Augalų kategorijos
Rusijoje, o taip pat ir Lietuvoje, kalizijos ant palangės auginamos daugiau kaip 100 metų. Paklauskite močiutės apie auksinį ūsą – ji greičiausiai parodys vazonėlį su aukštu, į kukurūzą panašiu augalu. Ir nė užuominos apie ūsus ar auksą. Auksiniu šis augalas vadinamas todėl, kad esą slepia savyje neįkainojamus turtus. Juos tinkamai panaudojus, galima ilgai ir sveikai gyventi.
Liaudies medicinos žinovai kalizijos sultimis ir užpiltinėmis gydo virškinimo trakto ligas, bronchinę astmą, žaizdas, vėžį, žaizdas, nudegimus ir lūžius, net priklausomybę nuo nikotino ir alkoholio. Tačiau prieš pradėdami savarankišką gydymą, būtinai pasikonsultuokite su savo gydytoju, nes šio augalo preparatai sukelia daug šalutinių reiškinių, kaip stipri alergija, alerginiai dermatitai, balsų stygų pažeidimai ir pan., ypač jeigu žmogaus imunitetas nusilpęs. Net žiniuoniai pabrėžia, kad kaliziją reikia vartoti atsargiai, su saiku ir protu. Mokslininkai kalizijas pradėjo tirti palyginti neseniai – apie jas dar žinoma per mažai, kad būtų galima skelbti žmogaus sveikatai saugiu vaistiniu augalu.
Namuose kalizijos užauga iki 1 m aukščio ir turi dvejopus ūglius – vieni augina stačią lapų skrotelę, kiti driekiasi horizontaliai ir labai lengvai įsišaknija. Kartais jos pražysta smulkiais žiedeliais, sutelktais šluotelės formos žiedyne.
Mėgsta šviesą ir šilumą, bet nepakenčia tiesioginės saulės. Šaknys mėgsta erdvę – juo aukštesnis ir stipresnis augalas, tuo didesnis turi būti vazonas. Drenažui tinka šviežių kiaušinių lukštų ir upės smėlio mišinys, sodinama į derlingą kompostą su 20-30 proc. rupaus smėlio.
Pavasarį ir vasarą laistoma dažnai, kad žemė neišdžiūtų, bet vanduo padėkliuke nestovėtų. Žiemą laistoma 1-2 kartus per savaitę. Geriausiai jaučiasi ir greičiausiai auga karštą vasarą, kai temperatūra 25-27°C. Puikiai peržiemoja kambaryje toliau nuo radiatorių, ant palangės per šalta. Kalizijoms patinka, kai purškiama vandeniu, nors tai nebūtina. Jas reikia pririšti prie atramos, nes stiebas neišlaiko savo svorio ir šoninių ūglių.
Dauginti nesunku šoniniais ūgliais, kurie įsišaknija vos palietę žemę, ir auginiais. Auginiai pamerkiami į vandenį ir įsišaknija per savaitę arba dvi. Juos galima sodinti ir tiesiai į purią drėgną žemę vazonėliuose, uždengti stiklainiu arba polietileno plėvele. Kasdien išvėdinama. Iš pradžių laikoma pavėsyje, paskui pusiau pavėsyje.