Augalų kategorijos
Augalas Puskiparisis (Chamaecyparis L.) dažnai sodinamas pusiau pavėsyje, o margi arba geltoni – saulėje. Jiems netinka žemumos ir įdubos, kur susilaiko šaltas oras.
Žemaūgių formų puskiparisiai sodinami kas 1-2.5 m, didesni augalai – kas 3-4 m. Šaknies kaklelis turi būti lygiai su žeme. Tinka derlinga žemė, komposto, lapinės žemės, durpių ir smėlio (3:2:1:2) mišinys. Nepakenčia sunkių, kalkingų molio dirvų, jiems reikia drėgnos, bet neužmirkusios žemės. Jeigu žemė labai drėgna, įrengiamas 20 cm drenažas. Jeigu sausa, reikia nuolat laistyti.
Puskiparisiams kasamos maždaug 0.7-1 cm gylio duobės, gyvatvorėms ir alėjoms – 0.6-1 m gylio grioviai. Paprasta žemė pagerinama 5-6 kg durpiniu kompostu (tinka durpiniai substratai) ir mineralinėmis kompleksinėmis trąšomis.
Jauni puskiparisiai nepakenčia sausos ir karštos vasaros. Jeigu sausa, vėliau pradeda augti, o paskui iki rudens nespėja sumedėti ir jaunos šakutės nušąla. Šiuos augalus reikia dažniau palaistyti, o kartą per savaitę aplieti vandeniu. Gausiai palaisčius žemė negiliai supurenama. Drėgmę žemėje labai gerai sulaiko 5-7 cm sluoksnis durpių arba medžio žievės.
Kai kuriuos puskiparisius galima genėti, iškarpyti norimas formas. Žiemai juos reikia storai mulčiuoti, uždengti eglišakėmis arba šiaudais, užpilti lapais, vėliau – ir sniegu. Didesnius augalus taip pat reikėtų pridengti. Puskiparisiams labiau kenkia žiemos atlydžiai, negu šaltis. Nuo staigios temperatūrų kaitos dažnai suskilinėja žievė; pavasarį žaizdas reikia užtepti sodo tepalu.
Puskiparisiai nepakenčia stovinčio vandens, jų šaknys pradeda pūti ir augalas sunyksta. Sergantį augalą reikia iškasti, išpjauti pažeistas šaknis ir persodinti jį į sausesnę vietą.
Dauginama sėklomis, atlankomis ir auginiais. Sėklos stratifikuojamos, nes prastai dygsta. Sodinių formų puskiparisiai dauginami vegetatyviai. Auginiams tinka jaunų šoninių ūglių viršūnės. Apatinės šakutės su žvyneliais nupjaunamos ir sodinama į vazonėlius su lengva žeme. Uždengiama polietilenu (tinka agroplėvelė) ir laikoma pavėsyje. Dar lengviau padauginti atlankomis. Pavasarį prie augalo iškasamos griovelis ir pripilama komposto. Šaka iš apačios keletą kartų įstrižai įpjaunama, į žaizdą įspraudžiamas degtukas, kad neužsivertų, paskui prilenkiama prie žemės ir prismeigiama vielute. Šakos viršūnė pririšama vertikaliai prie kuoliuko.