Augalų kategorijos

Laipiojanti hortenzija

Laipiojanti Hortenzija (Hydrangea anomala subsp. Petiolaris arba H. Petiolaris) – hortenzijinių (Hydrangeaceae) šeimai priklausantis augalas, atkeliavęs iš Rytų Azijos. Užauga iki 15m aukščio.

Jos gerokai skiriasi nuo kitų gentainių. Prie atramų kabinasi orinėmis šaknimis, kurios esą kimbančios. Jos kabinasi už visko, ką sutinka savo kelyje, tačiau joms tai daryti paprasčiausia lygiu paviršiumi. Tai gali būti namo siena, tvora, pergolė, pavėsinė. Jos tinkamos ir horizontaliam apželdinimui, kaip kiliminis augalas – puikiai padengia žemę.

Vijoklinės hortenzijosŽydi nuo liepos iki rugpjūčio. Žiedai nėra tokie puošnūs, kaip tikrų hortenzijų. Centrinės žiedynų dalys atrodo lyg neišsiskleidę, tačiau tai būdinga tik šiai laipiojančių hortenzijų rūšiai. Peržydėję subrandina vaisius – sausas kapsulytes, kurios taip pat augalą puošia. Po pasodinimo laipiojančios hortenzijos pražysta trečiais metais, o gausiausiai žydi po 5 – 6 metų.

Sodinti geriau pavasarį, nuo vėjų apsaugotoje vietoje, geriau rytinėje pusėje, nes nepakenčia tiesioginių saulės spindulių. Gali augti pavėsyje. Žemė turi būti derlinga, drėgna, rūgštoka. Skurdžioje, sausoje, smėlingoje dirvoje skursta, lapai retesni, ne tokia vešli, gali net nežydėti arba skydiški žiedai nebus iki 20 – 25 cm skersmens. Skurdžią žemę galima pagerinti. Iškasti didesnę, gilesnę duobę ir pripildyti ją perpuvusio komposto, durpių, smėlio mišiniu.

Dauginti atlankomis, auginiais. Dauginant auginiais, ūglius pjauti birželio mėnesį (geriau pradžioje). Auginys turi turėti 2 – 3 poras lapelių. Apatinę porą lapų pašalinti. Kitus lapelius galima patrumpinti pusiau, kad mažiau garintų vandens. Ūglius smeigti įstrižai (45 laipsnių kampu). Šaknydinti galima durpių, ir smėlio mišinyje arba smėlyje. Sodinti pavėsyje, nes taip apsaugosim nuo tiesioginių saulės spindulių. Galima pridengti plasmasiniais gaubtais, stiklainiais ar agro danga. Tik neturi liestis su plėvele, turi likti vietos auginti prigijusiems naujus lapelius. Hortenzijas laikyti drėgnai, bet ne šlapiai, nes auginiai ir patys augalai supus.

Vertikaliai auginamas hortenzijas žiemai reikia pridengti, nes gali apšalti. Pamulčiuoti nekenks.

Auginamos kaip kilimas hortenzijas taip pat pamulčiuoti aplink šaknis storiau. Galima pridengti aukštų augalų stiebais, eglių šakomis.

Jei hortenzijos auga vešliai, vadinasi jos viskuo aprūpintos ir tręšti papildomai nereikia.

Vijoklinė hortenzija
Laipiojanti hortenzija
Laipiojančios hortenzijos žiedas
Vijoklinės hortenzijos krūmas