienų.

Kukmedžių auginimas

‘Densiformis’ užauga iki 1,5 m aukščio 3 m pločio. Vainikas tankus, apvalus. Jauni ūgliai žiemą žalsvai rudi, jų daug. Spygliai 2-2,2 cm ilgio, ploni, smailiomis viršūnėlėmis, iš viršaus šviesiai žali. Per metus paauga apie 10 cm.

‘Strait Hedge’ užauga 3-5 m aukščio ir 1-1,5 m pločio. Vainikas tankus, siauros kolonos formos. Spygliai tamsiai žali. Kasmet paauga apie 15 cm. Pakenčia pavėsį. Gerai auga derlingose ir laidžiose dirvose, nepakenčia stovinčio vandens ir rūgščios žemės.

‘Hicksii’ užauga 3-4 m aukščio ir 2-3 kartus didesnio pločio. Ūgliai kylantys, ilgi. Spygliai 2,5-3 cm ilgio, iš viršaus blizgantys, tamsiai žali, su aiškia centrine gysla, iš apačios šviesiai žali. Kasmet paauga apie 15 cm. Tinka sodinti pavieniui ir grupėmis alpinariumuose, terasose, namo priekyje.

‘Hillii’ užauga 3-4 m aukščio ir 2-3,5 m pločio. Vainikas tankus, plačios piramidės formos. Spygliai blizgantys, apie 2-2,2 cm ilgio, smailiomis viršūnėmis. Kamet paauga apie 10-15 cm. Mėgsta pusiau pavėsį, laidžią priemolio žemę, nepakenčia stovinčio vandens ir rūgščios dirvos.
Mūsų medelynuose pasitaiko ir puošnių ‘Brawnii’, ‘Aurea’, ‘Stricta Viridis’ tarpinių kukmedžių.

Kukmedžio uogos
Krūmas kukmedis