Augalų kategorijos

Kvapusis pelėžirnis

Kvapusis pelėžirnispupinių šeimos, iki 2m aukščio gėlė (vijoklinis augalas), auga savaime visuose šiauriniuose žemės kraštuose.

Stiebas ilgas, laipiojantis, žolinis, turi ūselius, kurių pagalba prisitvirtina prie atramų. Lapai nedideli, sudėtiniai, ovalūs, priešpriešiniai.

Žiedai lūpažiedžiai, sukrauti po kelis kekėse, įvairių spalvų, maloniai kvepia. Žydi birželio – rugpjūčio mėn. Tinka pavėsinių, balkonų apželdinimui, puokščių sudarymui.

Augalas nereiklus dirvai, geriau auga saulėtoje vietoje, mėgsta laistymą, trūkstant drėgmės, nukrenta žiedpumpuriai. Sėklos sėjamos gegužės mėn. pradžioje tiesiai į augimo vietą.

Sėjama po 2-3 sėklas kas 8-10 cm. Nemėgsta persodinimo.

Pelėžirnis
Kvepiantieji pelėžirniai (Lathyrus odoratus) žinomi jau daugiau kaip 300 metų. Sicilietis Cupani 1699 m. Palermo botanikos sode rado laukinį pelėžirnį su neįprastai stambiais žiedais. Sužavėtas jų grožio ir aromato, išsigimusio augalo sėklomis italas pasidalijo su Anglijos botanikais. Netrukus vienas selekcininkas išvedė kultūrinį pelėžirnį ir pavadino ‘Cupani’ vardu. Tai iki 2 m aukščio vijoklis kvapniais žiedais.

Kvepusis pelėžirnis greitai dauginasi, todėl netrukus atsirado šimtai naujų veislių ir hibridų su įvairiaspalviais (nuo baltų iki tamsiai violetinių) žiedais. Per daugelį metų buvo išvesta žemaūgių ir netgi miniatiūrinių formų pelėžirnių, kuriems nereikia atramų. Juos galima sodinti į vazonus arba balkonų lovelius. Apmaudu, kad paskutiniu metu selekcininkams žiedų dydis ir forma svarbiau už kvapą. Kai kurie nauji hibridai labai gražūs, bet bekvapiai.
Be kvepiančiųjų, sodeliuose dažnai auginami daugiamečiai vasariniai (Lathyrus vernus) ir plačialapiai (Lathyrus latifolius) pelėžirniai . Pirmieji užauga iki 30 cm ir , nelygu oras, žydi nuo gegužės iki liepos. Plačialapiai žirneliai vijokliniai, žydi rausvai violetiniais žiedais vasarą ir ankstyvą rudenį.

Kvepiantiesiems pelėžirniams tinka laidi, humusinga, 30 cm gyliu perkasta ir išpurenta dirva. Galima patręšti perpuvusiu galvijų mėšlu arba mėšlo ir komposto mišiniu. Prieš sėją sėklos sudaiginamos. Sėjama lizdeliais, po 3-5 sėklas prie atramų. Kai užauga dvi poros lapų, viršūnėlės nugnybiamos, kad labiau šakotųsi. Nuo vasaros vidurio pelėžirniai kas 2 savaitės papildomai tręšiami mineralinėmis trąšomis. Peržydėję žiedai išskinami kartu su koteliais, kad augalas sukrautų daugiau naujų pumpurų.

‘Bijou Mixed’ – 30 cm aukščio hibridiniai pelėžirniai. Tinka mažiems sodams, auginami loveliuose ir gėlinėse. Pražysta anksti, žydi gausiai, žiedai nuo rausvų iki tamsiai raudonų ir mėlynų, sutelkti po keletą ant ilgų kotelių.
‘Supersnoop’ užauga 60-75 cm aukščio, prie atramų juos reikia pririšti, nes patys nesivynioja. Labai ilgai žydi, atsparūs karščiui ir sausroms. Galima sodinti vazonuose (po tris).
‘Painted Lady’ pasiekia net 160-180 cm aukštį. Tai viena iš seniausių kvepiančiųjų pelėžirnių veislių. Žiedai dvispalviai, rausvai balti, dideli ir labai gražūs.